Spis treści
- Fakt 1. Kaszki dla niemowląt są cenne dla zdrowia.
- Fakt 2. Kaszka dla niemowląt to posiłek, który przyrządza się błyskawicznie.
- Fakt 3. Kaszki dla niemowląt wzbogacają dietę malca.
- Fakt 4. Łatwo dopasować rodzaj kaszki dla niemowląt do wieku malca.
- Fakt 5. Kaszki dla niemowląt to dobra propozycja również na posiłek dla alergika.
- Fakt 6. Niektóre kaszki dla niemowląt są dobrym źródłem glutenu.
- Fakt 7. Kaszki dla niemowląt pozwalają na zapoznanie dziecka z nowymi smakami.
- Fakt 8. Najlepiej podawać kaszki dla niemowląt łyżeczką, ale można też z butelki.
- Polecamy wideo: suplementy diety dla dzieci
Kaszki dla niemowląt są jednym z takich produktów, które powinny koniecznie pojawić się w jadłospisie dziecka. W czasie rozszerzania diety niemowlę powinno poznawać coraz to nowe produkty. Urozmaicenie jadłospisu gwarantuje, że malec będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Kaszki można je wprowadzić na samym początku rozszerzania diety. Kiedy dokładnie? To również zależy od sposobu karmienia. Malec karmiony mlekiem modyfikowanym może dostać pierwszą kaszkę dla niemowląt po 4. miesiącu życia, natomiast dziecko karmione piersią w 6.–7. miesiącu.
To, czy maluch jest gotowy na taką zmianę, poznasz po tym, czy chętnie będzie próbował nowości. Są dzieci, które kaszki dla niemowląt jedzą chętnie, są też takie, które przy próbie nakarmienia odwracają głowę.
Dziecka nie wolno zmuszać do jedzenia, jednak nie zniechęcaj się, jeśli twój malec nie chce jeść kaszek – może posmakuje mu inny rodzaj kaszki? Oto dlaczego warto próbować podawać kaszki.
Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia
Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]
Fakt 1. Kaszki dla niemowląt są cenne dla zdrowia.
Jest tak, bo są one produkowane ze zbóż, najczęściej ryżu, kukurydzy lub pszenicy, których ziarna zawierają m.in. żelazo, wapń, magnez, witaminy B, E oraz PP. Oprócz tych składników w kaszkach jest to, co do nich dodaje producent.
Przede wszystkim witaminy – w tym zwłaszcza z grupy B oraz A, D, E i K – a także substancje mineralne, w tym wapń, niezbędny dla kości i zębów, a także żelazo, biorące udział w procesie tworzenia komórek krwi. Składnikiem kaszek jest również błonnik (zapobiega zaparciom i reguluje pracę układu pokarmowego).
Niektórzy producenci wzbogacają kaszki w probiotyki, czyli dobre bakterie, wspomagające funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej i wspierające odporność, a także zapobiegające zatruciom pokarmowym. W kaszkach są też czasem prebiotyki, które wspomagają rozwój probiotyków.
Fakt 2. Kaszka dla niemowląt to posiłek, który przyrządza się błyskawicznie.
Kaszki nie wymagają gotowania. Sposób przyrządzenia zawsze jest na opakowaniu. Zwykle odmierzoną ilość kaszki trzeba zmieszać z ciepłą (nie gorącą) wodą lub mlekiem – własnym lub modyfikowanym, i podać od razu po przygotowaniu. Gotowe kaszki w słoiczku albo kartoniku wystarczy przed podaniem podgrzać w kąpieli wodnej.
Czytaj: Kaszki dla niemowląt: jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?
Co to jest gluten i jak wprowadzać zboża do jadłospisu dziecka?
Fakt 3. Kaszki dla niemowląt wzbogacają dietę malca.
Kaszki dla dzieci dzieli się przede wszystkim na mleczne i bezmleczne. Mleczne mają w składzie mleko modyfikowane odpowiednie dla dzieci w wieku od końca 4. miesiąca. Kaszki bezmleczne nie zawierają mleka.
W każdej z tych grup kaszek są różne „podtypy” przygotowane z różnych rodzajów zbóż. Np. są kaszki mleczne i bezmleczne ryżowe, pszenne, owsiane itp. Niektórzy producenci łączą różne rodzaje zbóż, tworząc np. kaszki ryżowo-kukurydziane czy pszenno-owsiane.
