Każdy rodzic musi z tym się zmierzyć: jak rozszerzać dietę miesiąc po miesiącu?

2022-06-15 8:26

Jak wygląda rozszerzanie diety miesiąc po miesiącu? To dla rodziców spore wyzwanie. Co prawda schemat żywienia nie jest już tak rygorystyczny jak dawniej, ale o kilku zasadach trzeba pamiętać. Sprawdź, jak prawidłowo rozszerzać dietę niemowlaka. Oto zalecenia dotyczące schematu żywienia na każdy miesiąc!

O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?

i

Autor: Getty images O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?

O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety dziecka? Kiedyś obowiązywał ścisły harmonogram wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt. Dziś specjaliści radzą, by przy rozszerzaniu menu kierować się stopniem rozwoju malca (np. tym, czy już sam siedzi) i jego umiejętnością żucia czy gryzienia, a nie datami. Mimo to przypominają o kilku kwestiach ważnych w kolejnych miesiącach jego życia. Zobacz, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety miesiąc po miesiącu.

Sprawdź również: Schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Spis treści

  1. 5. miesiąc: rozszerzanie diety zaczynamy od warzyw
  2. 6. miesiąc: do diety niemowlaka możemy wprowadzić mięso
  3. 7. miesiąc: niemowlak po raz pierwszy poznaje smak ryb
  4. 8. miesiąc: czas na produkty mleczne
  5. 9. miesiąc: rozpoczynamy trening samodzielnego jedzenia
  6. 10. miesiąc: wprowadzamy kolejne smaki
  7. 11. miesiąc: dziecko zaczyna samodzielnie jeść drobne przekąski i owoce
  8. 12. miesiąc: dziecko uczy się jeść z rodzicami

5. miesiąc: rozszerzanie diety zaczynamy od warzyw

Najpierw warzywa. Rozszerzanie diety powinno nastąpić między 17. a 26. tygodniem życia, ale jeśli karmisz tylko piersią – dopiero po ukończeniu 6. miesiąca. Pamiętaj, by zacząć od warzyw, a nie owoców.

U niemowląt występuje naturalna skłonność do smaku słodkiego i niechęć do kwaśnego. Aby wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowe, zacznij od nauczenia malca akceptacji smaku ziemniaka, a dopiero później podaj mu marchewkę i owoce.

6. miesiąc: do diety niemowlaka możemy wprowadzić mięso

Wprowadzamy do diety wszystko, co zdrowe. Brzuszek dziecka umie już trawić coś innego niż mleko mamy, dlatego możesz wprowadzać do diety malca coraz więcej nowych produktów: kolejne warzywa i owoce, zmiksowane mięso, całe jajko, także kaszki.

7. miesiąc: niemowlak po raz pierwszy poznaje smak ryb

Czas na ryby. Najnowsze dane pokazują, że można je podać dziecku na początku drugiego półrocza życia, gdyż zmniejsza to ryzyko alergii. Podawaj ryby w małych ilościach i nie częściej niż raz w tygodniu.

W 7. miesiącu życia można też zacząć wprowadzać soki 100-procentowe, bez dodatku cukru. Ale im później to zrobisz, tym lepiej. Soki nie zaspokajają pragnienia, za to mogą zniechęcić malca do picia wody.

Czytaj: Rozszerzanie diety: jak rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią?

Czym i kiedy przepajać niemowlę? >>

8. miesiąc: czas na produkty mleczne

Jogurty i produkty mleczne. Zaproponuj dziecku produkty mleczne, takie jak serki, jogurty naturalne czy owocowe dla niemowląt (nie są dosładzane). Pamiętaj też, że malec nadal ma dostawać trzy posiłki mleczne (mleko powinno być stałym elementem diety przez kolejne 2–3 lata), ale nie może być to mleko krowie, tylko modyfikowane lub z piersi.

9. miesiąc: rozpoczynamy trening samodzielnego jedzenia

Nauka żucia. Niemowlak może dostawać już owoce lub ugotowane warzywa do rączki. Będzie trenował samodzielne jedzenie i koordynację ruchów. Staraj się też nie miksować mu potraw, tylko drobno je siekaj lub rozdrabniaj widelcem. Dzięki temu dziecko zacznie ćwiczyć mięśnie szczęki i żuchwy. Przyda mu się to  w przyszłości przy nauce mówienia.

Czytaj: Metoda BLW: na czym polega i dlaczego jest taka modna?

10. miesiąc: wprowadzamy kolejne smaki

Nowe smaki. Ucz dziecko poznawania nowych smaków: kawałek kiszonego ogórka czy mandarynki na początku może malcowi nie zasmakować, ale warto mu je proponować. Im częściej będzie próbował różnorodnych produktów, tym bardziej będzie w przyszłości otwarty na nowe potrawy, a jego dieta będzie urozmaicona, czyli zdrowa.

11. miesiąc: dziecko zaczyna samodzielnie jeść drobne przekąski i owoce

Samodzielne jedzenie. Zacznij podawać dziecku potrawy czy przekąski, z jedzeniem których samo sobie poradzi, np. kawałki gotowanego ziemniaka, pokrojone mięso lub jabłuszko.

Twoje dziecko ma już kilka ząbków, których używa do odgryzania np. kawałka biszkopta, ale także mocną żuchwę, która pozwala na rozdrabnianie pokarmów dziąsłami.

Pozwól mu jeść palcami: to nie jest objaw złego wychowania, a znakomity trening manualny, ćwiczenie koordynacji ruchowej, nauka samodzielności i dokonywania wyborów. 

12. miesiąc: dziecko uczy się jeść z rodzicami

Dorosłe dania. Roczny maluch jest  coraz bardziej zainteresowany tym, co znajduje się na talerzu jego rodziców, próbuje też jeść tak jak oni, np. łyżeczką lub widelczykiem. Sadzaj dziecko przy waszym stole i dawaj mu do jedzenia to, co sami jecie.

Zwracaj jednak uwagę na to, by były to potrawy lekkostrawne, pochodzące z dobrego i sprawdzonego źródła, najlepiej przygotowane w domu, a więc bez konserwantów i chemii.

Czytaj: Alergia pokarmowa u niemowlaka

Prawidłowa waga niemowlaka, czyli ile dziecko powinno przybierać na wadze?