Decyzja, czy przestawić dziecko na karmienie butelką, czy jeszcze z tym poczekać i nadal karmić piersią jest dla większości mam bardzo trudna. Dziecko też zazwyczaj nie reaguje najlepiej, gdy musi przejść na mleko modyfikowane. Jak przestawić dziecko na butelkę i przyzwyczaić je do mieszanki podawanej przez smoczek?
Spis treści
- Kiedy przestawić dziecko na butelkę?
- Przemyśl, czy chcesz przestawić dziecko na butelkę
- Akcesoria niezbędne do przestawiania na butelkę
- Co robić, gdy dziecko nie chce zrezygnować z piersi?
- Jak przejść na butelkę - przydatne rady
- Połącz przestawienie na butelkę z rozszerzaniem diety
- Przestawienie na butelkę dziecka powyżej roku
- Jak sobie radzić z piersiami pełnymi mleka?
Kiedy przestawić dziecko na butelkę?
Mleko matki jest dla dziecka najlepszym pokarmem, dlatego powinnaś karmienie ograniczyć wyłącznie do karmienia piersią przez pierwsze pół roku życia. WHO zaleca, aby karmienie starać się utrzymać do 2 roku życia dziecka. Nie zawsze to jednak jest możliwe.
Niekiedy decyduje o tym los – matka traci pokarm, musi się na dłużej rozstać z dzieckiem (np. trafia do szpitala) bądź zaczyna przyjmować leki uniemożliwiające karmienie. Często trzeba zakończyć ten etap w życiu dziecka (i swoim) z powodu powrotu do pracy, silnego zmęczenia czy po prostu ząbkowania, gdy malec zamiast ssać – zaczyna boleśnie gryźć piersi.
Przemyśl, czy chcesz przestawić dziecko na butelkę
Niezależnie od powodu, ważne jest, aby decyzja ta była podjęta świadomie, a nie pod wpływem chwilowego zniechęcenia czy impulsu wywołanego presją otoczenia („Takie duże dziecko – i ciągle przy cycu?”) - odstawienie od piersi to dla niemowlaka ważny moment.
Dlaczego? Ponieważ karmienie piersią to dla dziecka nie tylko sposób na zaspokojenie głodu. Bliskość mamy, jej zapach i dotyk dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa i ukojenie w trudnych chwilach. Dlatego w większości przypadków niemowlęta raczej nie są zachwycone tym pomysłem.
To rozstanie może być trudne również dla ciebie, zwłaszcza jeśli chwile, które malec spędza przytulony do twojej piersi, dostarczają ci dużo radości, a mały ssak budzi rozczulenie, bo przecież jest taki słodki. Dlatego zanim definitywnie dziecko odstawisz od piersi, rozważ wszystkie argumenty za i przeciw.
Akcesoria niezbędne do przestawiania na butelkę
Jeśli zdecydujesz się na odstawienie od karmienia piersią, to zanim powiesz dziecku „dziś nie dostaniesz cycusia”, wybierz się na zakupy. Będziesz bowiem potrzebować zamiennika mleka, czyli mieszanki modyfikowanej, dopasowanej do wieku dziecka.
Doświadczone mamy radzą, by kupić od razu po jednym opakowaniu różnych mieszanek – mają one nie tylko różny skład, ale i smak, co może się przydać, jeśli dziecku nie posmakuje pierwsza z brzegu mieszanka.
Do mleka musisz dokupić butelkę ze smoczkiem (również dopasowanym do wieku dziecka – stosowne oznaczenia znajdują się na opakowaniu) lub kubek do picia - informacje o tym, w czym podawać mleko starszemu dziecku znajdziesz tutaj.
Jeśli twoje dziecko jest już w wieku, w którym rozszerza się dietę, kup również kilka dań w słoiczkach. Przydadzą się także soczki dla niemowląt.
Czytaj również: Mleko mamy daje niemowlakowi odporność
Karmienie mieszane - jak skutecznie karmić niemowlaka piersią i butelką
Ile mleka w diecie dziecka? Ile mleka dla 8-miesięcznego, a ile dla 10-miesięcznego malca?
Co robić, gdy dziecko nie chce zrezygnować z piersi?
Mamy, które odstawiły od piersi swoje pociechy w ciągu jednego dnia, mogą uważać się za wyjątkowe szczęściary. Na wszelki wypadek podczas przyzwyczajania dziecka do karmienia mlekiem modyfikowanym przygotuj się więc, że – być może – czeka was przynajmniej kilka trudnych dni i jeszcze trudniejszych nocy. To, jaki plan działania obierzesz, powinno zależeć od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko.
Sygnałem, że może być za wcześnie na przestawienie dziecka na butelkę może by to, że dziecko w nocy budzi się częściej niż dotychczas, w ciągu dnia marudzi, zaczęło ssać palec czy poduszkę (a wcześniej tego nie robiło), nie chce się z tobą rozstać w ciągu dnia czy zdradza inne objawy napięcia nerwowego.
W takiej sytuacji postaraj się okazywać mu jak najwięcej czułości, a jeśli problem nie ustępuje, poproś o pomoc pediatrę lub położną.
Jak przejść na butelkę - przydatne rady
- Zastąp na początek nowym posiłkiem tylko jedno ssanie piersi. 3-, 4- miesięczne dziecko, które nie znało smaku innego niż pokarm matki, powinno mieć systematycznie zastępowane kolejne posiłki mlekiem modyfikowanym.
- Odstawienie od piersi zaplanuj na weekend, gdy w tym trudnym zadaniu może pomóc ci rodzina. W pierwszą noc opiekę nad niemowlakiem zostaw tatusiowi, który ma mocniejsze nerwy i nie ma piersi pachnącej mlekiem.