Wreszcie są kaszki tylko zbożowe i są kaszki zbożowe wzbogacane dodatkowo w składniki poprawiające smak produktu; zazwyczaj są to sproszkowane owoce, płatki owocowe, sproszkowany sok, który po dodaniu do kaszki mleka albo wody odzyskuje swoją pierwotną postać.
Fakt 4. Łatwo dopasować rodzaj kaszki dla niemowląt do wieku malca.
Składniki znajdujące się w kaszkach, ich rodzaj i proporcje dopasowane są zarówno do potrzeb rozwijającego się organizmu, jak i do możliwości układu trawiennego malca w danym wieku. Informacja, od jakiego wieku można podawać dziecku określony rodzaj kaszki, zawsze znajduje się na opakowaniu.
Fakt 5. Kaszki dla niemowląt to dobra propozycja również na posiłek dla alergika.
Dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego przeznaczone są kaszki bezmleczne, które nie zawierają mleka modyfikowanego, nie mają więc w składzie ani białek mleka krowiego, ani laktozy, na które najczęściej uczulone są maluchy. Takie kaszki dla niemowląt przygotowuje się, dodając niewielką ilość wody.
Rodzaj kaszki warto jednak skonsultować z lekarzem opiekującym się malcem, by ocenił, czy kaszka nie zawiera innych składników, mogących wywołać u dziecka objawy alergii.
Fakt 6. Niektóre kaszki dla niemowląt są dobrym źródłem glutenu.
Gluten to białko roślinne znajdujące się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Jego wczesne wprowadzanie w minimalnych dawkach pomaga zapobiec wystąpieniu w przyszłości u dziecka celiakii, czyli choroby trzewnej.
Już w 5. miesiącu życia dziecka karmionego piersią (i w 6. miesiącu, jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym) do jednego posiłku dziennie należy dodać porcję 2–3 g (ok. 1/2 łyżeczki) produktu zawierającego gluten.
Składnik ten znajduje się w kaszce mannie, kuskusie i niektórych kaszkach dla niemowląt po 6. miesiącu życia (wtedy na opakowaniu będzie napis „z glutenem” albo „zawiera gluten”).
Porcję kaszki – wspomniane 2–3 g – można dodać do 100 ml zupki, przecieru jarzynowego, zmieszać z mlekiem (modyfikowanym albo odciągniętym). Ten etap powinien trwać dwa miesiące, niezależnie od sposobu karmienia.
W tym czasie kaszkę z dodatkiem glutenu można podawać tylko raz dziennie, w ilości 2–3 g. Nie ma jednak przeszkód, by w tym samym dniu podawać maluszkowi również kaszkę bezglutenową, która może zastąpić jedną porcję mleka.
Fakt 7. Kaszki dla niemowląt pozwalają na zapoznanie dziecka z nowymi smakami.
Wprowadzając kaszki dla niemowląt do diety, najlepiej zacząć od neutralnych w smaku kleików lub kaszek bez owoców – jeśli organizm dobrze je przyjmie, można wprowadzić kaszki z dodatkiem owoców.
Proponuj dziecku kaszki o różnych smakach – najpierw np. taką z dodatkiem jabłek, a potem również bananów, brzoskwiń czy malin.
Fakt 8. Najlepiej podawać kaszki dla niemowląt łyżeczką, ale można też z butelki.
Warto podawać kaszki łyżeczką, bo to sprzyja prawidłowemu kształtowaniu się zgryzu. To też jedyna metoda, by nakarmić kaszką dziecko karmione piersią.
Jeśli karmisz butelką i malec nie umie jeść łyżeczką, można podawać mu kaszkę z butelki, przez specjalny smoczek do kaszek z nacięciem w kształcie krzyża, które podczas ssania otwiera się i zamyka, przepuszczając pokarm.
Nie wolno samodzielnie poszerzać otworu w zwykłym smoczku – przez zbyt duże nacięcie kaszka będzie wypływać za szybko i dziecko może się krztusić podczas jedzenia.
Polecamy wideo: suplementy diety dla dzieci
miesięcznik "M jak mama"