Kaszka manna, owsianka czy kaszka jaglana? Która jest najlepsza dla niemowlęcia? Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających jadłospis maluszka. Dzięki temu, że są wartościowe, pomagają odpowiedzieć na zapotrzebowanie młodego organizmu na energię oraz ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.
Spis treści
- Dlaczego kaszki są istotne w diecie malucha?
- Jakość i bezpieczeństwo kaszki dla niemowlęcia
- Kaszka manna, owsiana czy jaglana – jaką wybrać?
Dlaczego kaszki są istotne w diecie malucha?
Zboża są niezwykle wartościowym składnikiem diety – zarówno dorosłego, jak i dziecka. Ich różne odmiany pozwalają urozmaicać jadłospis, a ponadto dostarczają niemowlęciu energię i ważne składniki, w tym witaminy i składniki mineralne.
Obecność w diecie produktów zbożowych, na przykład tych w postaci kaszek, pomaga niemowlęciu w stopniowym zapoznawaniu się z nowymi konsystencjami – wspierają one bowiem w przechodzeniu od diety płynnej, opartej o mleko, do produktów bardziej stałych.
Rozszerzanie diety to niezwykle ekscytujący etap w życiu dziecka. Maluch poznaje otaczający go świat, a jego jadłospis – dzięki nowym smakom czy konsystencjom – staje się coraz bardziej urozmaicony. Warto przy tym pamiętać, że w okresie wczesnego dzieciństwa młody organizm intensywnie się rozwija i jest wyjątkowo wrażliwy.
Oznacza to, że pokarmy, które trafiają do jego żołądka, nie są dla niego obojętne, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ich odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Dotyczy to także produktów zbożowych, których wybór powinien być przemyślany – bez względu, na to, czy rodzice sięgną po kaszkę mannę czy owsiankę.
Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka a nietolerancja glutenu: jak wprowadzać gluten do diety dziecka?
Przewodnik po kaszkach dla niemowląt i dzieci
Czym karmić niemowlę przed snem, by przespało całą noc?
Jakość i bezpieczeństwo kaszki dla niemowlęcia
Przy podejmowaniu decyzji żywieniowych ważną wskazówką dla rodziców jest to, że produkt w kolorowym opakowaniu, o zachęcającym wyglądzie czy zapachu nie stanowi gwarancji odpowiedniej jakości i wartości odżywczej. Sięgając po posiłki zbożowe dla najmłodszych, najlepszym wyborem będą te przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu.
Do tej kategorii można zaliczyć kleiki i szeroki asortyment kaszek. Charakteryzuje je to, że zawarte w nich różnorodne zboża przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich wartość odżywcza jest zgodna z wymaganiami prawa. Podając niemowlęciu kaszkę z widocznym na opakowaniu oznaczeniem – np. po 6. czy 8. miesiącu życia – rodzice mogą być pewni, że wybierają produkt dopasowany do aktualnych potrzeb żywieniowych dziecka i bezpieczny.
Kaszka manna, owsiana czy jaglana – jaką wybrać?
Propozycji kaszek przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci jest wiele. Na sklepowej półce można znaleźć zarówno te w wariantach mlecznych (z dodatkiem mleka modyfikowanego), jak i bezmlecznych. U najmłodszych dzieci, które rozpoczynają przygodę z rozszerzaniem diety doskonale sprawdzi się kleik ryżowy czy kaszka manna otrzymywana z ziaren pszenicy.
Kaszka manna stanowi dobry sposób na wprowadzenie do jadłospisu glutenu, czyli roślinnego białka. Choć jest on uznawany za popularny alergen, zgodnie z zaleceniami ekspertów niewielkie ilości produktów glutenowych należy wprowadzać do diety niemowlęcia, rozpoczynając od niewielkich ilości, w tym samym momencie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca życia do ukończenia 12. miesiąca (przy jednoczesnej obserwacji reakcji organizmu malucha na nowy pokarm).
Kaszkę mannę można łączyć z dowolnymi owocami, tworząc dla malucha kolorowe dania, np. w formie śniadania.
Wśród kaszek przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci można znaleźć także te skomponowane z ziaren owsa oraz prosa (jagły). Zarówno owsianka, jak i jaglanka stanowią wartościowy posiłek bogaty w wiele składników odżywczych.
Na rynku można znaleźć propozycje, które dostarczają młodemu organizmowi węglowodany, tłuszcze, białko, a także witaminy i składniki mineralne, w tym m.in. żelazo i witaminę C dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, czy witaminę D i wapń dla prawidłowego rozwoju kości.
Rynek produktów przeznaczonych dla najmłodszych oferuje również kaszki skomponowane z różnorodnych zbóż, które dostępne są w wielu pysznych owocowych smakach i idealnie sprawdzą się na kolejnych etapach rozszerzania diety. Wybierając je dla malucha, warto sięgać po te, które zawierają 7 rodzajów starannie wyselekcjonowanych zbóż, takich jak pszenica, orkisz, proso, żyto, owies, ryż i gryka.
Ich różnorodne odmiany pochodzą wyłącznie z kontrolowanych upraw, wybieranych ze względu na optymalne warunki klimatyczne, a także temperaturę, nasłonecznienie i wiatr. Z myślą o kształtowaniu u malucha prawidłowych nawyków żywieniowych warto także zwrócić uwagę, aby na etykiecie produktu była widoczna informacja: 0% dodatku cukru czy 0% oleju palmowego.
Produkty takie, zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów i barwników (zgodnie z przepisami prawa kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów i barwników). Takie kaszki w smakowity sposób urozmaicą dietę dziecka.
Czytaj również: Dieta i istotne składniki odżywcze dla dziecka w wieku 1-3 lata. Skomponuj idealne menu!
O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?