Zapalenie piersi i zastoje pokarmu powodują ból, gorączkę i fatalne samopoczucie. Takie dolegliwości mogą skutecznie zniechęcić do karmienia piersią. na szczęście są sposoby na ich usunięcie: typowe - jak ciepłe kompresy i zupełnie nieoczekiwane - jak ten wymyślony przez pewna Australijkę.
Spis treści
- Skąd się biorą zastoje w piersiach?
- Masaż piersi wibratorem
- Czy stosowanie wibratora przy zastojach jest bezpieczne?
- Jak stosować wibrator przy zastojach pokarmu?
Skąd się biorą zastoje w piersiach?
Przyczyną zastojów jest nagromadzony i zbity w grudki pokarm, który blokuje swobodny przepływ mleka przez kanaliki mleczne. W miejscu blokady powstaje stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem i bolesnością piersi w miejscu zastoju.
Aby rozbić zastój i umożliwić karmienie piersią, zwykle używa się okładów z kapusty i ciepłych kompresów. Popularną metodą jest też prysznic – silny strumień wody oprócz właściwości rozgrzewających, ma też działanie masujące i rozbijające zastoje.
Tym tropem poszła pewna mama, która często cierpiała na zapalenia piersi. Jej dziecko było wcześniakiem i słabo ssało, co powodowało gromadzenie się pokarmu w piersiach i zastoje. Danielle z z Queensland w Australii pochwaliła się nietypowym sposobem na robicie i rozmasowanie zastoju w piersi przy użyciu… wibratora.
Czytaj również: Chcesz rodzić siłami natury? Nawet nie wiesz jak pomocny może okazać się… wibrator
Jej pachy wypełniły się mlekiem - młoda mama ostrzega inne kobiety
Masaż piersi wibratorem
„Próbowałam wszystkiego – okładów rozgrzewających, nacierania, odciągania laktatorem, gorących pryszniców – wszystkiego” – mówiła Danielle w rozmowie z portalem dla rodziców kidspot.com.au. Wreszcie, jak tłumaczyła, przeczytała gdzieś o istnieniu specjalnych masażerów do piersi, stosowanych przy zapaleniach, ale oczywiście nie miała takiego sprzętu w domu. Postanowił użyć więc wibratora i jak twierdzi - odblokowała zatkany kanalik w 10 minut, a dodatkowo – zastój nie powrócił.
Danielle dodaje, że masaż wibratorem, ze względu na jego niewielką siłę był skuteczny, ale niebolesny. Co na specjaliści?
Czy stosowanie wibratora przy zastojach jest bezpieczne?
Gdy zawodzą tradycyjne metody, czasem potrzebne jest kreatywne rozwiązanie. Wiele mam stosuje na zastoje okłady z kapusty, ale są i takie, które używają masażerów, elektrycznych szczoteczek do zębów czy właśnie wibratorów.
Zdaniem ekspertów korzystanie z wibratora przy zatkanych przewodach mlecznych jest zdaniem lekarzy bezpieczne i skuteczne. Może usunąć blokadę i pomóc przywrócić przepływ mleka do brodawki. Pomysł użycia wibratora (lub innego narzędzia wibracyjnego) do odblokowania kanalików polega na działaniu wibracji, które rozbijają zagęszczony pokarm w przewodzie, co pomaga w jego usunięciu — tłumaczą eksperci cytowani przez portal www.romper.com.
Okazuje się, że wielu lekarzy od dawna zalecało mamom używanie elektrycznych szczoteczek do zębów w celu usuwania zastojów dopóki na rynku nie pojawiły się narzędzia wibracyjne przeznaczone specjalnie do stosowania ich w czasie laktacji. Na pomysł wykorzystania wibratorów lekarze po prostu nie wpadli lub byli zbyt delikatni, aby go polecać.
Badania z 2017 roku wykazały dodatkowe zalety tej metody: wibracje wprawiają w drgania jony w piersi, które aktywują hormonów prolaktyny i oksytocyny, co pobudza przepływu mleka.
Czytaj również: Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki
Jak stosować wibrator przy zastojach pokarmu?
Eksperci zalecają, aby używać urządzenia w czasie karmienia. Podaj dziecku bolącą pierś, a gdy zaczyna ssać, przystawiamy do miejsca zastoju (bolesne, zaczerwienione, często w wyczuwalnych zgrubieniem) wibrator lub wibrującą szczoteczkę do zębów.
- Najpierw rozgrzej pierś ciepłym kompresem lub prysznicem, dzięki temu mleko będzie płynąć.
- Włącz masażer lub szczoteczkę do zębów i delikatnie naciśnij zaczynając od miejsca, w którym czujesz zastój (guzek). Możesz użyć lubrylantu lub oliwki, jeśli skóra stawia opór
- Przesuwaj wibrator z bolącego twardego obszaru w kierunku sutka przez około 10 minut. Jeśli obszar jest rozległy, możesz przesuwać nim w różne strony, zawsze w kierunku brodawki.
- Na koniec upewnij się, że dziecko opróżniło piersi.
Nie nadużywaj tej metody ani nie ustawiaj go na najsilniejsza moc. Zbyt duże wibracje mogą prowadzić do wewnętrznego obrzęku wewnątrz piersi. Używanie wibrującego narzędzia nie powinno powodować bólu, gdy wiec poczujesz dyskomfort, przerwij masaż. W razie potrzeby powtarzaj ten proces co 2-3 godziny, aż zablokowany kanał zostanie rozwiązany.