Pękające brodawki - jak radzić sobie z podrażnionymi i pękającymi brodawkami?

2021-05-10 12:43

Pękające, podrażnione brodawki mogą odebrać całą radość jaką daje karmienie piersią. Ze świecą szukać świeżo upieczonej mamy, która nie miałaby problemów z brodawkami: naturalne karmienie nie od razu jest takie proste. Jak szybko i skutecznie zmniejszyć ból? Poznaj sposoby na pękające brodawki.

Pękające brodawki

i

Autor: Gettyimages

Popękane brodawki to codzienność każdej świeżo upieczonej mamy, choć konsultantki laktacyjne przekonują, że karmienie piersią nie powinno boleć. Może i nie powinno, ale często boli. Najsilniej odczuwaną dolegliwością w pierwszych dniach laktacji są podrażnione, pokąsane przez dziecko i popękane brodawki sutkowe.

Ból można odczuwać nie tylko w czasie karmienia, ale nawet w przypadku nieco mocniejszego dotyku czy kontaktu piersi z bielizną. Jak sobie radzić z pękającymi brodawkami?

Spis treści

  1. Bolące, popękane brodawki - skąd ten problem?
  2. Skuteczne sposoby na popękane brodawki i ból podczas karmienia
  3. Silikonowe nakładki a popękane brodawki

Bolące, popękane brodawki - skąd ten problem?

Bolące i popękane brodawki to wynik podrażnienia skóry w czasie karmienia piersią. Maluszek ssąc pierś podgryza ją (mimo że nie ma jeszcze ząbków), a przede wszystkim ślini, przez co skóra na brodawce maceruje się - to sprzyja pękaniu.na szczęście piersi po kilku dniach hartują się i uodparniają na to "złe" traktowanie: brodawki goją się i już nie pękają.

Dodatkowo, przypuszcza się, że na bolesność brodawek wpływ mają hormony, a także zła technika przystawiania maluszka do piersi, której musi się nauczyć zarówno mam, jak i dziecko. Niewygodna pozycja do karmienia lub nieumiejętne przystawianie do piersi sprawia, że mleko nie leci, więc malec szarpie i gryzie brodawkę dziąsłami, co dla delikatnej skóry piersi jest prawdziwym cierpieniem.

Taką sytuację trzeba umieć rozpoznać i przerwać karmienie, też w odpowiedni sposób. A więc, gdy dziecko ma w buzi samą brodawkę, gdy czubek jego nosa i broda nie dotykają piersi i gdy nie słychać odgłosu połykania, tylko cmokanie – przerwij karmienie i przystaw dziecko ponownie.

Jak prawidłowo wyciągnąć pierś z ust dziecka, aby nie zranić brodawki jeszcze bardziej? Delikatnie wsuń palec w kącik ust noworodka i dotknij języka dziecka. W ten sam sposób odłączaj malca od piersi po karmieniu.

Jeśli pękanie, krwawienie i bolesność brodawek trwa dłużej niż 3–4 dni, skontaktuj się z konsultantką laktacyjną, która rozpozna przyczynę problemu i wskaże sposoby poradzenia sobie z nim. Niekiedy bolesne brodawki mogą być objawem grzybicy lub alergii – wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Czytaj: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Płaskie brodawki - jak z nimi postępować?

Skuteczne sposoby na popękane brodawki i ból podczas karmienia

Problem jest poważny – brodawki cierpią, bo są „poligonem doświadczalnym”. Gdy mama i dziecko zorientują się już, o co chodzi w karmieniu, wszystko się unormuje i po bólu nie będzie śladu. Ale zanim to nastąpi, karmienie jest nieprzyjemne, zwłaszcza w chwili, gdy malec chwyta pierś i zaczyna ssać.

Brodawki są czerwone, często z krwawymi, podłużnymi rankami, które po jakimś czasie zamieniają się w strupki. Trzeba im szybko pomóc.

  • Wietrz piersi. Przebywając w domu, staraj się chodzić bez biustonosza – o ile to możliwe przy piersiach pełnych mleka. Dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ranek, a poza tym nie narażasz wtedy brodawek na bolesne ocieranie się o bieliznę.
  • Zabezpiecz przed urazami. Skaleczone brodawki bolą przy każdym mocniejszym dotknięciu czy potarciu. Dlatego warto je chronić przed urazami specjalnymi silikonowymi osłonkami. Najlepsze są w tej sytuacji tzw. muszle laktacyjne, które mają otwory zapewniające dostęp powietrza do brodawki i zbierają wyciekające piersi mleko – nadmiar mleka spływa do muszli, więc płyn nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Przy poranionych brodawkach są one lepsze niż jednorazowe wkładki laktacyjne, w których chora brodawka styka się z wilgocią (ciepłe i wilgotne miejsce stanowi idealną pożywkę dla bakterii).
  • Smaruj mlekiem i kremami. Gojenie się ranek przyspieszysz, smarując brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu kilka kropli mleka rozprowadź na brodawce i otoczce, bardzo delikatnie je masując, i pozostaw na odkrytej piersi przez 15 minut (uważaj, by się nie przeziębić!). Gdy to nie pomaga, możesz stosować kremy i maści bezpieczne dla dziecka. Smaruj nimi piersi kilka razy dziennie; niektórych maści nie trzeba nawet zmywać z piersi, przystawiając dziecko na kolejny posiłek.
  • Myj z umiarem. Ważne jest, aby chorych brodawek nie myć zbyt często (najwyżej 2 razy dziennie) i nie używać do tego mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolące miejsca. Gdy brodawki są mocno pokaleczone, zrezygnuj też z wody – piersi przemywaj wtedy naparem z nagietka lekarskiego lub szałwii.
  • Walcz z bólem. Zimno przynosi ulgę, zmniejsza odczuwanie bólu – dlatego na bolesne brodawki między karmieniami możesz przykładać kostkę lodu (owiniętą w tetrową pieluchę) albo specjalne wkładki hydrożelowe. A jeśli dolegliwości są tak nieprzyjemne, że trudno ci je znieść – możesz zażyć 1–2 tabletki paracetamolu.
  • Staraj się kontynuować karmienie. Zaczynaj karmić dziecko tą piersią, której brodawka jest mniej bolesna – na początku malec ssie bowiem bardziej łapczywie. Jeśli ból jest nie do zniesienia, możesz przerwać karmienie na kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin, aby piersi odpoczęły. W tym czasie odciągaj pokarm i podawaj go dziecku strzykawką lub łyżeczką. A gdy nic nie pomaga i po kilku dniach nadal nie widzisz poprawy – szukaj pomocy specjalisty.

Silikonowe nakładki a popękane brodawki

Doradcy laktacyjni zdecydowanie odradzają nakładania silikonowych kapturków podczas karmienia na skaleczone brodawki, bo ich używanie może zaburzać mechanizm ssania oraz prowadzić do infekcji (kapturki nie są sterylne i łatwo przenieść na nich drobnoustroje).

Jednak mamy, które stosowały takie kapturki, zwykle są zadowolone. Jeśli brodawki tak bardzo bolą, że mama myśli o rezygnacji z karmienia piersią, wtedy można spróbować karmić przez kapturki, tylko trzeba je traktować jako wyjście awaryjne i tymczasowe. Warto pamiętać, że oprócz wymienionych już wad kapturków, ich stosowanie jest niewygodne – trzeba je wyparzać, zawsze nosić ze sobą itd.

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku