Metoda na ramieniu nie działa? Oto, co warto robić przed i po karmieniu, by skutecznie odbić dziecko [WIDEO]

2022-06-13 12:03

Zalegające w brzuszku powietrze może być powodem ulewania, wzdęć i kolek u maluszka. Jak twierdzą specjaliści, po jedzeniu niemowlę może spokojnie zasnąć, a później mimo to wybudzać się z głośnym płaczem i to także dowód nieskutecznego odbicia po jedzeniu. Jak to robić dobrze? Według niektórych ekspertów, metoda odbijania na ramieniu, nie zawsze wystarczy. Co więcej, istotne są też działania przed rozpoczęciem karmienia.

odbijanie dziecka

i

Autor: Getty Images Ten sposób na odbijanie dziecka zyskuje zwolenników. Na czym polega?

Istnieje kilka technik odbijania niemowląt po jedzeniu. W najbardziej znanym - sposobie przez ramię, kładzie się dziecko wysoko na klatce piersiowej z brodą opartą na ramieniu i twarzą zwróconą w bok, tak by brzuszek mocno przylegał do klatki piersiowej. Delikatne poklepywanie lub masowanie pleców dziecka, przez około 10 minut, działa u wielu maluszków i skutkuje odbeknięciem, które likwiduje nadmiar powietrza.

Gdy jednak niemowlę cierpi na kolki i wzdęcia, albo gdy mocno ulewa, warto poszukać innych metod. Oto sposoby, którymi zachwycają się amerykańscy lekarze i położne. 

Spis treści

  1. Odbijanie przed karmieniem
  2. Inne techniki odbijania po karmieniu
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Dowiedz się: Ulewanie pokarmu po karmieniu. Dlaczego dziecko ulewa i jak możesz mu pomóc?

Odbijanie przed karmieniem

Większość rodziców dba o noszenie dziecka do odbeknięcia po jedzeniu. Ale eksperci twierdzą, że powinno się to robić również przed karmieniem. 

Jeśli zaczniesz karmienie bez gazu w żołądku dziecka, nakarmisz malucha i ponownie usuniesz gazy po jedzeniu, jest bardzo prawdopodobne, że zwiększysz komfort brzuszka dziacka, całkowicie eliminując gazy i wzdęcia. – radzi pediatra dr Tanya Altmann w wywiadzie dla CNN Zdrowie. 

Odbijanie niemowlęcia przed posiłkiem może być krótsze. Zdaniem amerykańskich lekarzy i położnych, wystarczą 2 minuty przed rozpoczęciem karmienia. 

Zobacz też: Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby

Przeczytaj: 10 pytań o nocne karmienie piersią niemowlęcia

Inne techniki odbijania po karmieniu

Oprócz klasycznego noszenia na ramieniu, które u wielu dzieci nie powoduje wystarczającej eliminacji pęcherzyków powietrza, specjaliści zalecają też bardziej skomplikowane "ćwiczenia", takie jak, ułożenie dziecka twarzą w dół na kolanach, poklepanie i pocieranie pleców. 

Są jednak jeszcze skuteczniejsze metody, które polecają eksperci. Polly Gannon, konsultantka noworodkowa z kliniki pediatrycznej Calabasas w Kalifornii, zauważa, że ​​dla jej klientów najlepsza jest pozycja siedząca. W tej metodzie, kładzie się dziecko siedzące prosto na kolanach, twarzą do boku. Używając jednej ręki do podparcia główki dziecka z przodu (upewniając się, aby nie trzymać za szyję), kładzie się drugą rękę na plecach dziecka.

Utrzymując pupę dziecka mocno opartą na moich kolanach, poruszam całym jego ciałem małymi, powolnym ruchem okrężnym w lewo przez chwilę, a potem trochę w prawo. – wyjaśnia Gannon. 

Metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy twierdzą, że jest najskuteczniejsza. Wymaga ona jednak sporej wprawy i lepiej najpierw przećwiczyć ją wraz z położną środowiskową lub pediatrą. 

Sprawdź: Ulewanie u dziecka: 8 sposobów na zapobieganie cofaniu się treści pokarmowej