Karmisz bezpiecznie butelką? Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

2022-01-24 13:37

Jak karmić dziecko, by uniknąć nieszczęśliwego wypadku, czyli zakrztuszenia, zadławienia, poparzenia? Takie sytuacje się zdarzają, dlatego podając niemowlęciu butelkę, musisz postępować zgodnie z pewnymi zasadami, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo.

Karmisz bezpiecznie butelką? Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

i

Autor: Getty images Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

Karmienie dziecka butelką wydaje się czystą rutyną i przez to może być niebezpieczne - łatwo bowiem przeoczyć moment, w którym sytuacja robi się niebezpieczna i sprzyja zakrztuszeniu czy oparzeniu. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka i jak uniknąć wypadków podczas karmienia butelką?

Spis treści

  1. Zadbaj o dobrą pozycję
  2. Sprawdź temperaturę jedzenia
  3. Nie pozwalaj dziecku spać z butelką
  4. Kontroluj stan akcesoriów do karmienia
  5. Nie karm w ruchu
  6. Wybierz najlepsze miejsce do karmienia
Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Zadbaj o dobrą pozycję

Trzymaj dziecko tak, by jego główka była wyżej niż nogi. Podczas karmienia dziecko nie może leżeć  płasko, bo mogłoby się zakrztusić. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i butelką.

Sprawdź temperaturę jedzenia

Zanim zaczniesz karmić dziecko, sprawdzaj temperaturę pokarmu. Dotyczy to sytuacji, kiedy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym albo zupką, którą uprzednio trzeba było podgrzać. Zbyt ciepłe jedzenie może być bowiem przyczyną podrażnienia bądź nawet poparzenia błony śluzowej jamy ustnej.

By do tego nie dopuścić, zawsze wylewaj kilka kropel mleka na nadgarstek, zanim podasz je dziecku (w ten sposób ocenisz, czy ma właściwą temperaturę). Zanim zaś podasz dziecku zupkę, niewielką jej ilość nabierz na łyżeczkę, zanurz w niej koniuszek palca i oceń, czy nie jest za ciepła.

Pamiętaj też o tym, że dania ze słoiczka podgrzewane w mikrofalówce zwykle są chłodne z brzegu, a gorące w środku. Dlatego zawartość słoiczka trzeba dokładnie wymieszać, a dopiero potem sprawdzić temperaturę.

Czytaj również:  Niezbędnik dla mam karmiących piersią i butelką. Gotowa lista potrzebnych akcesoriów na zakupy

Tata karmi butelką - poradnik karmienia niemowlęcia dla ojców

Nie pozwalaj dziecku spać z butelką

Nie zostawiaj butelki z mlekiem albo wodą w buzi dziecka, który właśnie zasnęło. W takiej sytuacji może dojść do zakrztuszenia się.

Kontroluj stan akcesoriów do karmienia

Sprawdzaj stan akcesoriów do karmienia. Od nadgryzionego smoczka może oderwać się kawałek tworzywa, który utkwi dziecku w gardle, łyżeczka, którą podajesz dziecku zupkę, może mieć ostre brzegi i pokaleczyć buzię, zaś na porysowanych ściankach butelki mogą gromadzić się resztki pokarmu, będące przyczyną zatrucia pokarmowego.

Dlatego przed każdym karmieniem upewnij się, że wszystkie akcesoria nie tylko są czyste, ale również, że nadają się do używania.

Nie karm w ruchu

Nie karm dziecka podczas jazdy zarówno wózkiem, jak i samochodem. Gdy wózek albo auto podskoczy na nierówności, jedzenie może trafić nie tam, gdzie trzeba, a wtedy dziecko zacznie się krztusić.

Wybierz najlepsze miejsce do karmienia

Przy stole sadzaj dziecka w specjalnym krzesełku do karmienia. Nawet dziecko, który już sprawnie siedzi, musi być odpowiednio zabezpieczone przed upadkiem z każdej strony. Jeśli krzesełko ma pasy, koniecznie przypnij nimi dziecko.

miesięcznik "M jak mama"