Są sytuacje, które wymagają szybszego odstawienia dziecka od piersi, np. powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, choroba. Odstawiając kilkumiesięcznego malca od piersi, nie powinnaś spotkać się z wielkim oporem z jego strony.
Z reguły im mniejsze niemowlę, tym szybciej przyzwyczaja się do nowego smaku mleka i do butelki, z której płyn wypływa łatwiej niż z piersi mamy. Oto sposoby, które pozwolą ci szybko i bezboleśnie oduczyć malca od ssania piersi.
Spis treści
- Wybierz dobre mleko modyfikowane
- Połącz odstawienie od piersi z rozszerzaniem diety
- Podawaj butelkę, gdy malec jest głodny
- Zastąp nocne karmienie piersią sycącą kolacją
- Dużo przytulaj dziecko
- Zaangażuj tatę w karmienie
Wybierz dobre mleko modyfikowane
Zanim podejmiesz próby oduczenia dziecka od karmienia piersią, pamiętaj, ze nadal musisz podawać mu jakies mleko. Dlatego skonsultuj się ze swoim pediatrą i zapytaj go o rodzaj mleka początkowego (do 4. miesiąca życia) lub następnego (od 5. do 12. miesiąca), którym powinnaś zastąpić mleko naturalne.
Na rynku znajduje się wiele mieszanek, których skład zapewnia malcowi prawidłowy rozwój. Zawierają odpowiednią ilość witamin, żelaza czy cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Istnieją też specjalne mieszanki dla małych uczuleniowców– mleko hipoalergiczne lub tzw. preparaty mlekozastępcze.
Połącz odstawienie od piersi z rozszerzaniem diety
Kiedy już ustalicie, czym karmić malca, zacznij stopniowo zastępować pierś butelką (najpierw jeden, potem dwa posiłki dziennie itp.). Chcąc odstawić dziecko od piersi, zmniejsz liczbę przystawień do piersi, wprowadzaj jednocześnie do diety malca nowe pokarmy, stosowne do wieku - oczywiście nie dotyczy to noworodków.
Zamiast swojego pokarmu serwuj malcowi atrakcyjne posiłki: doskonale sprawdza się smakowe mleko modyfikowane (waniliowe czy bananowe); starszemu dziecku możesz robić np. kolorowe kanapeczki, ziemniaczki w formie chmurek itp.
Podawaj butelkę, gdy malec jest głodny
Gdy odzwyczajasz dziecko od karmienia piersią, na początek podawaj butelkę wtedy, gdy malec jest bardzo głodny, żeby chętniej chwycił smoczek. Jeśli będzie kaprysił, wypróbuj kilka rodzajów smoczków i wybierz ten, który najbardziej odpowiada młodemu głodomorkowi. Gdy płacze i chce ssać, żeby się uspokoić, podawaj mu wodę do picia lub smoczek do ssania.
Zastąp nocne karmienie piersią sycącą kolacją
Unikniesz nocnych karmień, podając sycące kolacje, np. kaszki owocowe lub mleko zagęszczone kleikiem ryżowym czy skrobią ziemniaczaną. Sprawdzają się również gotowe dania ze słoiczka, przeznaczone na wieczorny posiłek, które są nie tylko smaczne, ale też zapełniają brzuszek na wiele godzin. Dzięki temu będziesz karmiła maluszka coraz rzadziej, aż z czasem bezboleśnie odstawisz dziecko od piersi
>> Nie chcesz karmić piersią? Nie karm! Jak dobrze zakończyć karmienie piersią?
>> LAKTACJA: gdy pokarmu masz za mało lub za dużo
>> LAKTACJA: Nawał pokarmu – sposoby na nawał mleczy
Dużo przytulaj dziecko
Gdy próbujesz odzwyczaić dziecko od piersi, zdarza się, że nie chce ono za żadne skarby zrezygnować z karmienia piersią. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku starszego malca, który traktuje cię nie jak źródło pożywienia, ale jak przytulankę.
Żąda piersi nie z głodu, lecz po to, by się popieścić, ukoić smutek lub ból. Odstawienie od piersi jawi się wtedy dziecku nie jako zmiana sposobu zdobywania pokarmu, lecz wręcz jako porzucenie przez matkę.
Musisz być świadoma, że ta nowa sytuacja może być stresująca zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie. Malec ma prawo do złości, a ty masz prawo czuć, że „tracisz” swojego dzidziusia. Gdy jednak zdecydujesz się pożegnać pierś na zawsze, musisz być konsekwentna, nie wolno ci ulec jego płaczom.
Pamiętaj jednak, by okres odzwyczajania dziecka od karmienia piersią minął wam pod znakiem przytulania. Dziecko potrzebuje od ciebie dużej dawki czułości, by zrozumieć, że brak twojego mleka nie oznacza braku miłości. Dlatego absolutnie nie wyjeżdżaj z domu, aby dziecko 'zapomniało" o piersi. To będzie dla niego dodatkowy stres i odbierze mu poczucie bezpieczeństwa.
Zaangażuj tatę w karmienie
Mam zawsze kojarzyć się będzie z piersią, dlatego warto, aby nowe posiłki jak najczęściej podawał malcowi tata. To dobry moment na większe zaangażowanie go w opiekę. Postarajcie się stworzyć nowy rytuał,, np. karmienie przed snem kaszką w wykonaniu taty i usypianie przez niego, a nie przez ciebie.
Możesz również "znikać" w łazience lub kuchni wtedy, gdy na stół wjeżdża zupka, aby podał ją dziecku tata. Dzięki temu powoli jedzenie zacznie kojarzyć się niemowlęciu z czymś innym niż twoja pierś.
miesięcznik "M jak mama"