- Wybierz moment, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju, jeszcze niezbyt głodne (wygłodniałe dziecko najpewniej nie będzie chciało nawet spojrzeć na nieznaną mu potrawę).
- Ułóż niemowlę tak jak do karmienia piersią, ale zamiast piersi podaj mu butelkę z mieszanką – jest duża szansa, że gdy dziecko zorientuje się, że przy ssaniu smoka nie trzeba się zanadto napracować, polubi ten sposób karmienia. Niezłą metodą w takim przypadku jest przystawianie dziecka do piersi na dwie, trzy minuty, by nasyciło pierwszy głód, a potem zastępowanie jej butelką.
- Stopniowo zastępuj kolejne posiłki, tak by po trzech tygodniach dojść do jednego, maksymalnie dwóch karmień piersią na dobę. Na końcu zrezygnuj z tego, do którego dziecko jest najbardziej przywiązane (najczęściej wieczornego).
- Jeśli dziecko płacze i bardzo domaga się tego karmienia, a tobie trudno jest mu go odmówić, wychodź wtedy z pokoju, by dziecko nakarmił ktoś inny (tata, babcia itp.). A gdy dziecko obudzi się głodne w nocy, weź je do łóżka, przytul i spróbuj nakarmić butelką. Przez kilka pierwszych nocy warto na taką okazję naszykować sobie własne, wcześniej ściągnięte mleko, by dziecko nie wyczuło różnicy.
Połącz przestawienie na butelkę z rozszerzaniem diety
Dieta dziecka w wieki 6 miesięcy powinna być wzbogacona posiłkami innymi niż mleko – kaszkami i zupkami jarzynowymi. Odstawianie od piersi jest wówczas łatwiejsze, gdyż malec poznaje inne smaki i łatwiej godzi się na mieszankę.
Ważne, by rozszerzanie diety następowało stopniowo i mieszanki nie wprowadzać w tym samym czasie, co innego składnika dań – jeśli u dziecka pojawi się alergia pokarmowa, nie będziesz wiedziała, co ją wywołało. Nie proponuj maluchowi zbyt często piersi, jeśli wyraźnie się jej nie domaga. Staraj się też unikać chodzenia w rozpinanych bluzkach i sukienkach, które mogą się dziecku kojarzyć z karmieniem piersią.
Czytaj: O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?
Co zamiast mleka? Jak karmić dziecko, które nie lubi mleka lub jest na nie uczulone?
Zasady zamiany karmienia piersią na karmienie butelką
- Zanim zaczniesz odstawiać niemowlę od piersi, upewnij się, że jest zdrowe. Choroba to duże obciążenie dla organizmu i nie ma sensu dokładać maluszkowi dodatkowej porcji stresu. Nie rezygnuj z karmienia również wtedy, kiedy dziecko ząbkuje, a także przez tydzień po szczepieniu.
- Kończąc karmienie dziecka, nie wprowadzaj jednocześnie innych zmian w życiu dziecka, np. nie wracaj do pracy, nie posyłaj go do żłobka ani nie przedstawiaj mu nowej niani.
- Pamiętaj, że karmienie piersią kojarzy się dziecku przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa. Dlatego zapewnij maluchowi większą dawkę miłości, tak aby nie poczuł się odrzucony.
- Bądź konsekwentna i nie podawaj dziecku piersi, kiedy zacznie rozpaczliwie płakać. Jeśli ulegniesz nauczysz je, że krzykiem może wymusić, co zechce.
Przestawienie na butelkę dziecka powyżej roku
Dzieci powyżej 1 roku życia mogą już jeść niemal wszystko. Mleko matki nadal jest im oczywiście niezbędne, ale ssanie piersi jest dla nich przede wszystkim sposobem na bardzo bliski kontakt z mamą. Dlatego podstawą działania w tym przypadku będą... pieszczoty. Jak najczęściej przytulaj więc malca i zapewniaj, że go kochasz.
To, że nie będzie dostawał już piersi, powiedz mu dwa dni wcześniej. Wytłumacz, że jest już duży i nadeszła pora, by zaczął pić inne mleczko. Warto mieć w zanadrzu jakąś niespodziankę, np. kubek, z którego malec może samodzielnie pić mleko albo soki. Jeśli będzie domagał się piersi, postaraj się wyczuć, z jakiego powodu. Jeśli jest głodny, daj mu nowe, pyszne danie, gdy zaś potrzebuje czułości – przytul go i pobawcie się przez chwilę.
Jak sobie radzić z piersiami pełnymi mleka?
Zakończenie karmienia piersią to również duża zmiana dla twoich piersi. Pierwsze dwa, trzy tygodnie mogą być bolesne – być może czeka cię zastój mleka. Dlatego kilka dni przed definitywnym odstawieniem dziecka zacznij pić napar z szałwii, która zmniejsza laktację.
Jeśli zmniejszysz o jedno dziennie liczbę karmień – wówczas organizm samoistnie zacznie produkować mniej mleka. Jeśli piersi będą nabrzmiałe i twarde, ściągnij trochę pokarmu – tyle tylko, żeby poczuć ulgę. Nie używaj przy tym laktatora, zwłaszcza elektrycznego, bo łatwo wtedy ściągnąć zbyt dużo mleka, przez co pobudza się jego produkcję.
Najlepiej zrób to ręcznie, uciskając pierś kciukiem i palcem wskazującym. Potem połóż na piersi chłodny okład. Skuteczne są schłodzone w lodówce liście kapusty. Jeśli to nie pomaga i piersi ciągle są przepełnione, poproś ginekologa, aby przepisał ci leki hamujące laktację.
Czytaj również: Jak zatrzymać laktację? Sposoby na zahamowanie produkcji mleka po porodzie
Jak uspokoić płaczące dziecko? 9 sposobów na płacz niemowlaka