Jeśli zastanawiasz się, jakie mleko może pić roczne dziecko, to powinnaś wiedzieć, że zarówno krowie, jak i mleko modyfikowane. Najważniejsze, żeby piło, ponieważ mleko to podstawa diety dziecka w tym wieku.
Roczniak powinien dziennie dostawać trzy porcje mleka i jego przetworów. Wszystko po to, by organizm otrzymał białko w odpowiedniej ilości oraz niezbędny mu do prawidłowego rozwoju cenny dla zdrowia wapń i witaminy, zwłaszcza z grupy B.
Spis treści
- Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie?
- Dlaczego mleko krowie nie powinno być podstawą diety dziecka?
- Czy można podawać dziecku mleko kozie lub owcze?
- Mleko modyfikowane dla rocznego dziecka
Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie?
Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha oraz prof. prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska z Centrum Zdrowia Dziecka zalecają, by mleko krowie podawać dzieciom najwcześniej po ukończeniu roku życia, bo w stosunku do potrzeb organizmu dziecka zawiera ono za dużo sodu i białka mogących obciążyć nerki.
Ma za to za mało żelaza (zapobiegającego anemii) oraz niewiele witamin A, C, D i E niezbędnych do procesów życiowych i prawidłowego rozwoju (więcej informacji w „Poradniku żywienia niemowląt” wydanym przez Medycynę Praktyczną i Centrum Zdrowia Dziecka).
W krowim mleku jest również zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, a za mało tych „dobrych”, nienasyconych. O ile niedobory można uzupełnić, podając dziecku produkty z innych grup, o tyle nie sposób zniwelować niekorzystnego nadmiaru niektórych składników.
Ale to nie koniec. Mleko od krowy bywa przyczyną alergii, bo ma w składzie aż 30 białek uznawanych za silnie alergizujące, m.in. kazeinę, albuminę i beta-laktoglobulinę. Dlatego posiłki na bazie mleka krowiego (koniecznie pełnotłustego) lepiej podawać dziecku dopiero wtedy, gdy pediatra uzna, że nie ma przeciwwskazań, tzn. malec nie jest na nie uczulony, a w jego diecie nie brakuje żelaza.
Czytaj: Sprawdź, ile mleka dziennie potrzebuje Twoje dziecko
Mleko dla dziecka - ile mleka w diecie dziecka?
Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju dziecka!
Dlaczego mleko krowie nie powinno być podstawą diety dziecka?
- Mleko krowie zawiera niewielkie ilości żelaza i jako główny napój nie powinno być stosowane przed ukończeniem przez dzieci 12 miesiąca życia*
- Podawanie niemowlętom niemodyfikowanego mleka w większych ilościach może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem. Małe ilości mleka krowiego mogą być jednak dodawane do produktów uzupełniających. (więcej informacji w publikacji „Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”**)
- Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN po 12 m. życia dzienne spożycie mleka krowiego nie powinno przekraczać 500 ml (2 kubki)*.
Czy można podawać dziecku mleko kozie lub owcze?
Mleko kozie i owcze cechuje bardzo wysokie stężenie soli mineralnych oraz mała zawartość kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza witaminy B12). Zbyt mała ilość kwasu foliowego w diecie może doprowadzić do niedokrwistości.
Zdecydowanie nie należy stosować takiego mleka u niemowląt poniżej 12 miesiąca. Jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanej alergii, mleko kozie można mu podawać po ukończeniu 1. roku życia.***
Mleko modyfikowane dla rocznego dziecka
Gdy dziecko skończy roczek może pozostać przy mleku modyfikowanym, o ile mama zmieni jego rodzaj wybierając mleko typu junior lub to z numerem 3-5.
Skład mleka modyfikowanego dostosowany jest do potrzeb organizmu dziecka w tym wieku. W procesie modyfikacji z mleka usuwa się nadmiar białka, a w tym, co zostaje, zmieniany jest skład. Znika kazeina, dodawane zaś są lekkostrawne białka serwatkowe. Obniżany jest też poziom soli mineralnych i niektórych pierwiastków, np. potasu czy sodu po to, by ich ilość odpowiadała zapotrzebowaniu organizmu i nie obciążała nerek.
Część tłuszczu zwierzęcego jest usuwana, a w jego miejsce wprowadza się tłuszcze roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe DHA, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku. Zwiększane jest stężenie substancji ważnych dla malucha, np. żelaza czy witamin, których w mleku krowim jest zbyt mało, m.in. witamin A, C, D, E, K i z grupy B.
* Stanowisko ESPGHAN: „Preparaty mleka modyfikowanego i mlekozastępcze w żywieniu dzieci” Magdalena B. Pawłowicz, Beata Cudowska, Dariusz M. Lebensztejn, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Białystok 2013** Weker H, Barański M (red.): "Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014*** Szajewska H, Horvath A. (red.): Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin. Medycyna Praktyczna, Kraków 2014
miesięcznik "M jak mama"