Wapń dla niemowląt: zadbaj o to, by dziecku go nie brakowało

2014-10-01 15:57

Jak sprawić, by w diecie dziecka znalazła się odpowiednia ilość wapnia? Zobacz, jakie są najlepsze źródła wapnia.

Wapno dla niemowląt

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Niedobór wapnia osłabia kości dziecka
  2. Wapno dla niemowląt: wapń w diecie dziecka
  3. Z witaminą D
  4. Najlepsze źródła wapnia dla dziecka

Zapewne słyszałaś, że wapń odpowiada za mocne kości i zdrowe zęby. Ale pewnie nie wiesz, że aż 90 proc. spośród całkowitej ilości wapnia, jaki codziennie dostarczany jest do organizmu, zużywane jest na budowę tkanki kostnej. Jeśli dieta dziecka pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, te 90 proc. gwarantuje, że malec urośnie tak wysoki, jak powinien, jego kościec będzie zdrowy, postawa – prawidłowa, a wizyty u dentysty nie zrujnują waszego domowego budżetu. Pozostałe 10 proc. z dobowej dawki wapnia dla niemowląt zużywane jest przez organizm do innych celów – pierwiastek ten bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, uszczelnia błony śluzowe (co zapobiega przedostawaniu się do krwiobiegu wirusów i bakterii), działa przeciwzapalnie, dba też o to, by układy: mięśniowy i nerwowy były odpowiednio zbudowane i pracowały bez zarzutu. Pełni również funkcję aktywatora dla wielu enzymów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niedobór wapnia osłabia kości dziecka

Co, jeśli wapnia będzie za mało? Niedoborów tego pierwiastka nie widać gołym okiem, a przynajmniej nie od razu. Lekarz nie wykryje ich więc podczas wizyty lekarskiej – co najwyżej może zwrócić na nie uwagę, rozmawiając z tobą na temat diety dziecka, choć realia są takie, że nie każdy pediatra, zwłaszcza w przychodni państwowej, ma na to czas. Ale kości dziecka będą słabe, gdyż to właśnie z nich organizm będzie pobierał wapń niezbędny do procesów życiowych. Długotrwały niedobór wapnia może nie tylko negatywnie wpłynąć na kości, zniekształcając je i powodując skłonność do złamań – osłabi również zęby, może także doprowadzić do zaburzeń w pracy serca. Pierwiastek ten potrzebny jest dzieciom w każdym wieku. Niemowlętom jednak szczególnie – w pierwszych miesiącach życia bardzo szybko rosną, dlatego ich kości muszą mieć regularne dostawy wapnia, niezbędnego do prawidłowej budowy.

DIETA DZIECKA: czym zastąpić mleko i w jakich produktach szukać wapnia? >>

Wapno dla niemowląt: wapń w diecie dziecka

Przez pierwsze pół roku życia niemowlę potrzebuje 600 mg wapnia na dobę, w kolejnych 6 miesiącach w związku z intensywnym rozwojem ta wartość wzrasta do 800 mg. Tę dawkę trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem, ponieważ organizm sam nie wytwarza tego pierwiastka. Jeśli dziecko karmione jest tylko mlekiem i zjada jego prawidłową ilość, otrzymuje tyle wapnia, ile powinien. Jeśli jednak niemowlak nie wypija całej zalecanej porcji mleka i słabo przybiera na wadze, konieczna jest interwencja pediatry, bo w takim przypadku malec może otrzymywać za mało wapnia (i innych ważnych składników). Na prawidłową podaż wapnia trzeba zwrócić uwagę również na etapie rozszerzania diety, kiedy to posiłki mleczne są stopniowo zastępowane daniami o stałej konsystencji. Warto wtedy zadbać o to, by w menu malca znalazły się potrawy, które są najlepszym źródłem wapnia dla niemowląt.

DIETA DZIECKA: karmienie piersią zapobiega niedoborom żelaza [FILM] >>

Dobrze wiedzieć

Z witaminą D

By przyswoić wapń z pożywienia, organizm potrzebuje witaminy D. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami każde dziecko, niezależnie od sposobu karmienia, powinno otrzymywać ją dodatkowo. Dzienną dawkę tej witaminy ustala jednak pediatra, bo jej wielkość zależy od tego, czy malec dostaje mleko naturalne, czy modyfikowane (w tym ostatnim jest witamina D, jednak według najnowszych zaleceń jej ilość jest niewystarczająca).

Najlepsze źródła wapnia dla dziecka

Mleko: w menu malca do pierwszego roku życia mleko nadal stanowi najważniejszy pokarm. W dodatku pochodzący z niego wapń przyswajany jest przez organizm w ponad 30 proc., bo znajdujące się w nim białko ułatwia wchłanianie się wapnia. Maluszka warto nadal karmić piersią albo podawać mu odpowiednie do wieku mleko modyfikowane. Porcje mleka, jakie otrzymuje maluszek, powinny być zgodne ze schematem żywienia (jeśli karmisz butelką, odpowiednie wskazówki znajdziesz również na opakowaniu mieszanki).

Kaszki dla dzieci: wybieraj takie, w których składzie jest mleko modyfikowane. Wystarczy dodać niewielką ilość wody, by uzyskać pełnowartościowy posiłek. Można je podawać już na początku rozszerzania diety.

Deserki mleczne: to produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które można dawać niemowlętom już po 6. miesiącu życia. W jednym kubeczku jest nawet jedna trzecia zalecanej porcji wapnia. Deserki maja różny smak, łatwo znajdziesz taki, który pasuje maluszkowi.

Produkty na bazie mleka krowiego: jogurty, kefiry, maślanka. W menu niemowlaka jogurty mogą się pojawić w 11. miesiącu życia, kefir i maślanka w 12. miesiącu.

Żółty ser: jest bardzo bogatym źródłem wapnia dla niemowlaka (jeden jego plaster zawiera aż 200 mg wapnia), jednak jest również dość ciężkostrawny. Do diety dziecka można go włączyć w 12. miesiącu życia. Dziennie malec może zjeść nie więcej niż plasterek.

Jajka kurze: zawierają 46 g wapnia w 100 g produktu. Zgodnie z najnowszym schematem żywienia można podawać je w całości już na początku rozszerzania diety, a nie, jak dotąd, wprowadzać najpierw żółtko, a dopiero potem białko.

Zielone warzywa, rośliny strączkowe, suszone owoce: zawierają bardzo dużo wapnia, jednak z uwagi na to, że w ich składzie są również szczawiany i fityniany, jego przyswajalność jest dużo niższa. Niemniej warto jednak zadbać o to, by w diecie dziecka one również się znalazły. Najcenniejszymi źródłami wapnia w tej grupie są:

  • Brokuły: do diety dziecka można je wprowadzić w 6. miesiącu życia. Zawarty w nich wapń (48 mg na 100 g produktu) wchłania się dobrze ze względu na to, że w brokułach jest stosunkowo mało szczawianów.
  • Morele: podajemy je dzieciom od 6. miesiąca, zawierają aż 73 mg wapnia na 100 g produktu.
  • Fasola szparagowa: zawiera 65 mg wapnia w 100 g, w diecie dziecka może znaleźć się po 10. miesiącu.
miesięcznik "M jak mama"