Jak wygląda jadłospis 6-miesięcznego dziecka ? Wprowadzanie pokarmów w 6. miesiącu życia to nie lada wyzwanie dla rodziców. Rozszerza się gama produktów, które można podawać dzieciom. Dotyczy to dzieci, które już wcześniej próbowały posiłków innych niż mleko. Maluchom, które miały już wprowadzane pierwsze pokarmy, można podawać 2-3 składnikowe obiadki i desery.
Warto wiedzieć, że takie niemowlęta mogą już jeść mięso i ryby, a także produkty zbożowe. Od jakiegoś czasu specjaliści zalecają bowiem, aby wprowadzać gluten do diety dzieci wcześniej niż dotąd, czyli już po ukończeniu 17. tygodnia, ale nie później niż przed ukończonym 12. miesiącem życia. Takie postępowanie ma zmniejszyć ryzyko uczulenia na gluten.
Dzieci, które były karmione wyłącznie mlekiem mamy przez pierwsze 6 miesięcy życia dopiero zaczynają swoją przygodę z nowymi produktami. Takie niemowlęta w tym wieku powinny zacząć próbować pierwszych warzyw i owoców.
Czytaj: Poznaj koniecznie nowy schemat żywienia niemowląt
Mleko w puszce czy kartonie? Które opakowanie jest praktyczniejsze?
Spis treści
- Jadłospis 6-miesięcznego dziecka
- Jak łączyć produkty w diecie 6-miesięcznego dziecka?
- Co może jeść 6-miesięczne dziecko?
- Tabela produktów dla 6-miesięcznego dziecka
Jadłospis 6-miesięcznego dziecka
Jak rozszerzać dietę dziecka, które już wcześniej próbowało nowych pokarmów? Od wprowadzania kolejnych warzyw i owoców, których dotąd nie jadło. Do zupek można zacząć dodawać nowe produkty i tym samym tworzyć już 3-składnikowy obiad. Na deser z kolei można podać na przykład czarne jagody z jabłkiem lub jabłko z dynią.
Dobrym pomysłem są również produkty zbożowe, które można dodawać do znanej już dziecku zupki. Produkty zbożowe, które się pojawiają, to głównie: kaszki kukurydziana i ryżowa bez cukru oraz ryż biały i paraboliczny. Jeśli zdecydujemy podawać dziecku kaszę bądź ryż, warto zmielić je na gładkie puree.
Zobacz też: BLW w praktyce - niemowlę je, co chce! Na czym polega metoda "Bobas Lubi Wybór"?
Jak łączyć produkty w diecie 6-miesięcznego dziecka?
Jak łączyć nowe produkty z tymi już znanymi? Np. do marchewki i cukinii można dodać na początku odrobinę kaszki ryżowej i zrobić zupkę. Na podwieczorek można połączyć jabłko z kaszką kukurydzianą. Ważne jest to, że w 6. miesiącu życia dziecko produktów zbożowych nie warto wprowadzać 2 razy dziennie.
Jeden raz wystarczy: czy to na podwieczorek, czy też w do obiadu. Mamy jeszcze inne nowe produkty spożywcze do wprowadzenia w menu dziecka, a nie chcemy zbytnio obciążać układu pokarmowego.
Warto w tym momencie wprowadzić do picia wodę nisko zmineralizowaną. Nawet jeśli malec pił już sok, spróbujmy zamienić go na porcje owoców i traktować jak przekąskę, nie napój, a jednocześnie wyrabiać w dziecku od małego nawyk picia wody u dziecka.
Dlaczego to tak ważne? Woda nie dostarcza kalorii oraz cukrów prostych w przeciwieństwie np. do soków owocowych. Przy wprowadzaniu tak wielu nowych produktów przeciwdziałamy w ten sposób zaparciom, bowiem usprawniamy perystaltykę jelit.
Pamiętajmy: porcja soku = porcji owocu.
Co może jeść 6-miesięczne dziecko?
Innym rodzajem produktów, które można wprowadzać w tym wieku, są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso z indyka, kurczaka, królika oraz ryb. Najpierw powinniśmy wprowadzać drób lub królik, a później ryby (najlepiej morskie).
Często pod koniec 6. miesiąca życia u dzieci zdrowych i chętnie jedzących pokarmy stałe pojawiają się już 3 posiłki dziennie, np.:
- zupa dyniowa z kaszką ryżową (dynia, kabaczek, kaszka ryżowa lub ryż)
- mięso z indyka z ziemniakiem i z cukinią
- jabłuszko z dziką różą
Zasady wprowadzania i łączenia produktów w posiłku mają duże znaczenie dla malucha, ponieważ od małego kształtują się nawyki żywieniowe u dziecka.
Dla większości rodziców 6 miesiąc to początek wprowadzania pokarmów stałych, więc ilości, jakie zjada maluch, są jeszcze nie do zdefiniowania. Z tabeli żywności niemowląt warto korzystać, kiedy niemowlaki są karmione mieszankami mleko zastępczymi oraz jeśli mają zamieniony jeden posiłek mleczny na posiłek stały.
Wtedy łatwiej zdefiniować, ile maluch zajada pokarmu stałego, gdyż orientacyjna wielkość porcji to około 150 ml. Natomiast, jeśli mama zdecyduje się dalej karmić piersią, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dalej był to główny pokarm podawany niemowlęciu.