Karmienie mieszane: karmienie piersią i butelką - jak robić to skutecznie?

2020-12-08 11:20

Karmienie mieszane nie jest bardzo popularne: większość młodych mam karmi niemowlęta albo piersią, albo butelką. Ale są też takie, które chcą bądź muszą łączyć oba te sposoby. Dowiedz się od jakiego wieku niemowlę można karmić w sposób mieszany, jakim mlekiem i na co zwrócić uwagę przy karmieniu mieszanym.

Zdecydowałam się na karmienie piersią. Karmienie naturalne nie jest trudne

i

Autor: photos.com Karmienie piersią to karmienie naturalne

Karmienie mieszane, czyli karmienie piersią i karmienie butelką jednocześnie bywa zalecane przez pediatrę, gdy na przykład dziecko nie przybiera na wadze tak, jak powinno. Czasem mama musi wyjechać, ale nie chce rezygnować z podawania piersi, a w czasie jej nieobecności dziecko dostaje mleko modyfikowane. Ale o karmieniu mieszanym mówimy też wówczas, gdy kobieta karmi piersią i butelką, w której znajduje się jej ściągnięty pokarm.

Spis treści

  1. Na czym polega karmienie mieszane?
  2. W jakim wieku można stosować karmienie mieszane?
  3. Jakie mleko wybrać w czasie karmienia mieszanego?
  4. Jaką butelkę do karmienia mieszanego kupić?
  5. Jaki kupić smoczek do karmienia przy karmieniu mieszanym?
  6. Jak przyzwyczaić niemowlę do butelki?

Na czym polega karmienie mieszane?

O karmieniu mieszanym mówimy w dwóch sytuacjach:

  • Mama karmi piersią i butelką z odciągniętym mlekiem

Dodatkowe podawanie niemowlęciu odciągniętego mleka mamy stosuje się w ściśle określonych sytuacjach. U najmłodszych dzieci (trzeba je karmić kubeczkiem lub przez specjalną sondę) zdarza się to najczęściej wtedy, gdy mama ma pokarm, ale pojawiają się problemy z przystawianiem do piersi.

Przyczyny tego mogą być różne, np. żółtaczka fizjologiczna u noworodka, zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, uniemożliwiające prawidłowe ssanie, lub wcześniactwo: maluchy urodzone przed terminem są za słabe, by poradzić sobie z ssaniem piersi.

U starszych dzieci karmienie mieszane mlekiem mamy stosuje się, gdy kobieta wraca do pracy. Wówczas musi regularnie odciągać pokarm, by babcia lub opiekunka mogły podawać go maluszkowi.

  • Mama karmi piersią i butelką z mlekiem modyfikowanym

Chociaż mówi się, że każda kobieta jest wstanie wykarmić dziecko, to zdarza się, że mamie brakuje pokarmu. Tak może być np. po cesarskim cięciu lub gdy z przyczyn zdrowotnych laktacji nie udaje się pobudzić lub jest bardzo słaba. Na efekty nie trzeba długo czekać: malec płacze, bo jest głodny, a piersi mamy są puste.

Dodatkowo przestaje przybierać na wadze, co jest poważnym powodem do niepokoju. Przyjmuje się, że miesięczny przyrost masy ciała malca przez pierwsze sześć miesięcy powinien wynosić około 500 g. Jeśli tak się nie dzieje, po konsultacji z pediatrą być może trzeba będzie wprowadzić dokarmianie mlekiem modyfikowanym.

Lekarz dobierze odpowiedni rodzaj mieszanki, która będzie odpowiadała wiekowi i potrzebom niemowlęcia. Decydując się na karmienie mieszane, trzeba pamiętać, aby zawsze najpierw podawać dziecku obie piersi, a dopiero potem butelkę z mlekiem modyfikowanym.

Podawanie mieszanki na przemian z piersią zdarza się też u starszych dzieci, gdy mama wraca do pracy, ale nie chce odciągać pokarmu. Decyduje się zachować na przykład tylko nocne karmienia, a w ciągu dnia zamierza karmić malca mlekiem modyfikowanym podawanym przez nianię.

Może też być odwrotnie: mama, chcąc się wreszcie wyspać, podaje dziecku mieszankę przed snem, zostawiając sobie karmienie naturalne na dzień. Jest to możliwe, gdyż organizm kobiety potrafi się przystosować i uruchamiać produkcję w określonych godzinach. Jednak jeśli mama zmieni zdanie, może jej być trudno przywrócić regularną laktację.

W jakim wieku można stosować karmienie mieszane?

