W 5. miesiącu, czyli po skończonym 4. miesiącu życia dziecka można rozważyć rozszerzanie diety. Dotyczy to oczywiście dzieci karmionych mieszanką, ponieważ maluchy na piersi powinny ssać wyłącznie mleko mamy do końca 6. miesiąca życia.
Zastanawiasz się, co i ile może jeść dziecko, które skończyło już 4 miesiące? W jaki sposób komponować menu dla 4-miesięcznego dziecka? No i w końcu, ile tak małe dziecko potrzebuje posiłków?
Wspólnie z naszą ekspert Magdalena Kocel-Nowakowską, dietetyk z Kliniki Natural Medical postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści:
Czytaj: Zapoznaj się również z zaleceniami żywieniowymi dla niemowląt
Dieta 4-miesięcznego dziecka
Po ukończeniu 4. miesiąca życia można wyróżnić 3 rodzaje karmienia niemowlęcia: wyłącznie pokarmem kobiecym, wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub pokarmem kobiecym i mlekiem modyfikowanym.
Karmienie wyłącznie piersią można kontynuować do 6 miesiąca życia. W tym okresie można podawać dziecku do pica wodę, można również zacząć wprowadzać pokarmy, ale warto sprawdzić, czy dziecko jest na nie gotowe.
Jeśli karmimy niemowlę wyłącznie mlekiem modyfikowanym, można zacząć wprowadzać pokarmy stałe po ukończeniu 4 miesiąca, stopniowo zastępując jeden posiłek mleczny. Jeśli zaś karmimy niemowlęta pokarmem kobiecym i dokarmiamy mlekiem modyfikowanym, zasada wprowadzania pokarmów jest podobna jak przy karmieniu sztucznym.
Pokarmy stałe można podawać dopiero po ukończeniu 4 miesiąca życia niemowlęcia ze względu na ciągle rozwijający się układ pokarmowy. Najlepiej zrobić to między 17. a 26. tygodniem życia. Organizm dziecka musi bowiem być w pełni gotowy na rozszerzanie diety.
Czy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?
Jeśli zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe do diety naszego niemowlaka, warto sprawdzić, czy dziecko jest na to gotowe. Oto kilka oznak, że dzieci chętniej będą reagować na zmiany w dotychczasowym tylko mlecznym menu:
- niemowlę nie wypycha pokarmu stałego z ust. Jeżeli dziecko odruchowo wypycha pokarm językiem, oznacza to, że nie jest gotowe na przeżuwanie i połykanie
- niemowlę chce i potrafi żuć, czyli jest gotowe na przyjmowanie innego pokarmu niż stały
- niemowlę dobrze chwyta przedmioty, łapie obiekty między kciuk i palec wskazujący
- aktywnie chce uczestniczyć w posiłkach, wykazuje zainteresowanie pokarmami stałymi.
Sprawdź produkty pomocne przy odżywianiu dziecka:
- nowy skład delikatnego ryżu Bio
- wyprodukowana z ekologicznych składników
- nie zawiera konserwantów, barwników ani aromatów
- wzbogacona w witaminy i minerały
- bez dodatku cukru
- nie zawiera glutenu
Przydatne tricki, które pomogą zachęcić dziecko do próbowania nowych pokarmów. Jak ułatwić sobie rozszerzanie diety malca? Odpowiada ekspert
Jak rozszerzać dietę 4-miesięcznego dziecka?
Jeśli nasze dziecko jest gotowe na wprowadzanie pokarmów około 4 miesiąca życia, musimy pamiętać o zasadach poprawnego rozszerzania diety. Zaczynamy od pojedynczych gotowanych warzyw np. marchew, ziemniaki.
Pierwszym wprowadzanym owocem może być też gotowane przetarte jabłko. Specjaliści zalecają jednak, aby owoce wprowadzać po warzywach - gdy dziecko pozna ich słodki smak, może nie chcieć jeść brokułów czy ziemniaczka.
Najlepszy sposób wprowadzania poszczególnych pokarmów to podawanie jednego nowego warzywa co 4 dni. Po 4 dniach można wprowadzić drugi produkt. Dzięki tej metodzie badamy preferencje smakowe naszego dziecka oraz wykluczamy produkty alergizujące.
Zdarza się, że pediatra zaleca wprowadzenie zupek jarzynowych dwuskładnikowych plus gotowane mięso. Najczęściej sytuacja taka związana jest ze zmniejszony przyrostem masy ciała niemowlaka lub anemią. Warto jednak pamiętać, że mięso wprowadzamy dopiero wówczas, gdy organizm dziecko przyzwyczai się do trawienia warzyw.
Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko?
Na początku nowe produkty podajemy w formie papki na łyżeczce do spróbowania, a następnie 1-2 łyżeczki, stopniowo zwiększając ilość. Należy jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnych zasad i od podanych metod występują wyjątki.
Zawsze warto kierować się zasadą – to dziecko decyduje, co i ile zje, a rodzic decyduje, jaki produkt podaje dziecku. Czasami zdarza się, że dzieci nie chcą jeść więcej niż 0,5-1 łyżeczki i resztę wypluwają. Jest to normalny odruch dziecka przy wprowadzaniu nowych pokarmów. Warto wtedy zrobić jeden, dwa dni odpoczynku i spróbować ponownie.
Pokarm kobiecy w pełni zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze i korzystnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny naszego dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby jak najdłużej karmić wyłącznie piersią.
Minimalny zalecany okres to pierwsze 4 miesiące życia, a optymalnie – 6 miesięcy. Jednakże nie zawsze jest taka możliwość zarówno ze strony matki, jaki i dziecka.
Pokarmem zastępującym mleko kobiece jest mleko modyfikowane, dopasowane do każdego okresu rozwojowego niemowlęcia, dlatego warto dobierać je pod kontrolą pediatry.