Mleko w puszce czy kartonie? Które opakowanie jest praktyczniejsze?

2020-03-23 16:01

Mleko modyfikowane pakowane jest w puszkę, plastikowy pojemnik lub w opakowanie z kartonu. Czy ma to jakieś znaczenie i czy kupując mleko, warto zwracać też uwagę na rodzaj opakowania?

Mleko w puszce czy kartonie? Które opakowanie jest praktyczniejsze?

i

Autor: Getty images

Czy kupowanie puszek mleka modyfikowanego jest praktyczniejsze od kupowania mieszanek w kartonie? Czy rodzaj opakowania na mleko modyfikowane ma w ogóle jakieś znaczenie?

Spis treści:

  1. Mleko modyfikowane w kartonie czy w pudełku?
  2. Cechy dobrego opakowania mleka modyfikowanego
  3. Jakie opakowanie na mieszankę wybrać?
  4. Opakowanie dopasowane do potrzeb

Mleko modyfikowane w kartonie czy w pudełku?

Zazwyczaj to lekarz określa, jakie mleko modyfikowane jest najbardziej odpowiednie i wskazane dla niemowlęcia – czy potrzebuje ono mieszanki z dodatkowymi probiotykami, czy z lekko zhydrolizowanym (rozbitym na małe elementy), a przez to nieuczulającym białkiem.

Jednak do twojej decyzji należy, czy kupując sugerowany przez pediatrę rodzaj mleka, wybrać produkt zapakowany w puszkę czy w karton. A wybór taki istnieje.

Niektóre mieszanki pakowane są w pudełka tekturowe, inne w plastikowe, jeszcze inne – w stalowe puszki. To wszystko sprawia, że wiele kobiet zastanawia się, czy opakowanie mleka modyfikowanego ma jakieś znaczenie i czy kierować się tym przy kupnie?

Cechy dobrego opakowania mleka modyfikowanego

Opakowanie mleka musi gwarantować, że jakość produktu nie ulegnie zmianie w czasie transportu, magazynowania w sklepie, a także potem – w trakcie użytkowania.

Dlatego puszka lub pudełko, w którym znajduje się mieszanka, musi chronić ją przed wilgocią (pod jej wpływem proszek może zamienić się w grudki), przed światłem i ciepłem (to czynniki wpływające negatywnie na jakość składników), a także przed powietrzem (składniki utlenione mają mniejszą wartość odżywczą).

Opakowania na mieszankę powinny być więc nieprzezroczyste i szczelne – dlatego mieszanka w tekturowym pudełku umieszczona jest dodatkowo w torebce nieprzepuszczającej wilgoci i światła.

Czytaj: Mleko modyfikowane: jak przygotować mleko dla dziecka?

15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Jakie opakowanie na mieszankę wybrać?

Jakość mleka w puszce i w pudełku jest taka sama. Mimo to wiele marek odchodzi od pakowania mieszanek w pudełka kartonowe. To kwestia wygody i praktyczności. Wyjmowanie proszku z torebki znajdującej się w pudełku często kończy się rozsypaniem mleka.

W przypadku puszki jest to dużo prostsze, poza tym ma ona dodatkową zaletę – praktyczny rant, który pomaga usunąć nadmiar mieszanki z miarki. Puszka zapewnia też większe bezpieczeństwo przechowywania dzięki plastikowemu wieczku.

Raz rozerwana lub rozcięta torebka – w także rozerwanym lub rozciętym pudełku – słabiej chroni mleko przed czynnikami zewnętrznymi, nawet jeśli zabezpieczymy ją klipsem lub recepturką. Producenci mleka nie zalecają jego przesypywania z torebki do innego pojemnika, np. plastikowego.

Dlatego, że po pierwsze: nie wszystkie pojemniki są wykonane z tworzywa, które może mieć kontakt z żywnością, po drugie: przesypywanie proszku zwiększa ryzyko jego zanieczyszczenia, a po trzecie: na opakowaniu mleka modyfikowanego znajduje się zawsze wiele cennych informacji, których utrata (po wyrzuceniu pudełka do śmieci) może skutkować nieprawidłowym przygotowaniem posiłku dla dziecka.

Warto wiedzieć

Przyjazne dla środowiska

Producenci mleka modyfikowanego starają się, aby opakowania ich produktów nie zanieczyszczały środowiska. Surowce, z których powstają puszki, mogą być ponownie wykorzystywane – w ten sposób ograniczana jest ilość powstających odpadów.

Mleko kobiece a mleko modyfikowane

Opakowanie dopasowane do potrzeb

Mieszanki mleczne pakowane w puszki i pudełka różnią się ceną i objętością. Pierwsze są droższe ze względu na koszt opakowania, ale też dlatego, że mają większą pojemność. Pudełka zawierają zazwyczaj 350–400 g proszku, a puszki i opakowania plastikowe dostępne są w wersjach po 400 i 800 g.

Jeśli więc jesteś mamą maluszka, który pije jeszcze wyłącznie mleko – wybierz ekonomiczną, dużą puszkę, bo to się bardziej opłaca. Jeśli zaś dziecko pije mleko rzadziej, a tobie zależy na oszczędzeniu pieniędzy – wybierz niewielki karton. Planując wyjazd na wakacje, kup puszkę, ponieważ łatwiej ją przewozić – nawet po otwarciu.

Czytaj: Czy i od kiedy podawać dziecku nabiał?

Mleko modyfikowane — jak się zmieniało przez lata?

Test: co wiesz o mleku modyfikowanym?

Pytanie 1 z 9
Czy mleko modyfikowane to idealny zamiennik mleka matki?