W Polsce marchewka jest warzywem, którego smak jako pierwszy poznają niemal wszystkie niemowlęta. Swoją popularność wśród młodych mam zawdzięcza temu, że jest zdrowa, słodka i łatwa w przygotowaniu. Jak wprowadzać marchewkę do diety niemowlaka?
Spis treści
- Marchewka w diecie niemowlaka: cenne właściwości
- Jak przygotowywać marchew dla dziecka?
- Sprawdzone przepisy z marchewki dla niemowlaka
Przeczytaj: Zupka dla niemowlaka
Marchewka w diecie niemowlaka: cenne właściwości
Marchew ma wiele właściwości odżywczych. Doceniana jest zwłaszcza za dużą zawartość karotenoidów – można w niej znaleźć praktycznie wszystkie rodzaje tych związków, w tym alfa-karoten, beta-karoten i likopen. Najważniejszy jest beta-karoten, z którego powstaje witamina A, wzmacniająca odporność, i zapobiegająca problemom ze wzrokiem.
W marchewce są też witaminy z grupy B, witaminy E i K oraz związki mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Miazga z korzenia marchwi i wyciśnięty z niej sok zawierają związki siarkowe, które pobudzają rozwój pożytecznych bakterii jelitowych Bifidobacterium bifidum, zmniejszających zaburzenia trawienia. Dlatego warto je podawać podczas biegunki i przy zaparciach. Przy biegunce pomaga marchew ugotowana, a przy za-parciach – surowa, np. w postaci soku.
Dowiedz się: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?
Najwięcej witamin i minerałów jest w marchewce świeżo zebranej – leżąca tygodniami w chłodni nie ma już takich samych właściwości. Świeża jest też smaczniejsza, w miękkiej tworzą się związki chemiczne, które zmieniają jej smak na lekko gorzkawy. Dlatego kupując marchew, ściśnij ją lekko palcami – jeśli się ugina, nie nadaje się dla dziecka.
Jak każde warzywo, marchew kumuluje nawozy, zwłaszcza azotowe, które mogą wywołać objawy alergii, a nawet zatrucia. Dziecku lepiej więc kupować marchewkę z gospodarstw ekologicznych. Jeśli nie masz takiej możliwości, kupuj gotowy produkt dla niemowląt w słoiczkach: zawarte w nich warzywa pochodzą ze sprawdzonych upraw i są bezpieczne.
Dowiedz się: Jak przyrządzać warzywa, by nie straciły wartości odżywczych?
Jak przygotowywać marchew dla dziecka?
Niemowlęciu na początku rozszerzania diety nie podajemy do jedzenia surowej marchewki. Wcześniej trzeba ją ugotować – w całości, bo gdy ją pokroimy przed gotowaniem, straci więcej składników odżywczych (zwiększa się bowiem wtedy powierzchnia narażona na działanie wysokiej temperatury). Najzdrowiej jest gotować marchewkę na parze albo w niewielkiej ilości wody – bez dodatku żadnych przypraw, zwłaszcza bez soli.
Poznaj: Zasady rozszerzania diety niemowlaka
Sprawdzone przepisy z marchewki dla niemowlaka
- Pierwsza zupka jarzynowa: Na bazie marchewki można przygotować pierwszą zupę jarzynową dla malca.
Przepis: obierz marchew i w całości gotuj ją przez 20–25 minut (w parowarze lub w niewielkiej ilości wody, pod przykryciem). Gdy będzie miękka, przestudź i zmiksuj lub przetrzyj przez sitko z odrobiną tłuszczu (kilka kropel oliwy). To baza, do której stopniowo można dodawać inne, również przetarte i zmiksowane warzywa, np. ziemniaki lub kalafior.
- Marchwianka na biegunkę: Uzupełni sole mineralne utracone podczas biegunki. Powinna mieć rzadką konsystencję, można ją podawać butelką ze smoczkiem mającym szeroki otwór.
Przepis: pół kilograma marchewki umyj, obierz i ugotuj w litrze wody. Po wystudzeniu zmiksuj, uzupełnij przegotowaną wodą (by zupka miała litr objętości), dodaj szczyptę soli i jeszcze raz zagotuj.