Spis treści
- Sterylizacja butelek: przygotowanie
- Sterylizacja butelek: kąpiel we wrzątku
- Sterylizacja butelek: sterylizacja parowa
- Sterylizacja butelek: sterylizacja chemiczna
- Sterylizacja butelek: butelka samosterylizująca
Sterylizacja butelek jest niezwykle istotna - bez niej niemowlę narażone jest na nawracające problemy zdrowotne. Ból brzucha, niestrawność, biegunka, pleśniawki, stan zapalny jamy brzusznej - to tylko przykłady kłopotów, które mogą dotknąć dziecko.
Niemowlęta nie mają jeszcze tak dobrze wykształconego układu odpornościowego jak starsze dzieci, dlatego bakterie mogą u nich spowodować właśnie takie dolegliwości. Sterylizacja pomoże ich uniknąć. Jak zatem przeprowadzić sterylizację butelek?
Sterylizacja butelek: przygotowanie
Proces sterylizacji butelek powinien nastąpić po przepłukaniu butelki ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego i oczyszczeniu wnętrza specjalną szczoteczką. Dlaczego warto stosować detergenty podczas mycia butelek? Jeśli osad po mleku jest tłusty lub trudny do usunięcia, sama woda może sobie nie poradzić. Po dokładnym wypłukaniu ryzyko zatrucia płynem do naczyń jest wręcz niemożliwe. Przez pierwsze 2-3 miesiące stosowania butelki myj ją specyfikiem przeznaczonym do akcesoriów dla niemowląt. Im dziecko będzie starsze, tym łatwiej będzie ci przerzucić się na zwykły płyn myjący.
Sterylizacja butelek: kąpiel we wrzątku
Gotowanie jest najpopularniejszą i najtańszą metodą sterylizacji, znaną młodym mamom już od wielu lat. Bez wątpienia należy ona również do skutecznego sposobu sterylizacji butelek. Butelkę należy zalać wodą, poczekać aż dojdzie do wrzenia, a następnie gotować do 5 minut. Tak potraktowana butelka nadaje się do przygotowania mleka. Gdy dziecko wypije mleko, przemywa się ją zimną i ciepłą wodą.
Sterylizacja butelek: sterylizacja parowa
Sterylizacja butelek może przybrać również formę sterylizacji parowej. W sterylizatorze naczynia dezynfekowane są parą wodną w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza. Proces jest niezwykle szybki. Sterylizacja zajmuje od 8 do 12 minut, a butelki, które są przechowywane w urządzeniu, pozostają sterylne przez 3 godziny.
Są dwa rodzaje sterylizatorów: elektryczny i mikrofalowy. Pierwszy zajmuje dużo miejsca, ale można w nim dezynfekować nawet sześć butelek naraz, dlatego polecany jest szczególnie mamom bliźniaków czy wieloraczków. Do drugiego trzeba mieć kuchenkę mikrofalową. Butelki wkłada się do sterylizatora, nalewa się do niego wodę i całość wstawia do kuchenki mikrofalowej.
Sterylizacja butelek: sterylizacja chemiczna
Sterylizacja butelek to nie tylko gotowanie czy kosztowny sprzęt. Można również dokładnie wyczyścić je za pomocą metody chemicznej - w tym celu produkuje się specjalne płyny albo tabletki rozpuszczalne. Wlewa się je lub wrzuca do naczynia z wodą, w której moczymy niemowlęce akcesoria. Po 30 minutach są już one gotowe do użycia.
Sterylizacja butelek: butelka samosterylizująca
To doskonała propozycja dla współczesnej mamy. Naczynie posiada specjalny kapsel, który umożliwia sterylizację w zaledwie 2 minuty. Kapsel wypełnia się wodą, wkłada wszystkie części, przykrywa butelką i umieszcza w kuchence mikrofalowej. Większość najbardziej znanych producentów butelek dla niemowląt posiada tego rodzaju butelki w swojej ofercie.