Tych 4 produktów unikaj jak ognia. Punkt 1 jest najważniejszy, nie tylko dla kobiet

2023-10-09 13:18

Codzienna dieta powinna być urozmaicona, ale istnieją produkty, których lepiej unikać. Tym bardziej w wyjątkowych i wymagających dla naszego organizmu momentach, a takim bez wątpienia jest okres karmienia piersią. Jakie to produkty? Przeczytaj, a dowiesz się, co można jeść karmiąc piersią.

Tych 4 produktów unikaj jak ognia. Punkt 1 jest najważniejszy, nie tylko dla kobiet

i

Autor: Getty Images Tych 4 produktów unikaj jak ognia. Punkt 1 jest najważniejszy, nie tylko dla kobiet

Nadal pokutują teorie, że to, co zjemy może zaszkodzić dziecku: spowodować kolkę czy bóle brzucha u niemowlaka. To prawda, ale tylko częściowa. Czy istnieją więc zakazane produkty dla karmiących mam? Czego nie jeść w czasie laktacji?

Spis treści

  1. Co jeść w czasie karmienia piersią?
  2. Jakich produktów unikać w trackie karmienia piersią?
  3. Co jeść w czasie karmienia - zasady zdrowej diety
Karmienie piersią bez problemu

Co jeść w czasie karmienia piersią?

Do kobiecego mleka przedostają się strawione cząsteczki pokarmów, ale gazy, które są odpowiedzialne za problemy z brzuchem, powstają w wyniku fermentacji niestrawionych cząsteczek. Mogą więc dokuczać mamie, ale nie niemowlęciu, które nie dostaje ich wraz z mlekiem. 

Prawdą jest jednak to, że do kobiecego pokarmu przedostają się alergeny, dlatego może zdarzyć się, że młoda mama będzie musiała zrezygnować z niektórych produktów w diecie w czasie laktacji. Tak jest w sytuacji, gdy niemowlę jest jest uczulone np. na białko mleka krowiego - kobieta powinna wówczas unikać picia mleka i jedzenia produktów mlecznych.  

Warto jednak pamiętać, że restrykcyjna, eliminacyjna dieta karmiącej stosowana "na wszelki wypadek" to błąd. Szkodzi to przede wszystkim matce, utrudniając regenerację organizmu po ciąży i porodzie. Mniej szkodliwa jest dla dziecka, ponieważ skład mleka matki jest stały i dieta nie ma na niego wpływu.

Czytaj również: Owoce a karmienie piersią. Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Jakich produktów unikać w trackie karmienia piersią?

Kobiety karmiące piersią, których dzieci nie są alergikami, mogą jeść wszystko - ich dieta powinna być urozmaicona, ale przede wszystkim zdrowa. W czasie laktacji niewskazane jest spożywanie produktów niezdrowych, wysoko przetworzonych, zawierających wiele tłuszczu i cukru, za to żadnych wartości odżywczych. Takie jedzenie rzeczywiście trzeba wyeliminować tak naprawdę z każdej diety.

Produkty niewskazane w czasie laktacji to:

  • tłuszcze trans - tłuszcze to jedyny składnik diety karmiącej mamy, który ma wpływ na skład mleka. Szczególnie ważne jest unikanie izomerów trans, czyli utwardzonych tłuszczów (margaryny, ciasta i ciastka ze sklepu czy cukierni, czipsy, krakersy, panierowane dania, frytki).
  • tzw. puste kalorie - to słodycze, paluszki, czipsy, fast foody, potrawy smażone, gotowe dania, dania w proszku, słodkie napoje gazowane, soki z kartonu, białe pieczywo, ciastka, tłuste sery, wędliny. Lepiej ich unikać, bo wpływają na przyrost wagi, a nie mają znaczenia odżywczego dla organizmu.
  • kofeina - w trakcie laktacji możesz wypić maksymalnie2-3 filiżanki kawy na dobę. Kofeina przedostaje się do pokarmu i nie jest wydalana przez organizm dziecka, dlatego może je pobudzać, utrudniać zaśniecie.
  • alkohol - przedostaje się do mleka na dodatek jest dwa razy wolniej usuwany z organizmu niemowlęcia w porównaniu z osobą dorosłą. Alkohol wpływa też na odruch oksytocynowy, zmniejszając produkcje mleka. Dlatego w czasie laktacji istnieje zakaz picia alkoholu.

Czytaj również: CZY PICIE PIWA KARMELOWEGO na laktację ma sens?

Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by jak najdłużej karmić piersią

Czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

Co jeść w czasie karmienia - zasady zdrowej diety

Gdy zastanawiasz się nad tym, co jeść w czasie karmienia piersią, nie eliminuj z diety produktów na wszelki wypadek. Dopiero gdy podejrzewasz, że coś zaszkodziło dziecku, na próbę wyklucz składnik z diety i sprawdź, czy rzeczywiście przyczynia się do kolek, wzdęć czy biegunek u dziecka.

  • Jedz 5-6 posiłków dostarczających łącznie około 2500 kcal, najlepiej po karmieniu. Pij 3,5-4 litry wody mineralnej niegazowanej.
  • Zadbaj o zawartość w diecie karmiącej węglowodanów złożonych – to one powinny być głównym źródłem energii. Ich źródła to: pełnoziarniste pieczywo, nieoczyszczony ryż, pełnoziarnisty makaron, kasze, płatki owsiane, warzywa.
  • W każdym posiłku muszą się znaleźć warzywa i owoce.
  • W dwóch posiłkach dziennie powinno znaleźć się żelazo – chude mięso, jajka, ryby, warzywa strączkowe, zielone warzywa, orzechy, suszone owoce.
  • Dobre tłuszcze to oleje (zwłaszcza rzepakowy, oliwa), masło, tłuszcze z ryb, orzechów.

Czytaj również: Dieta karmiącej matki: jedz, co lubisz

Czekolada a karmienie piersią. Czy w diecie matki karmiącej jest miejsce na czekoladę?

Alergia na pokarm matki: co uczula niemowlę karmione piersią?