Specjalna żywność dla małego alergika bez laktozy, mleka i glutenu

2020-03-23 14:17

Alergia pokarmowa to dla rodziców duży problem. Aby ułatwić opiekunom żywienie dziecka, na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty spełniające wymogi różnych diet eliminacyjnych. To specjalna żywność dla małego alergika bez laktozy, mleka i glutenu.

Specjalna żywność dla małego alergika bez laktozy, mleka i glutenu

i

Autor: Getty images

Specjalna żywność dla małego alergika to taka, która nie zawiera laktozy, mleka ani glutenu. Specjalne produkty dla alergików pozwalają ochronić dziecko przed objawami uczulenia pokarmowego.    

Spis treści:

  1. Kiedy potrzeba specjalnej żywności dla alergika?
  2. Najczęstsze alergeny pokarmowe
  3. Produkty dla uczulonych na mleko krowie
  4. Żywność dla dzieci z alergią na gluten?
  5. Żywność dla maluchów z nietolerancją laktozy?

Kiedy potrzeba specjalnej żywności dla alergika?

Specjalna żywność bez laktozy, mleka i glutenu przeznaczona jest dla dzieci cierpiących na alergie pokarmowe. 

Alergia jest dolegliwością objawiającą się nadmierną i nieprawidłową reakcją organizmu na różnego rodzaju substancje – mogą to być zarówno pyłki traw, jak i białko znajdujące się w mleku.

Badania pokazują, że spożywanie jedzenia wysoko przetworzonego, zawierającego konserwanty, barwniki czy inne szkodliwe substancje, sprzyja alergiom pokarmowym. A ponieważ alergia ma podłoże dziedziczne, dlatego cierpią na nią nawet malutkie dzieci, które z reguły jedzą zdrowo – cechę tę otrzymują od swoich rodziców alergików.

Najczęstszymi substancjami, które wywołują alergie pokarmowe, są: białko mleka krowiego, laktoza (cukier mleczny), a także gluten. To składniki, które powszechnie występują w diecie dzieci. Dlatego żywienie malca, u którego występuje uczulenie na któryś z tych alergenów, nie jest łatwe.

Czytaj: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Mleko w puszce czy kartonie? Które opakowanie jest praktyczniejsze?

Najczęstsze alergeny pokarmowe

Białko mleka krowiego to podstawowy składnik mleka modyfikowanego, produktów mlecznych czy nabiału – podobnie jak laktoza, która jest składnikiem mleka. Gluten natomiast występuje we wszystkich produktach zbożowych, ale nie tylko – jest dodawany również do wędlin czy jogurtów.

„Wyłowienie” alergenów z żywności podawanej dziecku to zadanie trudne i żmudne. Na pomoc przychodzą gotowe specjalistyczne produkty dla dzieci, których skład odpowiada różnego rodzaju dietom eliminacyjnym.

Wśród nich znaleźć można również żywność bez innych substancji, które może nie wywołują alergii, ale zdaniem specjalistów powinny pojawiać się w jadłospisie jak najrzadziej. Mowa tu o cukrze i soli, które w piramidzie żywienia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych znajdują się na samym jej szczycie.

Wszystkie te gotowe produkty są bezpieczne dla dzieci, bo nie zawierają alergenów, ale są bogate w wiele witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Pomagają skomponować zdrowy i bezpieczny posiłek małego uczuleniowca. Oto niektóre z nich.

Czytaj: Czy i od kiedy podawać dziecku nabiał?

Produkty dla uczulonych na mleko krowie

Na białko mleka uczulonych jest ok. 2 procent małych dzieci. Takie maluchy nie powinny pić mleka ani jeść produktów mlecznych. To problem, ponieważ mleko, jogurty czy sery dostarczają maluchom wapnia, witaminy D i innych cennych substancji.

Dziecko uczulone na białko mleka krowiego powinno jeść zamienniki będące ich źródłem, np. warzywa, ale przede wszystkim pić specjalne mleko modyfikowane, tzw. hydrolizat.

Białka mleka krowiego nie da się zupełnie wyeliminować z mleka, można jednak rozbić jego cząsteczki na maleńkie elementy, dzięki czemu traci ono właściwości uczulające. Takie białko znajduje się właśnie w hydrolizatach, które przeznaczone są dla dzieci od urodzenia.

Hydrolizaty są przepisywane na receptę. Bez wskazania lekarza można natomiast kupić mleko modyfikowane dla dzieci, u których nie stwierdzono alergii, ale które są w grupie ryzyka (np. ich rodzeństwo jest alergikiem). Mleko takie ma białko o mniejszym stopniu hydrolizy i oznaczane jest skrótem HA (hipoalergiczne).

Czytaj: Jadłospis 6-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 6-miesięczne niemowlę

Alergia pokarmowa u dziecka: dieta niemowlaka, u którego została zdiagnozowana alergia pokarmowa

Warto wiedzieć

Jak się objawia alergia pokarmowa?

  • Objawy nadwrażliwości na gluten: ból brzucha, wysypka, biegunka, wzdęcia, zaparcia, anemia

  • Objawy uczulenia na białko mleka krowiego: błyszczące i rumiane policzki, egzema i swędząca wysypka na szyi, tułowiu, nóżkach i rączkach dziecka (w zgięciach łokci i kolan), łuszczenie się skóry, biegunka, wymioty, zaparcia, problemy z oddychaniem.

  • Objawy nietolerancji laktozy: mdłości, ból brzucha, wzdęcia, biegunki, kolki, gazy.

Żywność dla dzieci z alergią na gluten

Badania pokazują, że alergia na gluten jest drugą co do częstości występowania alergią pokarmową, zaraz po uczuleniu na białko mleka krowiego. Problemy związane są z trawieniem glutenu i mogą się objawiać nadwrażliwością lub całkowitą nietolerancją tego białka (celiakia).

Gluten występuje w wielu gatunkach zbóż: pszenicy, jęczmieniu, życie – a więc w pieczywie, kaszach, ciastkach itd. Jest też dodatkiem do wielu produktów żywnościowych. Produkty zbożowe są ważnym elementem diety dziecka, dlatego w przypadku uczulenia na gluten trzeba je zastąpić bezglutenowymi odpowiednikami.

Na rynku znaleźć można kasze dla najmłodszych dzieci pozbawione tego składnika – są to popularne kaszki ryżowe dla niemowląt, ale również produkty zbożowe z mączki chleba świętojańskiego i mąki ryżowej.

Dostarczają one odpowiedniej dawki energii oraz prawidłowej ilości białka i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka, a nawet aktywnych kultur bakterii. Można je podawać maluchom, u których rozszerza się dietę, czyli od 4. miesiąca życia.

Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka a nietolerancja glutenu: jak wprowadzać gluten do diety dziecka?

Żywność dla maluchów z nietolerancją laktozy

U części niemowląt obserwuje się częstsze kolki i problemy z brzuszkiem. W większości przypadków diagnozą jest nietolerancja laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku kobiecym oraz krowim. Wynika ona z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka oraz z niedoborów enzymu trawiącego laktozę (laktazy).

Dzieciom cierpiącym na bóle brzuszka i inne dolegliwości można podawać mleko modyfikowane o obniżonej zawartości laktozy. Takie mieszanki przeznaczone są już dla najmłodszych dzieci i skutecznie likwidują kłopoty trawienne. Bardzo często mieszanki te mają również częściowo hydrolizowane białko mleka krowiego

Kobiecy pokarm to doskonała profilaktyka alergii – zawiera dużo komórek odpornościowych, które zapobiegają reakcjom alergicznym, a także przeciwciała IgA, które pomagają w dojrzewaniu układu pokarmowego dziecka