Ból podczas karmienia piersią. Jak radzić sobie z bolącymi sutkami?

Ból podczas karmienia piersią może pojawić się zarówno na samym początku karmienia jak też w jego późniejszych etapach. Sprawdź, dlaczego dochodzi do podrażnień brodawek i jak radzić sobie z bolącymi sutkami.

Ból podczas karmienia piersią

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie mogą być przyczyny bólu podczas karmienia piersią?
  2. Co zrobić, gdy podczas karmienia piersią mama odczuwa ból?
  3. Jak samodzielnie złagodzić ból piersi?
  4. Czy warto przerwać karmienie piersią?

Początek karmienia piersią jest bardzo trudny zarówno dla matki jak i dla noworodka. Oprócz problemów z laktacją może pojawić się również ból sutków. W pierwszych dniach karmienia, bolące i tkliwe brodawki to zupełnie normalny objaw przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety po porodzie.

Natomiast ból podczas karmienia piersią, pojawiający się u kobiet, które karmią od dłuższego czasu powinien zaniepokoić młodą mamę. Karmienie piersią nie powinno boleć. Jeśli jednak pojawia się ból sutków, warto poszukać przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Z artykułu dowiesz się:

    1. Jakie mogą być przyczyny bólu podczas karmienia piersią?
    2. Co zrobić, gdy podczas karmienia piersią mama odczuwa ból?
    3. Jak samodzielnie złagodzić ból piersi?
    4. Czy warto przerwać karmienie piersią?

Jakie mogą być przyczyny bólu podczas karmienia piersią?

Jeśli ból podczas karmienia piersią trwa kilka dni, nie można tego lekceważyć. Warto obejrzeć dokładnie brodawki i sprawdzić, czy nie są silnie zaczerwienione lub popękane. Może się również zdarzyć, że wręcz krwawią.

Bolące sutki u mam, które karmią piersią niemowlaka mogą świadczyć o:

  • nieodpowiednim chwytaniu brodawki sutkowej przez malucha (w buzi malca jest brodawka bez otoczki, nie słychać odgłosu połykania, maluch jest niespokojny podczas karmienia, dziecko nie przybiera na wadze);
  • nawale pokarmu;
  • zastoju pokarmu;
  • nieprawidłowym stosowaniu laktatora;
  • źle dopasowanym staniku;
  • myciu piersi przed karmieniem (gruczoły znajdujące się na otoczce brodawki, wydzielają substancje, które natłuszczają sutek, zmywanie tej substancji może doprowadzić do wysuszania brodawki);
  • podrażnieniu brodawek przez ząbkujące dziecko;
  • zapalenie sutków;
  • występowaniu u dziecka pleśniawek - jest to infekcja grzybicza, która jeśli rozwinie się w ustach malucha może bardzo szybko zaatakować sutki mamy.

    Sprawdź, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi

      Co zrobić, gdy podczas karmienia piersią mama odczuwa ból?

      Bolące brodawki sutkowe mogą przysporzyć karmiącej matce wiele cierpienia. Nie warto czekać zbyt długo z wizytą u specjalisty. Jeśli na sutkach widoczne są urazy mechaniczne - popękane, krwawiące lub silnie zaczerwienione brodawki, warto w pierwszej kolejności odwiedzić poradnię laktacyjną. Doradca sprawdzi, czy dziecko jest odpowiednio przystawiane do piersi. Jeśli zauważy błędy, pomoże mamie je skorygować. Być może to załatwi problem bolących piersi.

      Jeśli jednak piersi są gorące, twarde i nabrzmiałe, a mama odczuwa bóle mięśniowe i ma wysoką gorączkę, należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może doszło do zapalenia piersi, które należy jak najszybciej wyleczyć.

      Jak samodzielnie złagodzić ból piersi?

      • Rany na sutkach po karmieniu piersią smaruj własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze.
      • Gdy cierpisz na ból piersi podczas karmienia, nie myj zbyt często poranionych brodawek (najwyżej 2 razy dziennie) i nie używaj do tego mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolące miejsca.
      • Zawsze staraj się zaczynać karmić dziecko tą piersią, której brodawka jest mniej bolesna – na początku dziecko ssie bardziej łapczywie.
      • W domu często odsłaniaj piersi – dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ran na sutkach.

      Czy warto przerwać karmienie piersią?

      Nie powinno się przerywać karmienia piersią, ponieważ bardzo ciężko do niego powrócić. Jeśli mama jest w stanie wytrzymać kilka dni mimo bólu, powinna spróbować się przemęczyć. Z silnym bólem można walczyć za pomocą delikatnych środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu.