Każda mama karmiąca piersią przynajmniej raz w życiu musiała odciągnąć z piersi mleko. Zapewne zastanawiała się wtedy, jak prawidłowo odciągać pokarm. Oto nasza podpowiedź: sprawdź, jak bezboleśnie ściągnąć mleko z piersi?
Polecamy: Karmienie piersią: korzyści dla dziecka i mamy - zalety karmienia naturalnego
Spis treści
- Kiedy trzeba odciągać pokarm?
- Dwa sposoby odciągania pokarmu
- Jak odciągać pokarm ręcznie?
- Jak odciągać pokarm laktatorem?
- Odciąganie pokarmu - o czym należy pamiętać?
Kiedy trzeba odciągać pokarm?
Czasem kobieta ma tak dużo mleka, że konieczne jest odciągnięcie choć kilku mililitrów, by pozbyć się bolesnego napięcia biustu. To zdarza się kilka dni po porodzie w czasie tzw. nawału pokarmu lub w momencie odstawiania dziecka od piersi.
Najczęściej jednak ściąganie pokarmu przydaje się matkom, które muszą godzić macierzyństwo z pracą lub nauką. By dziecko w trakcie jej nieobecności nie było karmione mlekiem modyfikowanym, matka ściąga wcześniej pokarm, który zostanie maluchowi podany w porze karmienia przez inną osobę.
Zdarza się też, że dziecko nie potrafi ssać piersi bo np. jest zbyt słabe (np. gdy jest wcześniakiem), wtedy przejście na butelkę bywa najlepszym rozwiązaniem. By jednak mogło przyjmować mleko matki - zdrowe i bogate w niezbędne składniki odżywcze, może być karmione odciągniętym pokarmem kobiecym. Choć może się to wydawać uciążliwe, jest warte poświęcenia.
Dwa sposoby odciągania pokarmu
Istnieją dwa sposoby odciągania mleka z piersi. Jeśli musisz to zrobić wyjątkowo i odciągnąć małą ilość pokarmu, możesz zrobić to ręcznie, uciskając delikatnie swoją brodawkę.
Gdy jednak musisz ściągnąć pokarm, aby ktoś podał go dziecku w butelce, wtedy ręczne odciąganie może nie wystarczyć. Trzeba sięgnąć po laktator, by szybko i w łatwy sposób uzyskać odpowiednią ilość mleka, która zaspokoi głód niemowlęcia.
Odciąganie dużej ilości mleka ręcznie jest możliwe, ale to forma bardzo trudna i czasochłonna - wymaga też ogromnej cierpliwości.
Jak odciągać pokarm ręcznie?
W ręcznym odciąganiu pokarmu najważniejsze jest to, by robić to delikatnie. Mocne uciskanie piersi może nie tylko powodować ból, ale również być bardzo nieefektywne i przynieść wiele szkody (np. uszkodzić kanaliki mleczne lub spowodować zator mleczny).
Najbardziej znaną metodą jest uchwycenie piersi całą dłonią złożoną na kształt litery C. Wygląda to tak, że kciuk obejmuje pierś z góry, a reszta palców podtrzymuje pierś od dołu. Uwalnianie mleka z kanalików polega na delikatnym ucisku piersi z jednoczesnym lekkim podnoszeniem piersi ku górze. Ważne, by podczas ściskania piersi, nie ściskać brodawki - ucisk powinien być od niej odsunięty o jakieś 2 - 3 centymetry.
Przy odciąganiu pokarmu można delikatnie zmieniać uchwyt, jeśli zauważymy, że ta drobna korekta daje lepsze rezultaty. Każda kobieta ma inaczej zbudowaną siatkę mlecznych przewodów w piersi i musi sama odszukać najlepsze metody na uwalnianie pokarmu.
Jak odciągać pokarm laktatorem?
Ściąganie pokarmu laktatorem jest szybsze i mniej czasochłonne. Wyróżniamy laktatory elektryczne, które są najwygodniejsze w obsłudze oraz laktatory ręczne, które wymagają większej wprawy. Sposób używania odciągaczy pokarmu jest ściśle związany z ich rodzajem.
