Co robić, gdy dziecko chce ssać tylko jedną pierś?

2022-01-24 12:41

Są niemowlęta, które chętnie ssą tylko jedna pierś, a drugą odrzucają. Co może być przyczyną preferowania tylko jednej piersi i czy jest to niebezpieczne dla dziecka i dla laktacji?

Co robić, gdy dziecko chce ssać tylko jedną pierś?

i

Autor: Getty images Co robić, gdy dziecko chce ssać tylko jedną pierś?

niemowlęta, które ssą tylko jedną pierś. Przystawianie do drugiej, nawet pełnej mleka, kończy się płaczem, prężeniem i niezadowoleniem dziecka. To niewygodna sytuacja z wielu powodów. Po pierwsze, takie długotrwałe zachowanie dziecka, może doprowadzić do zaniku pokarmu w jednej piersi. To nie tylko problem „żywnościowy”, ale również estetyczny – piersi mamy stają się asymetryczne.

Wreszcie – preferowanie przez dziecko tylko jednej piersi może świadczyć o jego problemach zdrowotnych. Jak sobie radzić z takim przypadkiem i co robić, gdy dziecko karmione piersią chce ssać tylko jedną pierś?

Spis treści

  1. Dlaczego niemowlę preferuje tylko jedną pierś?
  2. Co robić, jeśli dziecko preferuje tylko jedną pierś?
  3. Co robić, gdy podstęp się nie uda?
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Dlaczego niemowlę preferuje tylko jedną pierś?

Sytuacje, w której niemowlę ssie tylko jedną pierś i odmawia jedzenia z drugiej, zdarza się często. Czasem przyczyna jest prozaiczna – malec miał szczepienie i boli go jedna rączka, dlatego uciskanie jej w czasie karmienia piersią sprawia mu dyskomfort.

Innym powodem jest nierównomierny wypływ mleka z obu piersi. Niekiedy z jednej mleko tryska strumieniami, a z drugiej trzeba je wysysać z niemałym wysiłkiem. Dlatego dzieci, które z natury są leniuchami, nie chcą się trudzić. Niestety, to błędne koło, bo laktacja w „gorszej” piersi jest coraz mniejsza, mleko wypływa jeszcze trudniej i rzeczywiście niemowlę musi się napocić, aby coś z niej wydobyć.

Innym powodem preferowania przez dziecko tylko jednej strony jest kształt sutków. Niektóre kobiety mają jedną brodawkę wklęsłą lub mniejszą albo po prostu o takim kształcie, który nie pasuje dziecku. Wtedy malec może krzywić się, gdy głodny dostanie ją do ssania.

Niekiedy problem jest jednak poważniejszy i świadczy o zaburzeniach rozwojowych malca, np. tzw. asymetrii ułożeniowej, która polega na tym, że dziecko układa główkę albo całe ciało tylko w jedną stronę. Przyczyną tego zaburzenia może być ułożenie w macicy (taki problem mija zwykle po 2–3 miesiącach życia), uszkodzenia okołoporodowe, kręcz szyi lub nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

W takich przypadkach rodzice zauważają, że preferowanie jednej strony nie dotyczy tylko momentu karmienia, ale także leżenia w łóżeczku, obserwowania zabawek itd. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty lub fizjoterapeuty, który pokaże ćwiczenia wzmacniające drugą stronę ciała i korygujące ułożenie ciała dziecka.

Czytaj również: 15 faktów o MLEKU KOBIECYM: najzdrowszy pokarm dla niemowlaka

Karmienie piersią - jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Warto wiedzieć

Wiele mam zauważa, że dzieci chętniej ssą lewą pierś. Specjaliści tłumaczą to, że niemowlę w czasie ssania lewej piersi słyszy bicie serca matki, które zna i które dobrze kojarzy mu się z czasów życia płodowego.

Co robić, jeśli dziecko preferuje tylko jedną pierś?

  • Staraj się zaczynać kamienienie od nielubianej piersi. Głodne dziecko nie będzie tak marudzić, tylko zajmie się napełnianiem brzuszka.
  • Warto przed podaniem „nielubianej” piersi rozgrzać ją ciepłymi okładami, by pokarm łatwiej wypływał i to właśnie od tej strony rozpoczynać karmienie.
  • Spróbuj zmienić pozycję karmienia, która być może nie pasuje dziecku z różnych względów i np. karm je spod pachy lub na leżąco.
  • Jeśli masz problem z kształtem brodawki, karm w nakładce formującej sutek.

Co robić, gdy podstęp się nie uda?

Jeśli malec nadal preferuje tylko jedną pierś, ale nie wynika to z jego problemów zdrowotnych, odpuść. Lekarze zapewniają, że kobieta jest w stanie wykarmić malca jedną piersią. Jeśli mimo to obawiasz, że dziecko będzie głodne, odciągaj pokarm z niechcianej piersi i zamrażaj na wszelki wypadek.

To również dobry sposób na uniknięcie dysproporcji w wielkości obu piersi. Nawet jak się uda, nie martw się – wielkość biustu z pewnością wyrówna się po zakończeniu laktacji.

Czytaj: KARMIENIE PIERSIĄ: co stanie się z twoimi piersiami?

Długie karmienie piersią - czy jest dobre dla dziecka?