Choroba krwotoczna noworodków: przyczyny, objawy, zapobieganie krwawienia

2014-12-12 9:07

Choroba krwotoczna noworodków dotyczy średnio co pięćdziesiątego dziecka. Jej objawem są krwawienia z pępka, przewodu pokarmowego, wymioty z krwią i czarne jak smoła kupki. Choroba krwotoczna może też prowadzić do pojawienia się wybroczyn na skórze, krwawienia do płuc, wątroby lub mózgu. Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje krwią?

choroba krwotoczna noworodka

i

Autor: archiwum redakcji

Spis treści

  1. Witamina K: zapobiega chorobie krwotocznej noworodków
  2. Choroba krwotoczna niemowlaków - przyczyny
  3. Choroba krwotoczna objawy: postać wczesna
  4. Choroba krwotoczna objawy: postać późna
  5. Jak suplementować witaminę K?

Choroba krwotoczna noworodków to poważne zagrożenie. Objawem może być krwotok z pępka, czy przewodu pokarmowego. W wyniku krwotoku może dojść do anemii i innych powikłań. Chorobie krwotocznej niemowląt zapobiega witamina K, która podajemy noworodkom i niemowlakom.

Witamina K: zapobiega chorobie krwotocznej noworodków

Źródłem witaminy K są warzywa (kapusta, cykoria, szpinak, awokado, ogórek, sałata). Witamine K wytwarzają także dobre bakterie znajdujące się w jelitach. Oba źródła tej witaminy są jednak niedostępne dla noworodka. Pierwszy - z oczywistych powodów. Drugi, ponieważ noworodki przychodzą na świat z jałowym przewodem pokarmowym, czyli pozbawionym wszelkich drobnoustrojów, także tych dobrych. Dlatego niemowlętom w pierwszych dniach życia zagrażają problemy z krzepnięciem krwi. Skutkiem tych nieprawidłowości może być choroba krwotoczna. Można jej zapobiegać podając niemowlęciu witaminę K.

>>Witamina K dla niemowląt. Choroba krwotoczna noworodków w odwrocie>>

Choroba krwotoczna niemowlaków - przyczyny

Choroba krwotoczna częściej dotyka noworodki, których mamy w ostatnim okresie ciąży przyjmowały leki przeciwdrgawkowe, doustne antykoagulanty i niektóre antybiotyki. Dlatego, aby zapobiec chorobie krwotocznej, już od lat wszystkie noworodki zaraz po porodzie dostają 2 miligramy witaminy K doustnie lub pół miligrama domięśniowo. Dowodem na podanie jej dziecku jest odpowiedni wpis w książeczce zdrowia. Jeśli nie zauważysz takiej adnotacji, koniecznie wyjaśnij tę kwestię z lekarzem.

Choroba krwotoczna objawy: postać wczesna

Szczególnie narażone na wczesną postać choroby krwotocznej są wcześniaki, dzieci z porodów zabiegowych, noworodki urodzone w zamartwicy, z hipotrofią wewnątrzmaciczną (zbyt małym wzrostem) i zespołem aspiracji smółki.

>>Niedotlenienie podczas porodu - na czym polega i czy jest groźne?>>Objawy wczesnej postaci choroby krwotocznej to: krwawienia z pępka, przewodu pokarmowego, wymioty z krwią i czarne jak smoła kupki. Może także dojść do pojawienia się wybroczyn na skórze, krwawienia do płuc, wątroby lub mózgu. Krwotok może prowadzić do anemii i innych powikłań u niemowlaka.

Choroba krwotoczna objawy: postać późna

Z czasem okazało się, że jednorazowa dawka witaminy K nie chroni przed późną formą choroby krwotocznej. Ta postać choroby krwotocznej pojawia się w drugim lub 3. miesiącu życia dziecka. Jest zwykle bardziej niebezpieczna, bo na skutek niedoboru witaminy K może dojść do krwawień wewnątrzmózgowych, co czasem kończy się tragicznie. Ryzyko wystąpienia choroby krwotocznej zwiększa się wśród niemowląt z zastojem żółci i zaburzeniami wchłaniania, ale może dotyczyć zupełnie zdrowych dzieci. Dlatego postanowiono uzupełnić niedobry witaminy K w okresie wczesnoniemowlęcym. I tak powstały aktualne zalecenia, obowiązujące od 2007 roku.

Dobrze wiedzieć

Po zranieniu z czynników znajdujących się w osoczu krwi i w zranionej tkance tworzy się coś w rodzaju sieci. W niej zatrzymywane są krwinki. Stopniowo w zranionym miejscu tworzy się skrzep i rana się goi. Cały mechanizm krzepnięcia krwi to wieloetapowy skomplikowany proces, w którym znaczącą rolę odgrywa witamina K. Gdy jej brakuje, kilka czynników niezbędnych do prawidłowego krzepnięcia nie funkcjonuje prawidłowo. Wówczas dochodzi nie tylko do zaburzeń krzepnięcia krwi, ale wzrasta także ryzyko krwawień.

Jak suplementować witaminę K?

  • Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym otrzymują witaminę K z mlekiem modyfikowanym (mleko jest wzbogacane w tę witaminę).
  • Ponieważ naturalny pokarm nie zawiera witaminy K, dzieci karmione piersią muszą ją otrzymywać z preparatów w postaci kropli lub kropli wyciskanych z kapsułek twist-off już od 8. doby życia. Podawanie witaminy k pozwala to uniknąć groźnej w skutkach późnej postaci choroby krwotocznej niemowląt. Gdy niemowlę skończy 3 miesiące życia wzbogacanie jego diety w witaminę K nie jest już konieczne. Po tym czasie, jego układ pokarmowy zasiedlą dobroczynne bakterie, które będą wytwarzały tę witaminę.

Zobacz wideo: Suplementy diety dla dzieci