Karmienie piersią się nie udaje i jesteś o krok od kapitulacji? Ta tania metoda rozkręci laktację

2022-03-09 13:26

Początki karmienia piersią nie zawsze są łatwe. Wiele mam myśli, że ma lub realnie ma za mało pokarmu. Niektóre maluchy mają problemy z nauczeniem się prawidłowego ssania piersi. Czasami też mama i dziecko muszą się zgrać, a to wymaga czasu. Jest jednak na to sposób. System SNS bo o nim mowa, polecają zarówno położne, jak i mamy, których "droga mleczna" nie była prosta.

karmienie piersią

i

Autor: Getty Images Karmienie piersią się nie udaje? Znamy sposób na rozkręcenie laktacji.

Większość polskich oddziałów położniczych, pod kątem doradztwa laktacyjnego, nie nadąża za nowoczesnymi, znanymi w świecie metodami. Dla kobiet, z początkowymi problemami laktacyjnymi, w szpitalach są dwie opcje. Rozkręcenie laktacji laktatorem lub podanie maluszkowi gotowych buteleczek z mlekiem modyfikowanym.

Wiele mam już w tym momencie rezygnuje z karmienia naturalnego. To źle - oceniają położne i polecają system SNS, z ang. Supplemental Nursing System.

Metoda ta powinna być popularyzowana w oddziałach położniczych zamiast firmowych buteleczek z mlekiem modyfikowanym, które w żaden sposób nie wspierają przejściowych trudności w karmieniu. - komentuje Karolina Pityńska-Maga, doradca laktacyjny, na swoim Instagramie. 

Spis treści

  1. Jak wygląda i na czym polega system SNS?
  2. SNS - czy wymaga porady doradcy laktacyjnego?
  3. Czy ta metoda jest bezpieczna?
  4. Ile kosztuje zestaw SNS?
Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt?

Jak wygląda i na czym polega system SNS?

SNS to system wspomagający karmienie naturalne. Ma on za zadanie pobudzić laktację u mamy, która przystawiając dziecko do piersi, ma szansę na wzmożoną produkcję mleka za sprawą wydzielania większej ilości prolaktyny - hormonu macierzyńskiej miłości, który wydziela się także poprzez bliskość z maleństwem. SNS może też wyćwiczyć u dziecka odruch ssania, a przede wszystkim zniwelować stres, który pojawia się podczas kłopotów z karmieniem i budować więź między mamą a noworodkiem. 

Dowiedz się: Przywrócenie laktacji - jak przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

Zestaw SNS to rurki i zbiorniczek. Dziecko przystawiane do piersi jednocześnie pobiera mleko prosto z brodawki i z rurki przyczepionej obok niej. W zbiorniczku dołączonym do zestawu, może być zarówno mleko modyfikowane, jak i odciągnięte mleko kobiece. 

system SNS

i

Autor: Getty Images/ kolaż mjakmama24.pl zestaw SNS to wyjątkowo prosta metoda wspierania laktacji

Jedyne o czym trzeba pamiętać, to by buteleczka lub zbiornik z mlekiem będący częścią zestawu znajdował się wyżej niż pierś. Może być zawieszony na szyi lub stać na stojaku, czy komodzie obok fotela, w którym karmisz. Dzięki działaniu siły grawitacji, pokarm będzie swobodnie przepływał do ust niemowlęcia. 

SNS - czy wymaga porady doradcy laktacyjnego?

Wielu rodziców twierdzi, że stosowanie SNS nie jest łatwe i wymaga wprawy. Doradcy laktacyjni twierdzą, że znacznie łatwiej jest zastosować system u noworodków, gdyż maluch mający 3-4 miesiące może już mieć na tyle dużo świadomości, by wyczuwanie rurki w buzi, budziło jego sprzeciw. 

Przeczytaj: Kiedy trzeba dokarmiać niemowlę mlekiem modyfikowanym?

Czasami w wykorzystaniu tej metody, może przydać się porada specjalisty. Jak twierdzi Pityńska-Maga, aby była to metoda przynosząca efekty, konieczne jest odpowiednie przystawienie dziecka do piersi:

Aby była to metoda wspierająca należy zadbać o głębokie przystawienie najlepiej w pozycji biologicznej dopasowanej do mamy i dziecka.

Warto nie zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami i próbować dalej, bo efekty jakie SNS przynosi u wytrwałych mam są niesamowite.

Wiem, że nie zawsze jest to technicznie łatwe, ale mimo wszystko warto od tego zacząć. Szczególnie na początku drogi laktacyjnej. - dodaje położna

Czy ta metoda jest bezpieczna?

Dla pewności lepiej skonsultować się ze specjalistą, jednak kontrolowanie ilości mleka dostarczanego przez rurkę powinno nie być trudne. Wypływanie mleka można regulować zarówno poprzez dobranie odpowiedniej średnicy rurki, a także poprzez umiejscowienie zbiorniczka, butelki, czy strzykawki z mlekiem dodatkowym - wyżej lub niżej względem wysokości piersi. 

Dowiedz się: Co stanie się z twoimi piersiami przy karmieniu naturalnym? Nie będą miały lekko

Mleko kobiece: co może zepsuć jakość pokarmu mamy?

Ile kosztuje zestaw SNS?

Gotowe zestawy kosztują około 150 zł. Część rodziców sama kompletuje system do wsparcia laktacji. Wystarczy do tego otwarta butelka i cienka plastikowa rurka. Dla mniej wprawionych rodziców, lepsza będzie jednak strzykawka. Domowej roboty zestawy SNS, nie wyglądają na skomplikowane.