Jednoczesne karmienie piersią i butelką jest korzystniejsze niż przejście wyłącznie na mleko modyfikowane. W każdej sytuacji warto walczyć o to, aby niemowlę jak najdłużej dostawało naturalny pokarm mamy.

Najlepiej, by dziecko przez pierwsze pół roku życia ssało tylko pierś. Ssanie piersi przebiega bowiem inaczej, niż picie z większości butelek do karmienia– wymaga innych ruchów żuchwy i innej koordynacji mięśni języka. Mleko z butelki wypływa bez większego wysiłku, tymczasem przy piersi dziecko musi popracować przynajmniej przez pół minuty.

Niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznie ssać piersi, a dostanie butelkę z niewłaściwym smoczkiem do karmienia, może potem chcieć pić tylko z butelki (chociaż nie musi tak być). Bezpieczniej jest poczekać, aż mechanizm prawidłowego ssania się utrwali.

Czytaj: Nocne karmienie niemowląt - kiedy zakończyć dokarmianie dziecka nocą

Karmienie piersią. Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Jakie mleko wybrać w czasie karmienia mieszanego?

Wybór mleka modyfikowanego dokonaj razem z pediatrą. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie zdrowotne, bo inne mieszanki są dla zdrowych niemowląt, inne dla tych z niewielkimi problemami (np. ulewaniem), a jeszcze inne dla małych alergików.

W pierwszych tygodniach życia malucha musi to być mleko początkowe, od 6. miesiąca możesz podawać mleko następne. Jeśli noworodek ma problemy zdrowotne, lekarz może zalecić podawanie mu mieszanki o specjalnym składzie: dla alergików, hydrolizat białkowy lub mleko dla dzieci ulewających (AR).

Jaką butelkę do karmienia mieszanego kupić?

Kupując butelkę do karmienia mlekiem modyfikowanym zwróć uwagę na kilka szczegółów:

  • Pojemność. Najmniejsze mają 125 ml i nadają się dla noworodków (dwumiesięczne niemowlę zjada 130–150 ml mleka na jeden posiłek). Najlepiej kupić butelki o pojemności przynajmniej 250–260 ml.
  • Przeznaczenie. Butelki można podzielić na te do karmienia zdrowych dzieci, antykolkowe oraz takie do karmienia niemowląt z rozszczepem warg lub podniebienia.
  • Tworzywo. Szklane starczają na dłużej, za to są cięższe. Lekkie, plastikowe szybciej się zużywają.

Jaki kupić smoczek do karmienia przy karmieniu mieszanym?

Smoczek do karmienia powinien przypominać kobiecy sutek – u podstawy ma być szeroki, a końcówka powinna się zwężać. Nowością są tzw. smoczki dynamiczne, które podczas ssania zachowują się podobnie jak kobieca pierś: wydłużają się, a potem wracają do poprzedniej pozycji. Dziecko wykonuje wówczas językiem i buzią podobne ruchy jak podczas ssania piersi, co zapobiega wadom zgryzu.

Dobry smoczek powinien mieć odpowietrzenie, które minimalizuje ryzyko kolki. Smoczki dobiera się do wieku dziecka oraz do rodzaju pokarmu. Dla niemowląt poniżej 4. miesiąca życia wybieraj smoczki oznaczone symbolem 0 lub 1.

Podczas ssania butelki dziecko powinno się natrudzić podobnie jak przy ssaniu piersi, dlatego dziurka w smoczku nie może być zbyt duża. Gdy picie z butelki będzie łatwe, malec może odmówić ssania piersi.

Jak przyzwyczaić niemowlę do butelki?

Niektórym dzieciom przeszkadza smak i zapach gumy, warto wtedy wybrać neutralny w smaku i bezzapachowy smoczek z silikonu. Przed podaniem można zmoczyć go w mleku. Przez kilka pierwszych dni butelkę z mlekiem warto dawać dziecku dwie godziny po karmieniu piersią – jest ono już wtedy trochę głodne, ale jeszcze w dobrym humorze.

Karmienie butelką powinno przypominać karmienie piersią. Dziecko musi objąć ustami smoczek szeroko, tak jak pierś (nie może ssać tylko przedniej części) – wykonuje wtedy językiem prawidłowe ruchy ssące. Ważny jest też kąt nachylenia butelki: im bardziej płasko ją trzymasz, tym malec ma większą możliwość samodzielnego dopasowania ilości wypływającego mleka.

Test: co wiesz o mleku modyfikowanym?

Pytanie 1 z 9
Czy mleko modyfikowane to idealny zamiennik mleka matki?