Spis treści
- Woda dla niemowlaka: kranowa tylko przefiltrowana
- Ile wody powinno pić niemowlę?
- Woda dla niemowlaka: butelkowana – nie każda dobra
- Woda dla niemowlaka: lepsza przegotowana
- Woda dla niemowlęcia: ile wody dziennie?
- Woda dla niemowlaka: tylko bez gazu
Woda dla niemowlaka jest dużo zdrowsza niż herbatki i soki. Pamiętaj też, że woda smakowa dla dzieci nie powinna być podawana niemowlęciu. Ciało noworodka w 80% składa się z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Malec codziennie traci jej pewną ilość, dlatego jej zawartość w organizmie trzeba stale uzupełniać. To dlatego woda dla niemowlęcia to - obok mleka - najlepszy sposób na to, by uzupełnić ją na co dzień.
Woda dla niemowlaka: kranowa tylko przefiltrowana
Teoretycznie niemowlę mogłoby pić wodę z kranu, gdyż – jak wykazują badania cyklicznie przeprowadzane przez sanepid – jest ona bardzo dobrej jakości. Problem jednak w tym, że badania robione są w stacjach uzdatniania, a woda, zanim dotrze do mieszkań, musi przepłynąć kilometrami rur wodociągowych. A one nie wszędzie są dobrej jakości – w rdzy i kamieniu, które pokrywają je od środka, mogą znajdować się metale ciężkie i inne niebezpieczne substancje.
Dlatego jeśli zdecydujesz się podawać niemowlęciu do picia wodę z kranu albo zamierzasz przygotowywać na niej posiłki, lepiej, by była przefiltrowana. Wodę można filtrować za pomocą filtrów montowanych przy rurach wodociągowych albo dzbankowych, z wymiennym filtrem.
To drugie rozwiązanie jest najtańsze dla rodziców, zarówno w zakupie, jak i w codziennym użytkowaniu. Jeden wymienny filtr to koszt zaledwie około 10 zł miesięcznie. Filtrując wodę z kranu, nie trzeba już kupować tej w butelkach, dzięki czemu oszczędza się pieniądze i środowisko naturalne.
Czytaj: Woda z glukozą. Sprawdź, czy dopajać nią niemowlaka
Czytaj także: Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad
Ile wody powinno pić niemowlę?
Woda dla niemowlaka: butelkowana – nie każda dobra
Nie każda butelkowana woda dla niemowlęcia to dobry wybór. Jeśli zdecydujesz się na podawanie maluchowi wody butelkowanej, nie wybieraj pierwszej lepszej. Wody te pochodzą z różnych źródeł i są nasycone składnikami mineralnymi, wypłukiwanymi z warstw geologicznych. Nie jest koniecznością korzystanie z wody butelkowanej. Możesz korzystać z wody filtrowanej w specjalnych dzbankach.
W sklepach znajdziesz różne rodzaje wód, np.:
- Wody mineralne. W ich składzie znajdują się cenne dla zdrowia pierwiastki, m.in. wapń i magnez. Dzielimy je na niskozmineralizowane (w jednym litrze jest mniej niż 500 mg składników mineralnych), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg składników na litr) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg składników mineralnych na litr). Dla niemowląt nadają się wyłącznie wody niskozmineralizowane, o niskiej zawartości sodu i siarczanów, które nie obciążają delikatnych nerek i niedojrzałego układu pokarmowego dziecka – zwykłe albo oznaczone jako wody dla najmłodszych. Przed zakupem warto sprawdzić na etykiecie, czy na pewno mają mało minerałów (poniżej 500 mg/1 litr rozpuszczonych składników), niewiele sodu oraz siarczanów (w obu przypadkach poniżej 20 mg na litr). Dobra dla niemowląt jest woda Żywiec Zdrój, Mama i Ja, Evian czy Kropla Beskidu. Maluchowi natomiast lepiej nie podawać Muszynianki, Cisowianki czy Nałęczowianki.
- Wody źródlane. Są czyste mikrobiologicznie i chemicznie, zawierają bardzo mało składników mineralnych – zwykle od 150 do 500 mg w litrze. Również nadają się dla niemowląt. Maluchowi można podawać np. wodę Nestle Pure Life Aquarel i Baby Zdrój.
- Wody stołowe. Uzyskuje się je poprzez wzbogacenie w fabryce wody źródlanej składnikami mineralnymi. Mają wysoką zawartość soli mineralnych, dlatego nie nadają się dla najmłodszych. Przykładem wód stołowych są: Jodica, Magnezjana, Woda Magnezowa.
- Wody lecznicze. Dzięki bardzo wysokiemu stężeniu niektórych minerałów są skuteczne w leczeniu różnych schorzeń, jednak wolno je stosować wyłącznie na zalecenie lekarza i według jego wskazań. Dlatego takich wód nie wolno podawać niemowlętom. Przykładem takich wód są: Jan, Słotwinka, Franciszek, Henryk, Józef, Zuber.
Czytaj także: Co podawać dziecku do picia? Jak często sięgać po soki i herbatki?
Woda dla niemowlaka: lepsza przegotowana
Woda, jaką dziecko dostaje do picia lub na jakiej przygotowywane jest mleko modyfikowane, musi być przegotowana i ostudzona do odpowiedniej temperatury (w przypadku mieszanki jest to ok. 38°C). Wody używanej do przygotowywania zupek jarzynowych nie trzeba wcześniej gotować.
Woda dla niemowlęcia: ile wody dziennie?
Niemowlę karmione tylko piersią nie potrzebuje dopajania. Malec karmiony butelką powinien dostawać wodę w ilości 1/5 całkowitej porcji mleka, jaką zjada. Dziecko, które zjada już stałe pokarmy, powinno dostawać do picia ok. 400 ml wody.
Woda dla niemowlaka: tylko bez gazu
Maluszkowi lepiej nie dawać do picia wody gazowanej. Nawet jeśli bąbelków jest niewiele, to dwutlenek węgla, którym jest nasycona woda, rozpycha ścianki żołądka i drażni delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego. Wody gazowanej można natomiast użyć do przygotowania mleka modyfikowanego, bo podczas gotowania dwutlenek węgla ulotni się z niej w całości.