Ryby w diecie dla dzieci: jak wybrać rybę dla dziecka?

2012-10-24 16:46

Ryby w diecie dziecka powinny zajmować ważne miejsce. Dostarczają bowiem cennych witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jak wybrać rybę dla dziecka? Na co zwrócić uwagę, czytając etykiety? Które ryby dla dzieci są najbezpieczniejsze?

Ryby dla dzieci jak wybrac rybe dla dziecka

i

Autor: _photos.com|photos.com Ryby dla dzieci: jak wybrać rybę dla dziecka?

W diecie dla dzieci powinno znaleźć się miejsce na ryby. Dlaczego? Składniki w nich zawarte mają wpływ nie tylko na system odpornościowy, ale także nerwowy i krwionośny. Ryby zawierają dobrze przyswajalne białko i kwasy omega-3, niezbędne w procesie intelektualnego rozwoju dziecka. Jak wybierać ryby dla dzieci?

>>Ryba w jadłospisie dziecka. Kiedy wprowadzić rybę do diety dziecka?

Dieta dla dzieci: czym kierować się w wyborze ryby dla dziecka?

  • Ryba dla dziecka bez konserwantów

Chcąc wybrać zdrowe ryby należy nauczyć się odpowiednio interpretować etykiety danych produktów. Istotną kwestią jest kupowanie odpowiedniej jakościowo ryby, która dostarczy dziecku samych witamin, minerałów i kwasów omega-3. Ryba dla dziecka nie może zawierać żadnych sztucznych substancji chemicznych. – Niestety, okazuje się, że tak jak w większości produktów spożywczych również w mrożonych rybach stosuje się środki chemiczne, jak np. polifosforany, które sztucznie zwiększają masę ryby poprzez wiązanie wody z rybą oraz powodują, że ryba traci swój smak, a jej smażenie staje się uciążliwe – przestrzega Wojciech Przybylski, główny technolog w firmie Abramczyk. – Ponadto nadmiar polifosforanów może powodować zaburzenia gospodarki wapniowej w organizmie oraz wywoływać reakcje alergiczne, które mogą być mylone z alergią na ryby. Dlatego kupując ryby dla dziecka, wybierajmy tylko te, które są pozbawione sztucznych dodatków. Jeżeli na opakowaniu nie znajdziemy wzmianki o braku sztucznych dodatków, może to oznaczać, że występują one w rybie. Warto o tym pamiętać, dokonując świadomych zakupów.

  • Ryba dla dziecka nie może zawierać więcej niż 10% glazury

Glazura to warstwa lodu, która zabezpiecza rybę przed wysuszeniem, czyli utlenianiem się jej wierzchniej warstwy. – Ilość glazury gwarantująca zachowanie wysokiej jakości produktu mrożonego to około 10% – podkreśla specjalista. Każda większa ilość lodu służy jedynie zawyżeniu masy ryby. Kupując np. rybę z 30% glazurą, płacimy za 20% absolutnie zbędnego lodu. Czy to się opłaca? Osądźcie sami.

  • Ryby bez ości w diecie dla dzieci

Ości w rybie są zmorą każdego smakosza ryb, zwłaszcza dziecka. Myśląc o rybnym posiłku w diecie dla dzieci, warto więc kupować ryby bez ości, poddane głębokiemu filetowaniu PBO – najlepszemu obecnie standardowi filetowania ryb. Informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu.

  • Ryby dla dzieci: 100% fileta w produktach rybnych

Nie zawsze produkty rybne to wyłącznie filet – w takich produktach jak paluszki rybne ryba znajduje się w panierce, a w przypadku nuggetsów, obtoczona jest ciastem. – Ważne jest jednak to, aby to, co znajduje się pod panierką lub ciastem było stuprocentowym filetem z ryby, a nie mieszanką mielonej ryby z różnymi wypełniaczami – podkreśla specjalista. – To bowiem stanowi o jakości tego typu produktów.

Ważny jest też sposób przyrządzania – dzieci nie powinny jeść produktów smażonych. Dlatego podawajmy im ryby pieczone lub gotowanie na parze.

>>RYBA DLA DZIECKA: jak przyrządzić rybę, żeby dziecko chętnie ją zjadło?

materiały prasowe Abramczyk www.abramczyk.pl