Spis treści
- Jadłospis 5-miesięcznego dziecka
- Co może jeść 5-miesięczne niemowlę?
- Dieta 5-miesięcznego dziecka - czas na gluten!
Wielu rodziców zastanawia się nad wprowadzaniem pokarmów stałych do diety niemowlaka jeszcze przed 6. miesiącem jego życia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Bez względu na to, czy rozpoczynamy rozszerzanie diety w 17., 21. czy dopiero w 24. tygodniu, to zasady dotyczące wprowadzania nowych produktów żywieniowych są takie same.
Po zbadaniu gotowości dziecka na rozszerzenie diety o pokarmy stałe, wprowadzamy poszczególne grupy produktów i wyszczególnione w nich produkty. Pozostaje też pytanie: ile powinno jeść 5-miesięczne niemowlę? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.
Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka
Rozszerzając dietę u 5-miesięcznego dziecka, zaczynamy od warzyw, następnie dodajemy owoce. Przy wprowadzaniu pokarmów, nie warto sztywno się trzymać zaleceń co do rodzaju produktów występujących w tabeli żywieniowej.
Należy bardziej skupić się na tym, czy dziecko lubi dany produkt, czy chętnie go zjada, czy nie ma na niego alergii oraz żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Czytaj: Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]
Co może jeść 5-miesięczne niemowlę?
W późniejszych miesiącach życia dziecka menu dużo szybciej się powiększa. Zupki i dania główne są 4-5 składnikowe. Od 5-6 miesiąca wprowadzamy 3-4 produkty pojedynczo, a już w 9 miesiącu mamy trzyskładnikowe pierwsze i drugie dania obiadowe.
To powoduje zagubienie u rodziców, którzy często wprowadzają w jednym miesiącu za dużo nowych produktów spożywczych, co odbija się na zdrowiu dziecka. Ciężej bowiem wtedy zauważyć alergię na pojedyncze produkty oraz dolegliwości takie jak biegunka, problemy z wypróżnianiem, częste bóle brzucha czy nasilające się ulewanie.
Dlatego warto założyć, że w pierwszych sześciu miesiącach życia głównym pokarmem dla niemowląt są posiłki mleczne. Natomiast stopniowe i nie za szybkie rozszerzanie diety ma na celu poznawania nowych smaków i nauczenie się nowego rytmu dnia przez nasz dzieci.
Dieta 5-miesięcznego dziecka - czas na gluten!
Obowiązkowym produktem, który trzeba wprowadzić miedzy 4 a 12. miesiąca życia, jest gluten. To przykładowo kaszka pszenna, zazwyczaj manna błyskawiczna, która początkowo powinna być podawana w ilości około 1/2 łyżeczki dziennie.
Należy jednocześnie bacznie obserwować dziecko. Ma to na celu wykluczenie alergii na gluten oraz celiakii. Alergia może objawiać się w różny sposób – od pokrzywki na policzkach, problemów żołądkowych (bóle brzucha lub biegunka), po nasilony wodnisty katar.
Każde dziecko jest inne, a alergia objawia się w różny sposób. Jeśli objawy będą występowały i nie znikną nawet po odstawieniu kaszki, należy zgłosić się do pediatry.
Sprawdź też: Jadłospis 6-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 6-miesięczne niemowlę
Alergia pokarmowa u dzieci. Przyczyny, objawy i zapobieganie uczuleniom pokarmowym
Jeden nowy posiłek warto wprowadzać o tej samej porze dnia, tworząc podobną sytuację wokół niego. Stałe pokarmy podajemy w środku dnia na drugie śniadanie lub obiad, a owoce najczęściej na podwieczorek.
Przykładowo zaczynamy wprowadzanie pokarmów od drugiego śniadania około godziny 11-12, kiedy dziecko jest zadowolone, najczęściej już po posiłku mlecznym. Natomiast, jeśli wcześniej wprowadzaliśmy już pojedyncze produkty, możemy o tej porze spróbować podać dwuskładnikową zupkę, np. marchewkowo-ziemniaczaną.
Stopniowo można zmieniać schemat i podawać najpierw zupkę, a potem – jeśli dziecko zje niewiele – zaproponować posiłek mleczny. Ta metoda dużo lepiej sprawdza się u dzieci karmionych piersią.
Podobna zasada obowiązuje, kiedy podajemy dziecku podwieczorek w postaci np. duszonego jabłka lub kilku łyżeczek soku.