Zanim dziecko zacznie mówić, wielu rodzicom dłuży się czas, w którym muszą odgadywać, o co chodzi ich maluchowi. Dlaczego dziecko płacze? Czy to pełna pieluszka, głód, a może zwyczajnie nuda?
Z pomocą przychodzi mowa ciała, którą od lat badają naukowcy. A pediatrzy, pielęgniarki, położne i konsultantki na całym świecie doradzają - spójrzcie na rączki dziecka. Zgodnie z badaniami, mowa ciała nie jest identyczna u wszystkich niemowląt, jednak są pewne powtarzalności, które można uznać za wiarygodne.
Dowiedz się: Jak sprawdzić, czy niemowlę się najada - 6 sprawdzonych sposobów
Dlaczego noworodek je co godzinę - 5 ciekawostek o trawieniu maluszków
Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:
Co mowa ciała mówi o najedzeniu dziecka?
Tak więc - głodne niemowlę, będzie miało palce zaciśnięte w piąstki, z kolei zrelaksowane i najedzone, zacznie stopniowo rozluźniać dłoń. Jeśli więc twoje maleństwo nadal ssie pierś, a wygląda na zrelaksowane, może to oznaczać, że po prostu chce się wyciszyć i poprzytulać.
Część rodziców jest sceptyczna, inni są zachwyceni - "Wow, człowiek uczy się całe życie.", "Rzeczywiście, to działa." - czytamy w komentarzach w Internecie. Skoro u niektórych ta metoda komunikacji się sprawdza, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wypróbować.
Zobacz też: Czym karmić niemowlę przed snem, żeby przespało całą noc?
Ile powinien jeść noworodek? Jak często karmić niemowlaka?