Czy dobrze przystawiasz malca do piersi? Jeśli nie, licz się z tymi konsekwencjami

2022-03-29 15:36

Nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi skutkuje tym, że dziecko się nie najada. Ale to nie jedyne konsekwencje złej techniki karmienia - twoje piersi są poranione, a każde karmienie sprawia ci ból. Dowiedz się, jak przystawiać malca do piersi, aby uniknąć takich problemów.

Czy dobrze przystawiasz malca do piersi? Jeśli nie, licz się z tymi konsekwencjami

i

Autor: Getty images Jeśli nie, licz się z tymi konsekwencjami

Nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi skutkuje tym, że dziecko nie pobiera odpowiedniej ilości pokarmu, więc się nie najada i jest głodne.

Poza tym nie opróżnia dostatecznie piersi, co może skończyć się rozmaitymi dolegliwościami, m.in. obrzękiem piersi, bolesnością brodawek czy nawet zapaleniem piersi. Dowiedz się, co robić w takich sytuacjach i jak prawidłowo przystawiać dziecko.

Spis treści

  1. Zła technika karmienia wpływa ma kondycję brodawek
  2. Co robić, gdy bolą brodawki?
  3. Zła technika karmienia może wpłynąć na wagę dziecka
  4. Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
  5. Po czym poznać, że dziecko prawidłowo uchwyciło pierś?
Karmienie piersią

Zła technika karmienia wpływa ma kondycję brodawek

Najbardziej bezpośrednio odczuwanym skutkiem nieprawidłowego przystawiania do piersi, a w efekcie złego ssania, jest pękanie brodawek.

Dziecko bowiem, zamiast na przemian zwierać i rozwierać szczękę i żuchwę, szarpie i ściska brodawkę. W takiej sytuacji warto zabezpieczać piersi muszlami ochronnymi z silikonu (zbierają wyciekające mleko i zapobiegają ocieraniu się skóry).

Doradcy laktacyjni odradzają zaś stosowanie silikonowych kapturków do karmienia – mogą się one przyczynić do zaburzeń ssania, a poza tym przy poranionych brodawkach kapturki sprzyjają rozwinięciu się infekcji w miejscu uszkodzenia skóry.

Uwaga! Jeśli chore, popękane brodawki sutkowe zostaną zaniedbane, może to doprowadzić do zapalenia piersi. Objawy infekcji to: twarde guzki w piersi zaczerwienienie skóry, gorączka. Wówczas niezbędna jest pomoc lekarza.

Czytaj równieżHartowanie brodawek przed karmieniem piersią to mit?

Jak dbać o piersi podczas karmienia?

Co robić, gdy bolą brodawki?

  • Smaruj je mlekiem i kremami.

Gojenie się ranek przyspieszysz, smarując brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu kilka kropli mleka rozprowadź na brodawce i otoczce, bardzo delikatnie je masując, i pozostaw na odkrytej piersi przez okres 10–15 minut.

Jeśli to nie pomaga, możesz stosować kremy i maści do brodawek, które są bezpieczne dla dziecka. Smaruj nimi piersi kilka razy dziennie. Niektórych preparatów nie trzeba nawet zmywać z piersi, przystawiając dziecko na kolejny posiłek.

  • Zapewnij dostęp powietrza.

Przebywając w domu, staraj się chodzić bez biustonosza. Dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ranek na brodawkach, a poza tym nie narażasz ich wtedy na ocieranie się o bieliznę, co bywa naprawdę bolesne.

  • Nie przesadzaj z myciem.

Ważne, aby chorych brodawek sutkowych nie myć zbyt często (najwyżej dwa razy dziennie) i nie używać do tego mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolące miejsca. Jeśli brodawki są mocno poranione, zrezygnuj również z wody (ona też wysusza) – piersi przemywaj wtedy naparem z nagietka lekarskiego lub szałwii.

Zła technika karmienia może wpłynąć na wagę dziecka

To już jest poważna sprawa, bo gdy dziecko źle ssie, może się nie najadać. A to oznacza, że malec będzie niedożywiony. Świadczą o tym następujące sygnały:

  • ubytek masy ciała dziecka (w pierwszych dobach po porodzie) przekracza 10 proc. masy urodzeniowej,
  • dziecko nie wyrównuje masy urodzeniowej do końca 2. tygodnia życia,
  • moczy mniej niż 6 pieluszek na dobę,
  • nie oddaje stolca lub robi to o wiele rzadziej niż dotychczas,
  • przyrost masy ciała jest poniżej normy.

Co robić? Powinnaś zgłosić się do wykwalifikowanej doradczyni laktacyjnej, ponieważ sama raczej nie poradzisz sobie z tym problemem. Specjalista zaproponuje schemat pobudzania laktacji oraz skoryguje technikę karmienia, jeśli jest nieprawidłowa.

Oceni, czy konieczne jest podawanie dziecku odciągniętego pokarmu i w jaki sposób to robić, a także czy konieczne jest podawanie mleka modyfikowanego (jest to najczęściej traktowane jako ostateczność).

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

Aby dziecko miało szansę prawidłowo objąć pierś warga mi i językiem, trzeba mu ją w odpowiedni sposób podać. Jeśli jesteś praworęczna, najlepiej nauczysz się tego, karmiąc najpierw z lewej piersi (wtedy podajesz pierś prawą dłonią). Oto kolejne ruchy, które powinnaś wykonać.

  1. Dopilnuj, żeby dziecko brzuszkiem przylegało do twojego ciała, a jego twarz była skierowana do piersi.
  2. Zwróć uwagę na to, aby głowa dziecka znajdowała się na wysokości piersi, a jego usta znalazły się dokładnie naprzeciwko brodawki.
  3. Czterema palcami prawej dłoni chwyć lewą pierś od spodu, a kciuk połóż na wierzchu piersi (powyżej brodawki, dość daleko od jej otoczki), bardzo lekko uciskając.
  4. Trzymając pierś w ten sposób, dotknij brodawką ust dziecka – odruchowo otworzy ono buzię.
  5. Wtedy energicznym ruchem lewego ramienia nałóż buzię niemowlęcia na swoją pierś.

Czytaj również: Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu piersią

Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

Po czym poznać, że dziecko prawidłowo uchwyciło pierś?

Świadczą o tym trzy cechy: buzia jest szeroko otwarta (usta tworzą okrąg, a nie ryjek!), wargi są wywinięte na zewnątrz, policzki nie zapadają się (nie robią się w nich dołeczki), czubek nosa i broda malucha dotykają piersi, w buzi musi się znaleźć nie tylko sama brodawka sutkowa, ale też prawie cała jej otoczka (1,5–2 cm).

Jeśli uchwycenie piersi jest nieprawidłowe (w buzi jest tylko brodawka, dziecko ma wciągnięte, zaciśnięte wargi) – przerwij karmienie, wkładając czubek swojego palca w kącik ust dziecka, i przystaw małego ssaka jeszcze raz.

miesięcznik "M jak mama"