Polaktacyjny zanik piersi - kiedy i dlaczego do niego dochodzi?

2021-01-11 23:52

Polaktacyjny zanik piersi dotyka większości kobiet - jednych w mniejszym, innych w większym stopniu. Od czego zależy wygląd piersi po karmieniu? I co robić, żeby piersi były w dobrej kondycji?

Polaktacyjny zanik piersi - kiedy i dlaczego do niego dochodzi?

i

Autor: Getty Images

Ciąża i okres karmienia piersią to czas, kiedy wygląd biustu znacząco się zmienia – może on zwiększyć swój rozmiar nawet dwukrotnie. Po zakończeniu laktacji wiele kobiet skarży się jednak na zmniejszenie i zmianę kształtu piersi. Polaktacyjny zanik piersi jest jednostką chorobą dotyczącą dużej części kobiet, które zakończyły karmienie piersią. Piersi zmniejszają się i tracą swoją jędrność i kształt.

Spis treści

  1. Kiedy i dlaczego dochodzi do polaktacyjnego zaniku piersi?
  2. Czy można zapobiec polaktacyjnemu zanikowi piersi?
  3. Polaktacyjny zanik piersi - i co dalej?

Kiedy i dlaczego dochodzi do polaktacyjnego zaniku piersi?

Polaktacyjny zanik piersi jest problemem złożonym, do wystąpienia którego przyczynia się wiele zjawisk. W czasie ciąży i karmienia piersią piersi znacznie zwiększają swój rozmiar. Skóra na biuście ulega w związku z tym rozciągnięciu, może dojść nawet do powstania rozstępów. Szczególnie szybkie powiększanie się piersi ma miejsce do dwóch tygodni po porodzie – wtedy biust osiąga swój maksymalny rozmiar i stopniowo zmniejsza się do rozmiaru z okresu ciąży – wtedy skóra narażona jest na nadmierne rozciągnięcie, wtedy także może dojść do powstania rozstępów na piersiach.

Po zakończeniu karmienia biust znacznie się zmniejsza, skóra jednak traci swoją jędrność, co powoduje zmianę kształtu piersi.

Piersi kobiety składają się z tkanki tłuszczowej i gruczołowej. W czasie karmienia piersią tkanka gruczołowa jest bardzo rozwinięta. Hormony odpowiedzialne za utrzymanie ciąży i laktację wpływają na rozrost tkanki gruczołowej piersi. Wypełnione kanaliki mlekowe powodują znaczne powiększenie piersi kobiety karmiącej. W chwili zakończenia laktacji tkanka gruczołowa ulega obkurczeniu, tkanka gruczołowa ustępuje miejsca tkance tłuszczowej, w wyniku czego piersi ulegają zmniejszeniu.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie się biustu jest spadek masy ciała kobiety. Kilka miesięcy po porodzie masa ciała powinna powracać do tej sprzed ciąży, w wyniku czego piersi, tak jak reszta ciała, maleją.

Czytaj także: Jak odzyskać figurę po ciąży? Pomogą ci w tym dieta i odpowiednia aktywność fizyczna

Do polaktacyjnego zaniku piersi mogą przyczynić się także skłonności genetyczne – wystąpienie zaniku u matki zwiększa w pewnym stopniu ryzyko wystąpienia go także u córki. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia polaktacyjnego zaniku piersi jest także wiek matki – kobiety później decydujące się na dziecko są bardziej narażone na znaczne zmniejszenie piersi. Wynika to z naturalnych zmian zachodzących w organizmie – wraz z wiekiem skóra traci jędrność, elastyczność i zdolność do regeneracji.

Czytaj: Fakty i mity o ciąży po 35. roku życia

Czy można zapobiec polaktacyjnemu zanikowi piersi?

Polaktacyjny zanik piersi jest zjawiskiem występującym u większości kobiet. Może on doprowadzić do poważnych problemów z samooceną, a nawet obniżeniem libido.

Żeby zapobiec polaktacyjnemu zanikowi piersi niezwykle ważna jest ich pielęgnacja, którą należy rozpocząć od właściwego doboru biustonosza. Odpowiednio dobrana bielizna pozwoli na zmniejszenie bólów kręgosłupa w ciąży, a także zmniejszy napięcie więzadeł podtrzymujących piersi, co zmniejszy ich rozciągnięcie, a w efekcie zapobiegnie obniżaniu się biustu.

Polaktacyjny zanik piersi może dotyczyć całościowego zmniejszenia objętości biustu, ale także zmiany jego kształtu i wystąpienia asymetrii gruczołów piersiowych. Asymetria występuje w przypadku predyspozycji genetycznych, może się także pogłębić jeśli przed ciążą piersi były asymetryczne, co występuje u większości kobiet. Dodatkowym czynnikiem wystąpienia asymetrii piersi jest też nadmierna eksploatacja jednej piersi przez dziecko, niezwykle ważnym czynnikiem zapobiegawczym jest więc dbanie o równomierne karmienie z obu piersi.

Czytaj także: Chodzenie bez stanika - jak na piersi wpływa brak biustonosza?

Niezwykle ważne jest także używanie nawilżających i ujędrniających kosmetyków, które nie tylko zadbają o kondycje skóry na piersiach, ale także zmniejszą ryzyko wystąpienia rozstępów, ponieważ odpowiednio nawilżona skóra jest mniej podatna na uszkodzenia. Na poprawę jędrności skóry pozytywnie wpływają także kąpiele w chłodnej wodzie oraz uprawianie sportu – w okresie ciąży szczególnie zalecane jest pływanie.

Polaktacyjny zanik piersi - i co dalej?

Kiedy dojdzie do polaktacyjnego zaniku piersi i wpłynie on negatywnie na naszą samoocenę warto udać się do specjalisty – istnieje szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, które pomogą przywrócić piersiom pożądany wygląd. Korektę biustu można wykonać już 3 miesiące po zakończeniu karmienia. Do wyboru mamy najbardziej znaną metodę korekcji biustu, czyli powiększenie biustu implantami, ale nie tylko.

W celu poprawy kształtu biustu zastosować można chirurgiczne podniesienie biustu lub zastosowanie nici APTOS. Zabieg z użyciem nici nazywany jest „podskórnym biustonoszem”. Jest to zabieg liftingujący polegający na wszczepieniu nici, w efekcie czego piersi zostają podniesione – zabieg jest minimalnie inwazyjny, pozostawia 4 niewidoczne blizny o wielkości ok. 0,5 cm.

Powiększenie biustu może zostać wykonane za pomocą implantów piersi lub z użyciem własnego tłuszczu. Możliwe jest także połączenie dwóch technik, czyli powiększenie z jednoczesnym podniesieniem.

Czytaj także: Operacja plastyczne piersi po ciąży i laktacji

Co stanie się z twoimi piersiami po karmieniu?

Polaktacyjny zanik piersi dotyka większości kobiet karmiących piersią

Piersi podczas laktacji pozwoliły na karmienie dziecka, dostarczając mu wszystkich niezbędnych do życia i rozwoju substancji, dlatego ich wygląd może ulec zmianie – jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. Jeśli jednak wygląd piersi wpływa na samoocenę kobiety warto udać się do specjalisty – medycyna ma do zaoferowania wiele metod poprawiających wygląd piersi po ciąży, co może wpłynąć pozytywnie na samoocenę i samopoczucie.