Spis treści
Mając mało pokarmu w piersiach, powinnaś zastanowić się jak zwiększyć laktację. Dieta podczas karmienia piersią ma duże znaczenie, ponieważ dzięki niej dostarczasz dziecku niezbędnych dla jego rozwoju składników, z których najważniejsze to: białko, wapń, witaminy i minerały (wapń, żelazo, magnez) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
>>Jak zwiększyć laktację? Gdy masz za mało pokarmu
Dieta matki karmiącej: jak zwiększyć laktację
Karmienie piersią wymaga właściwego odżywiania. Gdy chcesz zwiększyć laktację, powinnaś spożywać więcej białka, które znajdziesz w chudym mięsie, rybach, jajach, nabiale i roślinach strączkowych. Źródłem wapnia są: produkty mleczne, sardynki z ośćmi i niektóre owoce (daktyle, figi, jeżyny). Żelazo zawierają: czerwone mięso i wątróbka, szpinak, sałata, soczewica, żółtko jajka, a magnez: orzechy, nasiona, zielone warzywa i kakao. Jeśli dieta w czasie laktacji jest uboga, warto – po konsultacji z lekarzem – zażywać suplementy witaminowo-mineralne, bo dziecko nie otrzyma tyle składników, ile potrzebuje. Gdy czujesz, że masz mało mleka w piersiach, warto wzbogacić swój jadłospis o ważne dla dzieci kwasów omega-3 , których głównym źródłem są tłuste ryby morskie. Jeśli jesz mało ryb, regularnie łykaj tran lub kapsułki z kwasami omega-3. Zawarty w nich kwas DHA jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu i inteligencji twojego dziecka.
>>Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co robić, aby karmić jak najdłużej
Karmienie piersią: jak wspomóc laktację?
Oprócz odpowiedniej diety podczas karmienia piersią, laktację mogą wspomóc herbatki laktacyjne. Badania naukowe nie potwierdziły wprawdzie ich wpływu na zwiększenie ilości wytwarzanego pokarmu, ale wiele kobiet zarzeka się, że picie specjalnych ziołowych herbatek – stworzonych najczęściej na bazie kopru włoskiego, anyżku i kminku – w ich przypadku było bardzo pomocne. Działanie tych herbatek prawdopodobnie polega na tym, że zmieniają smak mleka na taki, który bardziej odpowiada dziecku, dlatego chętniej ssie ono pierś, co pobudza laktację. Możesz wypijać 2–3 herbatki dziennie. Za mlekopędne uznawane są również takie zioła jak rutwica lekarska, czarnuszka i kozieradka. Uwaga: unikaj picia mięty i szałwii, bo działają one na laktację hamująco!Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć laktację i wierzysz w działanie specyfików homeopatycznych, możesz spróbować zastosować takie preparaty jak Ricinus communis 5 CH, Agnus Castus 5CH i Lac Caninum 5CG. Sceptycy twierdzą, że działają one na zasadzie placebo, ale niektóre karmiące mamy pozytywnie wyrażają się o ich skuteczności. Nie przesadzaj jednak z ilością, konsultantki laktacyjne radzą stosować trzy razy dziennie po 1–2 granulki preparatu (pod język), a w razie poprawy zmniejszyć dawkę.