Spis treści
- Kasza gryczana – od kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia?
- Kasza gryczana – jak podawać ją dziecku?
- Jak ugotować kaszę gryczaną?
- Kasza gryczana - właściwości
- Kasza gryczana dla niemowlaka – przepisy po 12. miesiącu życia
Kasza gryczana uznawana jest za najbardziej wartościową wśród kasz. Jest cennym źródłem białka, błonnika, witamin B1, B2, PP, kwasu foliowego, ale też fosforu, żelaza, magnezu, potasu, cynku, tłuszczów i skrobi. Kasza gryczana ma korzystny wpływ na układ pokarmowy – przeciwdziała zaparciom i ułatwia trawienie. Jako jedna z niewielu kasz nie zakwasza organizmu i jest bardzo delikatna w smaku. Atutem tej kaszy jest z pewnością to, że nie zawiera glutenu – może być więc spożywana przez osoby z alergią na ten składnik.
Zobacz też: Rozszerzanie diety niemowlaka. Najczęstsze pytania
Kasza gryczana – od kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia?
Pomimo, że kasza gryczana nie zawiera glutenu, nie powinna być podawana dziecku jako pierwsza z kasz. Duże znaczenie ma bowiem jej konsystencja. Ziarenka kaszy są dość duże, trudno więc z nich otrzymać papki, od których zaczynają niemowlęta. Ze względu na ryzyko zakrztuszenia się lub zadławienia, kaszę gryczaną zaleca się wprowadzać do diety dziecka w okolicach 9. miesiąca życia. Pod warunkiem, że w tym czasie dziecko już dobrze sobie radzi z połykaniem mniej rozdrobnionego pokarmu. Jeśli niemowlę mimo tego wieku nadal ma problem z jedzeniem ziarenek kaszy, należy poczekać na odpowiedni moment, gdy nie będzie mu to sprawiało trudności. Zwykle 12-miesięczne dziecko bez problemu przeżuwa i połyka grykę.
Kasza gryczana – jak podawać ją dziecku?
Na początku warto zacząć dodawać ugotowaną kaszę do innych potraw a nie osobno. Dzięki temu niemowlę będzie mogło przyzwyczaić się stopniowo do nowej konsystencji. Możemy np. dodać kaszę gryczaną do zupki lub zmieszać z warzywnym sosem albo z rybą. W przygotowaniu posiłku z kaszą gryczaną ważne jest odpowiednie jej ugotowanie.
Zapoznawanie dziecka ze smakiem kaszy gryczanej warto zacząć od specjalnej kaszki dla niemowląt – tak spreparowanej, że zachowując wszelkie walory i wartości odżywcze kaszy, jest jednocześnie lepiej przyswajana przez delikatny niemowlęcy żołądek. Podajemy ją maluszkom podobnie jak wszystkie inne nowe produkty w diecie: pojedynczo, sprawdzając reakcję organizmu. Na pierwszy raz wystarczy kilka łyżeczek, stopniowo wielkość porcji można zwiększać.
Gdy przyjdzie pora, by podawać dziecku zwykłą kaszę gryczaną, lepiej na początku zdecydować się na tę jaśniejszą, niepaloną, bo ma ona mniej wyrazisty smak, jest łatwiejsza do strawienia, no i jest bardziej wartościowa niż kasza palona (prażona), która w procesie produkcji, na skutek podgrzewania, traci część witamin.
Zobacz także: Przepisy bezglutenowe dla dzieci
Jak ugotować kaszę gryczaną?
Jeśli zależy nam, by z kaszy nie zostały wypłukane najcenniejsze składniki, najlepiej gotować ją w takiej ilości wody, by została ona w całości wchłonięta przez ziarenka. Kaszę gryczaną gotujemy w wodzie w proporcji 1:2 (kasza:woda).
Kasza gryczana - właściwości
W ziarnach tej kaszy jest od 10 do 16 proc. białka. Ile konkretnie, zależy od tego, gdzie rosła gryka – najwięcej jest go w roślinach rosnących na terenach położonych w ciepłym klimacie. Białko z kaszy gryczanej zawiera unikalne aminokwasy (tryptofan i lizynę), których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć. Jest też lepiej przyswajalne niż to pochodzące z kasz zbożowych, a dla organizmu ma podobną wartość jak białko z roślin strączkowych, np. grochu.
W kaszy gryczanej jest dużo wartościowych dla rozwijającego się organizmu witamin, zwłaszcza z grupy B, które są ważne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Zawiera ona również znaczną ilość minerałów, w tym wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, jodu, cynku, miedzi – niezbędnych do prawidłowego rozwoju i pracy wielu układów, w tym nerwowego i odpornościowego. Gotowe kaszki gryczane dla niemowląt wzbogacane są dodatkowo aktywnymi kulturami bakterii probiotycznych, ważnych dla zdrowia układu pokarmowego.
W 100 g kaszy gryczanej jest aż 5,9 g błonnika, co sprawia, że jest to produkt idealny wręcz dla dzieci często mających problemy z wypróżnieniem.
Kasza gryczana jest także bogata w rutynę, która uszczelnia i wzmacnia ścianki naczynek krwionośnych i włosowatych. Spożywana w trakcie infekcji, zmniejsza obrzęk śluzówki i dokuczliwy katar.
Zobacz także przykładowe przepisy nadesłane przez inne mamy:
Kasza gryczana dla niemowlaka – przepisy po 12. miesiącu życia
Kasza gryczana z warzywami
Składniki:
- kasza gryczana
- cebula
- marchewka
- pietruszka
- 2,5 szkl. wody
- oliwa z oliwek
Cebulkę drobno posiekaną podsmażamy na oliwie, dodajemy startą marchewkę i pietruszkę – smażymy do miękkości. Dodajemy surową kaszę, dolewamy wody i dusimy na małym ogniu aż kasza będzie miękka (około 15 minut). Podajemy jako danie odrębne lub dodatek do mięsa czy ryby.Pierogi z kaszą gryczaną Składniki:
- mąka pszenna
- woda (najlepiej letnia)
- oliwa z oliwek
- ugotowana kasza gryczana
- ser biały (najlepiej półtłusty),
- pieprz
- cebula
Z mąki, wody i wyrabiamy ciasto. Farsz robimy z kaszy zmieszanej z podsmażoną cebulką i sera. Doprawiamy do smaku. Lepimy pierogi i gotujemy we wrzątku – kilka minut od wypłynięcia.Kotleciki z kaszy gryczanejSkładniki:
- ugotowana kasza gryczana
- twaróg śmietankowy
- odrobina masła
- jajko
- natka pietruszki
- oliwa z oliwek
- bułka tarta
Do ugotowanej kaszy gryczanej dodajemy masło. Studzimy i miksujemy z twarogiem. Dodajemy surowe jajko i natkę. Lepimy małe kotleciki i obtaczamy je w bułce tartej. Smażymy na oliwie z obydwu stron aż uzyskamy złotą panierkę.