Szklane butelki dla dzieci zyskują coraz większą popularność, choć dla wielu mam mogą wydawać się reliktem przeszłości. Były popularne w czasach, gdy plastik nie był tak powszechnie dostępny jak obecnie.
Wydawało się więc, że gdy na rynku pojawiły się plastikowe butelki do karmienia, to staną się najlepszym rozwiązaniem dla dziecka. W końcu są lekkie, nie tłuką się, nie zrobią dziecku krzywdy, a do tego nie wyślizgują się z rąk. Okazuje się jednak, że wcale nie są tak bezpieczne i zdecydowanie lepiej wybrać dla dziecka szklaną butelkę.
Spis treści
- Jaką butelkę dla dziecka wybrać?
- Dlaczego szklana butelka dla dziecka jest lepsza od plastikowej?
- Co to jest BPA, obecny w plastiku?
- Na co jeszcze uważać, wybierając butelkę dla dziecka?
- Czy istnieją bezpieczne plastikowe butelki?
Jaką butelkę dla dziecka wybrać?
Wybór butelek dla dzieci jest ogromny. Sklepy oferują różne pojemności, kształty, nie wspominając już o wzorach czy kolorach. Dostępne są także butelki dopasowane do wieku dziecka.
Wybierając butelkę dla dziecka, z pewnością warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar. Butelka rzeczywiście powinna być dopasowana do wieku maluszka. Noworodkowi wystarczy znacznie mniejsza ilość pokarmu niż dziecku, które ma rok.
Jeśli mama rezygnuje z karmienia piersią z różnych powodów, to bez problemu może znaleźć butelkę, która będzie idealnie dopasowana do noworodka. Dla niego spokojnie można dobrać butelkę o pojemności 110 ml.
Dla dzieci pomiędzy drugim a czwartym miesiącem przeznaczone są butelki o pojemności 150 ml, natomiast dla dzieci, które skończyły sześć miesięcy warto kupić butelkę o pojemności co najmniej 180 ml.
Warto wybrać także butelkę szklaną, nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie dziecka.
Dlaczego szklana butelka dla dziecka jest lepsza od plastikowej?
Butelki szklane dla dzieci zyskują coraz więcej zwolenników dzięki wzrostowi świadomości wśród rodziców. Doskonale wiedzą, że plastik zanieczyszcza środowisko naturalne, a do tego jest szkodliwy dla zdrowia dziecka.
Korzystanie z plastikowych butelek wydaje się bezpieczniejsze, ale tylko pozornie. Owszem, plastikowa butelka nie stłucze się i nie pokaleczy dziecka, ale za to bardzo negatywnie wpłynie na jego zdrowie.
Być może nie każdy wie, że butelki plastikowe mogą zawierać w sobie wiele szkodliwych substancji chemicznych, które mają wpływ na pracę układu nerwowego czy hormonalnego. Mowa w tym przypadku o BPA, ale nie tylko.
Szklane butelki dla dziecka są ekologiczne i całkowicie bezpieczne, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i uchronić je przed potłuczeniem, warto dobrać do butelki silikonowe nakładki, które stają się coraz popularniejsze. Ich zadaniem jest zarówno ochrona szklanej butelki, jak i zwiększenie komfortu użytkowania.
Zalety szklanych butelek
- nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogą mieć wpływ na rozwój, układ nerwowy czy hormonalny dziecka,
- szkło jest mniej podatne na zadrapania, łatwiej jest je utrzymać w czystości
- nie zmienia koloru czy zapachu pod wpływem kontaktu z żywnością.
- szklane butelki są także ekologiczne, ponieważ podlegają recyklingowi.
Co to jest BPA, obecny w plastiku?
Wróćmy jednak do BPA, czyli bisfenolu A, który kiedyś znajdował się niemal w każdej plastikowej butelce, plastikowych pojemnikach na żywność czy sztućcach. Obecnie BPA można znaleźć w butelkach na wodę, ale w tych dla dzieci zdarza się to coraz rzadziej, chyba że kupimy butelkę z niepewnego źródła.
W 2011 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków, znana również jako FDA, zakazała stosowania substancji zawierających BPA do produkcji butelek dla dzieci. Taki zakaz wprowadziła także Komisja Europejska we wszystkich krajach członkowskich Unii. Od tego momentu butelki dla dzieci, nawet te plastikowe, powinny być oznaczone napisem "BPA FREE".
Całe szczęście, ponieważ BPA, które jest substancją chemiczną mającą utwardzać przedmioty, zostało wykryte w moczu ludzi. Oznacza to, że przenikało wraz z żywnością czy napojami do organizmu. Niestety, wtedy odkryto, że nawet niewielkie ilości BPA są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Podejrzewa się, że negatywnie wpływa na pracę układu nerwowego, a u dzieci objawia się to problemami z zachowaniem czy depresją. Oprócz tego BPA wpływa również na zaburzenia hormonalne, skutkując problemami z trzustką, tarczycą czy jajnikami. Zwiększa także ryzyko chorób serca.
Być może niektórzy zastanawiają się więc, dlaczego lepiej jest wybrać szklaną butelkę, skoro w plastikowych zakazane jest stosowanie BPA, a więc - teoretycznie - są one bezpieczne i przecież często wygodniejsze. Otóż, okazuje się, że nie do końca, bo w plastikowych butelkach znajdą się inne chemiczne i szkodliwe substancje.
Na co jeszcze uważać, wybierając butelkę dla dziecka?
Niestety, zakup plastikowej butelki dla dziecka z napisem "BPA FREE" to za mało, bo lista toksycznych substancji chemicznych w plastiku jest całkiem długa. Znajdziemy na niej bisfenol S, czyli BPS, który może wpływać na organizm podobnie jak BPA.
Podobieństwo udowodniono w badaniach na rybach. W plastikowych butelkach znajdują się również ftalany, które mają powodować miękkość plastiku, ale przy okazji przenikają do żywności. Z badań wynika, że nawet niewielkie ilości ftalanów mogą prowadzić do nadwagi poprzez zaburzenia pracy hormonów.
Oprócz tego na liście znajduje się też polistyren. Substancja ta nie powinna mieć kontaktu z żywnością, a jednak wykonuje się z niej jednorazowe pojemniki przeznaczone do jedzenia na wynos. W plastikowych butelkach dla dzieci nie powinien się znaleźć, ale nigdy nie wiadomo.
Plastikowe butelki są niebezpieczne z jeszcze jednego względu i nie chodzi tym razem o ich skład. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że powstają w nich mikroszczeliny, w których mogą bytować groźne dla zdrowia drobnoustroje.
Czy istnieją bezpieczne plastikowe butelki?
Jeśli jednak wciąż wolisz kupić plastikową butelkę dla dziecka, to zawsze sprawdzaj symbole, które się na niej znajdują. Unikaj tych, które mają symbol PC, czyli polycarbonate plastic – plastik poliwęglanowy, bo w nich znajduje się BPA.
Takie butelki też są często oznaczone cyfrą 7 w trójkącie. Wybierz butelkę z napisem "BPA FREE" lub "Bisphenol A Free". Z kolei za najbezpieczniejsze plastikowe butelki uważa się te, które zostały wykonane z polipropylenu, oznaczonego symbolem PP.
Czytaj: 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie
Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 9 prostych kroków
Karmienie mieszane: karmienie piersią i butelką - jak robić to skutecznie?