Gryzienie piersi to problem, z którym spotyka się wiele mam, zwłaszcza gdy dziecku niedawno wyrżnęły się ząbki. Wiele mam właśnie z tego powodu decyduje się zakończyć karmienie piersią, bo stało się to zbyt bolesne. Pół biedy, gdy dziecko ma 8–9 miesięcy, ale jeśli pierwsze ząbki pojawią się już w wieku 4 miesięcy, to rzeczywiście jest to problem, bo zdecydowanie nie jest to jeszcze czas na rozszerzanie diety.
Tak małe niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią. Najgorsze, co możesz zrobić, gdy cię ugryzie, to... zacisnąć zęby i uśmiechnąć się. Maluch może to potraktować jako świetną zabawę i robić tak częściej.
Spis treści
Gdy dziecko gryzie pierś – reaguj od razu i stanowczo
Jedyną zalecaną przez specjalistów metodą poradzenia sobie w tej sytuacji jest szybka i stanowcza reakcja mamy. Gdy poczujesz ugryzienie piersi, natychmiast powinnaś przerwać karmienie.
Wyjmij pierś z buzi dziecka i patrząc mu w oczy, stanowczym tonem powiedz: „Nie wolno gryźć, to mamę boli”. Odczekaj chwilę, zanim ponownie podasz pierś.
Rób tak za każdym razem, gdy sytuacja się powtórzy. Nie zwlekaj ani chwili, twoja reakcja musi być natychmiastowa, by dziecko zrozumiało, co ją spowodowało.
Oczywiście, maluch nie od razu pojmie, o co chodzi. Musisz się liczyć z tym, że trzeba to będzie powtórzyć kilka, a nawet kilkanaście razy. Ale jeśli będziesz konsekwentna, na pewno uda ci się oduczyć dziecko tego zwyczaju. Nie powinnaś przy tym krzyczeć, ale możesz zrobić groźniejszą minę, aby malec zrozumiał, że to nie żarty.
Zobacz też: Czy można przekarmić niemowlę na piersi?
Pielęgnuj poranione brodawki
Jeśli piersi zostaną pogryzione do krwi, musisz o nie odpowiednio dbać, by przyspieszyć gojenie się ranek. Smaruj je własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze: po każdym karmieniu kilka kropli mleka rozprowadź na brodawce i otoczce, delikatnie masując, i zostaw na odkrytej piersi przez 15 minut.
Dodatkowo stosuj specjalne kremy i maści bezpieczne dla dziecka – smaruj nimi piersi kilka razy dziennie. Niektórych maści nie trzeba nawet zmywać z piersi, przystawiając malca.
Poranionych brodawek nie myj zbyt często (najwyżej dwa razy dziennie) i nie używaj mydła, bo wysusza i jeszcze bardziej podrażnia skórę. Mocno pokaleczonych miejsc nie myj też wodą, tylko naparem z nagietka lub szałwii.
Przed karmieniem na bolesny sutek przykładaj kostkę lodu (owiniętą w gazę), by złagodzić ból. Przez kilka dni, dopóki ranki się nie wygoją, spróbuj karmić przez silikonowe kapturki. Jednak kilkumiesięczne dziecko, przyzwyczajone do ssania piersi, raczej ich nie zaakceptuje.
Czytaj też: Hartowanie brodawek przed karmieniem piersią - czy faktycznie trzeba to robić?
miesięcznik "M jak mama"