W przypadku laktatora elektrycznego ważna jest regulacja siły ssania urządzenia. Należy ją dobrać do własnych potrzeb. Najważniejsze jest to, by odciągacz nie sprawiał bólu, jeśli odczuwamy dyskomfort - zmniejszmy poziom siły ssania. W przypadku laktatora ręcznego, od nas samych zależy siła i częstotliwość zasysania pokarmu. Tu też należy dopasować to do indywidualnych możliwości.
Najważniejsze w używaniu odciągaczy jest to, by dobrze nałożyć na pierś część zasysającą. Jeśli nałożymy ją na pierś zbyt płytko, nie utworzy się próżnia i ssanie będzie nieefektywne. Gdy zbyt mocno nasadzimy tę osłonę na pierś, istnieje ryzyko, że odciąganie pokarmu będzie zbyt bolesne, bo brodawka będzie mocno zassana przez urządzenie.
Odciąganie pokarmu - o czym należy pamiętać?
1. Przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria
Przygotuj sobie wszystkie elementy laktatora, by potem nie biegać po domu w poszukiwaniu jego części. Większość modeli, bez względu na rodzaj, składa się z urządzenia wysysającego (pompki lub elementu z silniczkiem), nakładki na pierś oraz naczynia, do którego spływa mleko.
Odciągając pokarm łatwo go zanieczyścić. Do zabiegu zawsze przystępuj z dokładnie umytymi dłońmi, dbaj również o sterylność laktatora oraz naczyń, w których będziesz zbierać pokarm.
2. Do odciągania pokarmu przystąp zrelaksowana
By mleko łatwo wypływało z kanalików, a samo odciąganie było efektywne - rób to wtedy, gdy jesteś odprężona. Najlepiej jest wybierać do tego miejsce ciche i odosobnione, a pokarm ściągać w wygodnej pozycji siedzącej. Przy odciąganiu pokarmu, podobnie jak przy karmieniu piersią, ważny jest spokój i dobry nastrój mamy.
Produkcja mleka i proces jego wypływania regulowane są przez hormony, dlatego jeśli jesteś zestresowana tym, że musisz odciągnąć mleko (np. nie masz do tego intymnych warunków) lub robisz to pierwszy raz i nie radzisz sobie z urządzeniem – efekt odciągania może być mizerny.
Ale trening czyni mistrza i wiele mam twierdzi, że po kilku sesjach odciąganie stało się dla nich łatwe i bezproblemowe. Dlatego zanim zaczniesz odciągać pokarm, znajdź sobie spokojne miejsce i odetchnij kilka razy.
3. Rób to delikatnie
Podstawą dobrego odciągania mleka jest robienie tego w delikatny sposób. Nieprawdą jest, że ściąganie pokarmu musi boleć. Powinno być równie przyjemne, jak bezpośrednie karmienie piersią.
4. Patrz na zegarek
Laktację można wyćwiczyć. Dobrze jest ustalić sobie stałe pory odciągania pokarmu, by mleko było regularnie produkowane i nie dochodziło do zastoju. Warto też utrzymywać stały rytm ściągania.
5. Ściągaj po równo
By nie zachwiać mleczną produkcją, pokarm odciągaj po równo z każdej piersi. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, gdy jedna pierś będzie większa i bardziej pełna mleka. Przystaw nakładkę do piersi w taki sposób, by brodawka znajdowała się pośrodku i włącz urządzenie lub uruchom pompkę.
Jeśli masz pojedynczy laktator, przystaw go najpierw do jednej, potem do drugiej piersi. Jeśli podwójny – możesz odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie.
6. Ilość zależna od potrzeb
Najlepiej, gdy podczas ściągania pokarmu, piersi są prawie całkiem opróżniane. Jeśli dziecko potrzebuje więcej pokarmu niż jest wytwarzane, dobrze jest po ściągnięciu dodatkowo pobudzać już opróżnioną pierś laktatorem - zasysając ją przez kilka minut. Przy kolejnym odciąganiu pokarmu może być już go więcej niż wcześniej.
Przeczytaj także: Jak zatrzymać laktację? Sposoby na zahamowanie produkcji mleka po porodzie