Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

2020-12-18 12:35

Jak przechowywać pokarm? Prawidłowe przechowywanie odciągniętego mleka jest bardzo ważne. Dzięki temu, nie straci ono wartościowych składników i będzie mogło być podane maluszkowi, gdy ty będziesz poza domem. Przeczytaj albo posłuchaj, jak przechowywać pokarm i ile może stać odciągnięte mleko.

Przechowywanie pokarmu

i

Autor: materiały prasowe

Trzeba wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać pokarm, by odciągnięte mleko mamy było tak samo wartościowe, jak to, które wypływa bezpośrednio z piersi.

Nie wystarczy tylko laktator, woreczki do przechowywania pokarmu, butelka ze smoczkiem i podgrzewacz do butelek. Konieczna jest też znajomość zasad przechowywania pokarmu, np. wiedza o tym, ile może stać odciągnięte mleko i czy trzymać je poza lodówką czy w temperaturze pokojowej.

Spis treści

  1. W czym przechowywać odciągnięte mleko?
  2. Ile może stać odciągnięty pokarm i jak długo go przechowywać?
  3. Jak rozmrażać pokarm przechowywany w zamrażarce?
Mleko kobiece a mleko modyfikowane

W czym przechowywać odciągnięte mleko?

Do prawidłowego przechowywania pokarmu na pewno będziesz potrzebowała kilku akcesoriów. Przede wszystkim potrzebny  będzie ci laktator, aby odciągnąć pokarm z piersi.

W sklepach są różne ich rodzaje – elektryczne i ręczne. Oba działają na podobnej zasadzie, tzn. laktator wytwarza podciśnienie, które – po przyłożeniu urządzenia do piersi – wysysa pokarm do specjalnego pojemniczka.

Laktatory ręczne są tańsze (kosztują 40–80 zł) i obsługuje się je manualnie, rytmicznie naciskając pompkę, która wytwarza podciśnienie. Ale wiele mam narzeka, że po pewnym czasie ręce bardzo się męczą, a by uzyskać z nich porcję mleka na jedno karmienie, trzeba poświęcić na to nawet kilkadziesiąt minut.

Za laktator elektryczny trzeba zapłacić nawet 400 zł (albo wypożyczyć ze szpitala). Z jego pomocą łatwiej jest odciągnąć większą ilość pokarmu.

Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, upewnij się, że wśród akcesoriów, jakie można dokupić, są woreczki, butelki albo pojemniki do przechowywania pokarmu. Są różne rodzaje pojemników i woreczków – m.in. takie, które można zakładać bezpośrednio na laktator. Najbardziej praktyczne są takie z miarką (nadrukowaną na opakowaniu) i naklejkami albo miejscem do opisania zawartości.

Woreczki  i pojemniki powinny mieć szczelne zamknięcia (by zawartość nie wylała się po wstawieniu do lodówki albo zamrażarki). Woreczki są sterylne i jednorazowe, pojemniki i butelki można stosować wielokrotnie (po każdym użyciu trzeba je tylko dokładnie wymyć i wyparzyć). Pokarm można też przechowywać w starannie wymytych szklanych naczyniach z przykrywką.

Nie wolno stosować zwykłych szklanych słoików. Skład mleka może się zmieniać na skutek reakcji, jakie zachodzą po kontakcie mleka z metalową zakrętką. Nie wolno również stosować pojemników z poliwęglanu – może on uwalniać szkodliwy dla dzieci Bisfenol A (utwardzacz plastiku, którego nie wolno stosować w produktach dla dzieci). Bezpieczne są pojemniki z polipropylenu albo polietylenu przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Czytaj również:

Sprawdź, ile mleka dziennie potrzebuje Twoje dziecko

Odciągacz pokarmu - jak działa ściągacz do mleka i czy jest potrzebny każdej karmiącej?

Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu piersią

Jak pobudzić laktację – 7 skutecznych sposobów na wspomaganie laktacji

Ile może stać odciągnięty pokarm i jak długo go przechowywać?

Pokarm dla zdrowego dziecka:

  • do 8 godzin w temperaturze pokojowej (do + 25˚C).
  • do 2–5 dni w lodówce w temperaturze do + 4˚C. Warto pamiętać, że temperatura na różnych półkach lodówki może być różna i zawczasu ją zmierzyć.
  • do 2 tygodni w zamrażalniku lodówki w temperaturze –10˚C.
  • do 6 miesięcy w zamrażarce w temperaturze od – 18˚C do – 20˚C.

Pokarm dla wcześniaka, chorego malucha:

  • do 1 godziny w temperaturze pokojowej (do + 25˚C).
  • do 48 godzin w lodówce w temperaturze + 4˚C.
  • do 7 dni w zamrażalniku lodówki w temperaturze do – 10˚C.
  • Do 3–6 miesięcy w zamrażarce w temperaturze od – 18˚C do – 20˚C.
Dobrze wiedzieć

Po rozmrożeniu mleka na jego powierzchni pojawia się żółta warstwa – tłuszcz, który oddzielił się w trakcie mrożenia. To cenny składnik odżywczy. Wystarczy potrząsnąć butelką, by obie warstwy się wymieszały.

Jak rozmrażać pokarm przechowywany w zamrażarce?

Zamrożone mleko trzeba rozmrażać powoli – najlepiej wyjąć z zamrażarki i wstawić do lodówki (może tam stać do 24 godzin), albo do naczynia z letnią wodą, w którym rozmrozi się w ciągu kilku godzin. Mleko można też rozmrażać pod chłodną bieżącą wodą (wcześniej trzeba się jednak upewnić, że pojemnik jest szczelnie zamknięty).

Po rozmrożeniu mleko może stać w lodówce przez 24 godziny i nie wolno go ponownie zamrażać, ze względu na ryzyko całkowitej zmiany struktury zawartych w nim trójglicerydów, a także ryzyko namnażania się bakterii. Poza lodówką rozmrożone mleko może stać przez cztery godziny. W tym czasie trzeba je podać dziecku.

Pokarmu nie wolno gotować ani podgrzewać do wysokiej temperatury (by nie zniszczyć składników odżywczych), nie wolno też wlewać do garnuszka i stawiać go bezpośrednio na ogniu. Najlepiej ogrzewać je powoli, w kąpieli wodnej (czyli pojemnik albo mleko rozmrożone i przelane do butelki ze smoczkiem wstawić do garnuszka z wodą o temperaturze do 50˚C).

Do podgrzewania mleka kobiecego nie wolno używać kuchenek mikrofalowych – fale zmieniają strukturę białek (głównie zmniejszają stężenie immunoglobuliny A) i zmniejszają stężenie witaminy C.

Podgrzane mleko powinno być zjedzone w ciągu godziny, resztki trzeba wylać. Maluszkowi można podać je butelką ze smoczkiem, kubeczkiem albo łyżeczką. Zanim zaczniesz karmić, sprawdź temperaturę mleka, wylewając kilka kropel na nadgarstek.

miesięcznik "M jak mama"