Krew w mleku brzmi makabrycznie i może wywoływać strach. Pewnie dlatego tak głośnym tematem stało się "truskawkowe mleko" z Tiktoka. Czy podawać takie mleko dziecku? Sprawdzamy, jaki kolor mleka mamy jest normalny i skąd się biorą zmiany w zabarwieniu pokarmu.
Czytaj także: Kryzys laktacyjny - co zrobić, gdy masz za mało pokarmu w piersiach?
Spis treści
- Mama z Tiktoka i jej truskawkowe mleko
- Jaki kolor mleka mamy jest normalny?
- Co powinno zaniepokoić w mleku z piersi?
Mama z Tiktoka i jej truskawkowe mleko
Filmik Jo Johnson Overby zyskał już kilkanaście milionów wyświetleń. Tiktokerka pokazuje w nim dwa kolory swojego mleka w woreczkach - standardowy, z którym każdy kojarzy mleko kobiece i różowy, w odcieniu lodów truskawkowych.
Młoda mama mówi w swoim wideo - "To krew...(...) Dziecko może to pić, więc decyzja należy do ciebie, co z nim zrobisz."
Właśnie dlatego, sprawdzamy, czy rzeczywiście jest się czym martwić.
Jaki kolor mleka mamy jest normalny?
- Żółte mleko matki
Taki kolor ma zazwyczaj siara - mleko produkowane przez kobiece piersi na początku karmienia - mniej więcej do 5 dnia. Siara ma najwięcej przeciwciał, które chronią maluszka przed infekcjami. Taki kolor może mieć mleko podczas zastoju pokarmowego. Taki pokarm jest też gęstszy - bardziej skondensowany.
- Różowe mleko mamy
To rzeczywiście mleko z zawartością krwi. Może pochodzić ona z popękanych brodawek. Zadbaj wtedy o nie np. przykłądając okłady do piersi przed karmieniem. Różowe zabarwienie mleka może wystąpić też, gdy mama np. zjadła dużo buraków. Gdy kolor ten nie mija mimo pielęgnacji brodawek po 3-7. dniach, lepiej skonsultować zdrowie piersi z lekarzem.
Czytaj też: Zapalenie sutka - przyczyny, objawy i leczenie
Uwaga też na jaskrawo różowe mleko - moż ebyć to zakażenie Serratia Marcescens. Takiego mleka dziecko nie powinno otrzymywać, a mama powinna zgłosić się do lekarza w celu przyjęcia antybiotykoterapii.
- Czarne mleko
Może być spowodowane przyjmowaniem antybiotyku - minocykliny, przyjmowanej w przypadku różnych infekcji bakteryjnych. Lek ten jest jednak niewskazany w trakcie ciąży i karmienia piersią.
- Zielone mleko mamy
Mówi się o tym, że zielonkawy odcień mleko może przybierać w momencie, gdy mama je dużo zielonych warzyw - zwłaszcza szpinaku, jarmużu czy brokułów. Zielony kolor mogą dawać także suplementy diety na bazie wodorostów.
Co powinno zaniepokoić w mleku z piersi?
Generalnie specjaliści od laktacji są zdania, że każdy kolor mleka kobiecego jest "normalny" i dostosowany do potrzeb dziecka. Wyjątkiem może być właśnie kolor czarny lub jaskrawo-różowy, który zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Uwagę powinna zwrócić także konsystencja mleka - niewielkie białe grudki są ok - to tłuszcz. Gdy jednak są duże i jest ich spora ilość, mogą wskazywać na zapalenie piersi. Nie przerywaj wówczas karmienia, tylko skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.