Co potrafi noworodek (0-3 miesięcy). Jak wspierać jego rozwój?

2013-07-25 15:21

Zastanawiasz się co potrafi noworodek? Twoje dziecko niedawno przyszło na świat? Zobacz co potrafi noworodek i jak wspierać jego rozwój. Przykłady zabawy z noworodkiem, które wspierają jego rozwój.

rozwoj noworodka

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Co potrafi noworodek: w jaki sposób wspierać jego rozwój?
  2. Co potrafi noworodek: co widzi niemowlę?
  3. Polecamy wideo: wygląd noworodka

Noworodek i małe niemowlę nie potrafią panować nad główką. Możesz wspierać harmonijny rozwój dziecka i zdolność kontrolowania główki, układając je w łóżeczku raz na lewym, raz na prawym boku. Gdy noworodek leży w wózku, podchodź do niego naprzemiennie z obu stron, a nie ciągle z jednej. Unikaj noszenia dziecka w pionie. Na to jeszcze przyjdzie czas.

Gdy dziecko nie śpi, układaj go na brzuszku. Początkowo sporym osiągnięciem będzie przekręcenie główki z boku na bok: to ważny moment rozwoju dziecka. Wkrótce jednak, pod koniec pierwszego miesiąca, smyk uniesie główkę na kilka sekund, jakby chciał popatrzeć na wprost. Próba ta nie zakończy się sukcesem, jeśli niemowlak będzie stale leżał na plecach lub będzie noszony na rękach.

 

Pod koniec drugiego miesiąca niemowlę unosi główkę już pod kątem 45 stopni, a miesiąc później, dzięki twojemu wsparciu i częstemu układaniu na brzuszku, spróbuje się rozglądać na boki, opierając tułów na przedramionach. Jeśli początkowo buntuje się podczas leżenia na płaskim podłożu, układaj go na sobie: nie tylko na klatce piersiowej, lecz także w poprzek tułowia, na brzuchu i na kolanach. W ten sposób wspierasz rozwój dziecka.

Co potrafi noworodek: w jaki sposób wspierać jego rozwój?

Staraj się często zmieniać dziecku pozycję, układać je w różnych miejscach. Różnorodność i naprzemienność to niezwykle ważne aspekty wspierania rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. W tym okresie bowiem dziecko uczy się kontrolować ułożenie i ruchy ciała. Uczy się przeciwstawiać sile grawitacji, która w twoim brzuchu, w wodnym środowisku była skutecznie neutralizowana. W wodzie dziecko zupełnie inaczej odczuwało podłoże, swoje ciało i jego ciężar. Dlatego teraz potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Zabawy dla noworodka powinny być proste, łagodne i ciche. Możesz zabrać dziecko do wanny, położyć go na sobie i kołysać się w rytm falowania wody. Twoja bliskość i wodny masaż sprawią dziecku dużą przyjemność, stymulując jednocześnie jego rozwój. Na tym etapie warto też dostarczać dziecku bodźców wzrokowych.

>> Sprawdź tez: Jak się bawić z noworodkiem? Pomogą ci zabawki i muzyka >>

Co potrafi noworodek: co widzi niemowlę?

Małe niemowlę dostrzega duże przedmioty w jednolitych, kontrastowych kolorach, np. żółtym i czerwonym, czarnym i białym. Z kolorowego papieru wytnij duże figury geometryczne: koło, trójkąt i kwadrat. Przyklej je do ściany obok łóżeczka. Malec będzie próbował skupiać na nich wzrok. Nadmuchaj trzy baloniki w różnych kolorach i zawieś je nad łóżeczkiem noworodka. Przesuwaj je przed buzią malca w odległości 30–35 cm. Wybierz dwie odmiennie brzmiące grzechotki. Naprzemiennie potrząsaj każdą z nich, stojąc z boku malca. Dziecko zapewne będzie próbowało skierować główkę w stronę dźwięku. Możesz też przesuwać (wolno i spokojnie!) grzechotkę nad twarzą dziecka, tak by mogło śledzić jednocześnie przedmiot oraz dźwięk, jaki wydaje. Śpiewaj maluchowi spokojne kołysanki, wesołe proste rymowanki lub melodyjne piosenki.

Polecamy wideo: wygląd noworodka