Spis treści
- Nie dopajaj niemowlaka karmionego wyłączeni piersią
- Zadbaj o dodatkową porcję płynów, gdy niemowlę jest na mieszance
- Najlepsza dla maluchów jest woda
- Nie podawaj wody z kranu
- Do wody dla dziecka nie należy dodawać glukozy
- Przy rozszerzaniu diety wciąż możesz karmić piersią
- Nie podawaj soków owocowych
- Nie wszystkie napoje nadają się dla niemowląt
Dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest gorąco – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Sporo mam zadaje sobie więc pytania: czym dopajać dziecko, czy niemowlak karmiony piersią powinien być dopajany, czy do wody dodawać glukozę?
Nie dopajaj niemowlaka karmionego wyłączeni piersią
Zaleca się, aby niemowlęta były karmione wyłącznie piersią do 6.m.ż. lub co najmniej przez pełne 4 miesiące. Niemowlak karmiony piersią na żądanie do 6.m.ż dostaje wystarczającą ilość płynów. Dlatego niemowlaka karmionego piersią nie musimy dopajać ani wodą, ani mlekiem modyfikowanym, ani żadnymi soczkami.
Zadbaj o dodatkową porcję płynów, gdy niemowlę jest na mieszance
To, że jego organizm potrzebuje dodatkowej ilości wody, można poznać po wyglądzie kupki. Jeśli ma konsystencję pasty do zębów, a malec wypróżnia się bez problemów, nie trzeba go dopajać.
Jeżeli kupa jest twarda, to znak, że brakuje mu płynów. Wtedy dopajamy niemowlaka.
Dziecko w ciągu doby powinno dostać do picia tyle płynu, ile mleka otrzymuje na jeden posiłek, i wypić to w kilku porcjach. Picie podawaj mu w butelce ze smoczkiem, a jeśli już siedzi – w kubku.
Czytaj także: Jak zachęcić dziecko do picia wody? Co, gdy kilkulatek odmawia picia wody?
Najlepsza dla maluchów jest woda
Woda dla dzieci powinna zawierać mało minerałów (ilość rozpuszczalnych składników nie może być większa niż 500 mg/dm³) oraz niewiele sodu (do 20 mg Na+ na litr) – te informacje znajdziesz na etykiecie.
Podczas dopajania, dzieciom warto dawać wody przeznaczone dla niemowląt, najlepiej z atestem CZD lub IMiD. Woda powinna być przegotowana, chyba że producent na opakowaniu wyraźnie zaznaczył, że dziecko może ją pić bez gotowania.
Butelkę po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin. Nie jest koniecznością korzystanie z wody butelkowanej. Możesz korzystać z wody filtrowanej w specjalnych dzbankach.
Nie podawaj wody z kranu
Dla maluchów nie nadaje się natomiast woda z przydomowych studni, gdyż mogą się w niej znajdować chorobotwórcze bakterie czy zanieczyszczenia z wsiąkających w ziemię nawozów.
Do wody dla dziecka nie należy dodawać glukozy
Cukier „oszukuje” głód, dlatego maluch po wypiciu słodkiej wody może odmówić zjedzenia posiłku. Warto wiedzieć, że picie słodkich napojów kształtuje również upodobania smakowe. Może się więc zdarzyć, że dziecko będzie domagało się wody nie dlatego, że chce mu się pić, lecz ponieważ jego organizm ma ochotę na coś słodkiego.
Przy rozszerzaniu diety wciąż możesz karmić piersią
Kiedy włączamy więcej stałych pokarmów, zastępujemy niektóre posiłki stałym pokarmem. Rozszerzając dietę, wciąż możemy karmić dziecko piersią tak długo, jak będzie ono tego potrzebować.
Ważne jest jednak, aby po 12 m.ż. odstawić podawanie posiłków za pomocą butelki ze smoczkiem.
Chcąc podać dziecku płyny po pierwszym półroczu życia i nie chcąc odzwyczaić go od ssania, picie dawaj mu w kubku otwartym. Nauka picia z kubka jest zalecana już od 6 m.ż. dziecka. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie dziecko musi stabilnie siedzieć, zaniknął odruch wypychania jedzenia i dziecko ma kontrolowane ruchy szyi i głowy.
Nie podawaj soków owocowych
Według najnowszych zaleceń wszelkiego rodzaju soczki owocowe — nawet te przeznaczone wyłącznie dla niemowląt — nie są zalecane przed ukończeniem przez dziecko 1 roku życia.
Niemowlętom zalecane jest picie mleka lub podawanie wody. Soki ze względu na zawartość cukru, nie są przeznaczone dla tak małych dzieci.
Nie wszystkie napoje nadają się dla niemowląt
Nie wolno im podawać czarnej herbaty (pobudza, bo jest w niej teina, hamuje wchłanianie wapnia, żelaza i witaminy C), kompotu z rabarbaru, gdyż zawiera szczawiany, utrudniające przyswajanie wapnia.
Czytaj także: Cytrusy, banany i mango w diecie niemowlaka: kiedy można podawać dziecku owoce egzotyczne?
miesięcznik "M jak mama"