Kawa a karmienie piersią. Czy można pić kawę karmiąc piersią?

2022-01-05 16:59

Czy w czasie karmienia piersią wolno pić czarną kawę? Jak działa kofeina na dziecko karmione pokarmem mamy? Wyjaśniamy zasady picia kawy w czasie laktacji.

Kawa a karmienie piersią. Czy można pić kawę karmiąc piersią?

i

Autor: Getty images Czy można pić kawę karmiąc piersią?

Możesz pić kawa w czasie karmienia piersią. Ale musisz pamiętać, że kawa, a dokładnie zawarta w niej kofeina ma działanie pobudzające i poprawiające samopoczucie. Ale substancja ta również przyspiesza czynność serca i powoduje rozdrażnienie, a nawet problemy ze snem. Ile kawy może więc wypić kobieta karmiąca dziecko piersią? Czy kofeina przedostaje się do jej pokarmu?

Spis treści

  1. Jaki wpływ ma kawa na pokarm?
  2. Kawę najlepiej pić po karmieniu piersią
  3. Zalety kofeiny
  4. Wady kofeiny 
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Jaki wpływ ma kawa na pokarm?

Kawa wypijana przez kobietę w czasie karmienia piersią nie powoduje problemów z pokarmem ani nie zmniejsza jego ilości – to mit, który krąży wśród młodych matek. Jednak kofeina przedostaje się do krwi. A wszystkie substancje krążące w układzie krwionośnym przedostają się z kolei do kobiecego pokarmu. Dlatego kofeina wypijana wraz z kawą przez mamę karmiącą piersią, może przedostać się do jej mleka.

Na szczęście ilości te są niewielkie (ok. 1 procenta), ale kofeina ta w pierwszych miesiącach życia dziecka nie jest wydalana z jego organizmu, lecz kumulowana w tkankach. Może wywołać więc u malca pobudzenie i problemy ze snem, ale również ból brzuszka. Dlatego lepiej unikać jej w pierwszych 2 miesiącach życia dziecka.

Potem jednak kobieta nie ma absolutnego zakazu picia kawy. Powinna jedynie ograniczać jej ilość i nie wypijać dziennie (tak jak w okresie ciąży) więcej niż 2-3 filiżanki (200-300 mg kofeiny).

Przedawkowanie kofeiny może źle wpłynąć na dziecko: zwiększyć częstość pracy jego serca, utrudniać sen, tak potrzebny małemu człowiekowi, może też sprawiać, że mleko mamy będzie uboższe w żelazo, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju psychomotorycznego niemowlęcia.

Czytaj również: Miód a karmienie piersią

Czekolada a laktacja. Czy karmiąca mama może jeść czekoladę?

Kawę najlepiej pić po karmieniu piersią

Jeśli młoda mama przyzwyczajona jest do picia kawy lub ma bardzo niskie ciśnienie i mała czarna jest jej sposobem na poprawienie swojej sprawności i koncentracji, powinna pić kawę po karmieniu (kofeina pozostaje w organizmie kobiety ok. 4 godziny i w tym czasie może również przedostać się do kobiecego pokarmu).

Wtedy nie ma ryzyka, że napój podziała na dziecko pobudzająco, będzie utrudniać mu zasypianie czy spowoduje marudzenie i rozdrażnienie.

Młoda mama nie powinna się również obawiać, że picie kawy doprowadzi np. do niedoborów niektórych składników w jej organizmie, o ile odżywia się prawidłowo. Warto pamiętać, że kawa z ziaren (z ekspresu) jest mocniejsza, ale zdrowsza niż kawa rozpuszczalna.

Zalety kofeiny

Kofeina – choć kojarzy się z kawą – znajduje się również w herbacie, popularnej obecnie yerba mate, coca-coli czy guaranie. Jest substancją od dawna wykorzystywaną w medycynie – ma bowiem działanie pobudzające i wzmacniające – przedostaje się do krwi i oddziałuje na korę mózgową.

Wpływa również na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu może poprawić skupienie, koncentrację i refleks. Dlatego jest wykorzystywana w stanach zmęczenia, stresu, senności.

Badania udowodniły, że kofeina wpływa również na odczuwanie bólu – łagodzi go i dodatkowo wpływa na uwalnianie dopaminy – hormonu wpływającego pozytywnie na nasz nastrój. Niektórzy naukowcy próbują nawet dowieść, że zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzycę i nowotwory.

Na kofeinę nie trzeba recepty, bo choć oczywiście istnieją leki oparte na tej substancji, to jednak najprościej dostarczyć ją organizmowi za pośrednictwem filiżanki kawy.

Czytaj również: Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? 7 rzeczy, które pomogą ci karmić i 7, które to utrudnią

Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

Wady kofeiny 

Kofeina nie jest wskazana dla osób, które mają wysokie ciśnienie, gdyż dodatkowo je podnosi. Dlatego w przypadku nałogowych kawoszy, dodatkowo prowadzących niezdrowy tryb życia (papierosy, brak aktywności), lepiej ograniczać spożycie kofeiny, by uniknąć chorób związanych z układem krążenia.

Inną wadą kawy jest jej negatywny wpływ na przyswajania niektórych składników odżywczych (np. żelaza, magnezu, witamin z grupy B) lub ich wypłukiwanie (np. wapnia). To dlatego, że kofeina działa moczopędnie, dlatego zaobserwowano, że osoby, które piją duże ilości kawy, niekiedy mają np. niedobory wapnia. U osób takich może rozwinąć się np. osteoporoza.

Z tego powodu zaleca się również ograniczenia picia kawy w ciąży. Zdaniem lekarzy przyszła mama może pić do 2-3 filiżanek dziennie (maksymalna dawka to 200-300 mg kofeiny na dobę). Dobrze, by dodawała do niej mleka, uzupełni wówczas ilości wapnia w organizmie.

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku