Spis treści
- Jakie są skutki cytomegalii wrodzonej
- Objawy cytomegalii wrodzonej
- Przebieg cytomegalii wrodzonej
- Leczenie cytomegalii u ciężarnych
- Nie przegap wideo: Dlaczego cytomegalia jest taka groźna?
Cytomegalia wrodzona prowadzi do wielu uszkodzeń narządów dziecka. Jeśli matka w ciąży przeszła pierwotne zakażenie wirusem CMV, ryzyko zarażenia płodu wynosi około 40-50 procent, a w grupie noworodków narażonych na cytomegalię ryzyko wystąpienia pełnoobjawowej cytomegalii wrodzonej wynosi 10-15 procent. Pozostałe 85-90 procent noworodków zakażone wirusem w macicy jest zagrożone odległym w czasie ujawnieniem się uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, wzroku lub słuchu.
Cytomegalia - objawy i leczenie cytomegalii w ciąży
Jakie są skutki cytomegalii wrodzonej
Zakażenie wirusem CMV w pierwszych miesiącach ciąży grozi u noworodka wystąpieniem wad wrodzonych, małogłowiem i zwapnieniami śródczaszkowymi, niską masą urodzeniową. Infekcja CMV pod koniec ciąży zwiększa ryzyko ostrej cytomegalii z lokalizacją narządową, uszkodzeniem wątroby, śródmiąższowym zapaleniem płuc, małopłytkowością i plamicą. Zakażenie dziecka w czasie porodu lub po porodzie ma zazwyczaj bezobjawowy przebieg.
Test na wirusa cytomegalii. Jak interpretowac wyniki badań?
Objawy cytomegalii wrodzonej
- zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu,
- długo utrzymująca się żółtaczka po porodzie,
- powiększenie nerek i śledziony,
- niedrożność dróg żółciowych,
- wodobrzusze,
- zapalenie wątroby,
- małopłytkowość i anemia hemolityczna,
- wady serca,
- plamica,
- wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych,
- ciężkie zapalenie płuc,
- zaburzenia neurologiczne (małogłowie, zwapnienia śródczaszkowe, powiększenie komór mózgowych, uszkodzenia słuchu, wady wzroku, zapalenie siatkówki i naczyniówki oka).
Przebieg cytomegalii wrodzonej
Rokowania w cytomegalii wrodzonej są złe, aż 20-30 procent noworodków umiera. Te dzieci, które przeżyją, mają zwykle upośledzenie umysłowe różnego stopnia, problemy z równowagą, mikrocefalię, wady słuchu i wzroku, trudności z nauką. Najczęstszym objawem wrodzonej cytomegalii jest powiększenie wątroby z towarzyszącą żółtaczką i wzrostem enzymów wątrobowych. Małopłytkowość może współwystępować z punktowymi wybroczynami na skórze, które ustępują zwykle u dziecka w trzeciej dobie po porodzie. Jednooczne lub dwuoczne zapalenie siatkówki i naczyniówki występuje u około 20 procent dzieci z wrodzoną cytomegalią. Jeśli zapalenie obejmuje również plamkę żółtą oka, może powodować trwałą ślepotę, zanik nerwu wzrokowego lub zeza. Uszkodzenie słuchu dotyczy około połowy noworodków z objawową cytomegalią i 30 procent dzieci z zakażeniem bezobjawowym.
Jak wykryć choroby zakaźne w ciąży?
Leczenie cytomegalii u ciężarnych
Ponieważ ryzyko wystąpienia cytomegalii wrodzonej nie jest znane, a nasilenie objawów u noworodka trudne do określenia, nie stosuje się leczenia ciężarnych z pierwotnym zakażeniem CMV. Największe znaczenie ma profilaktyka czyli unikanie przez kobiety ciężarne kontaktów z osobami z grup ryzyka zakażenia, np. osobami poddawanych immunosupresji, dziećmi w wieku przedszkolnym, chorymi z objawami podobnymi do grypy lub mononukleozy. Niestety, brak jest leków, które mogłyby stosować kobiety w ciąży zakażone wirusem cytomegalii, nie ma też szczepionki na CMV, a szczepienie dziewcząt przed okresem dojrzewania byłoby najlepszym rozwiązaniem.
Zobacz też:
Jakie są objawy toksoplazmozy u noworodka?
Nie przegap wideo: Dlaczego cytomegalia jest taka groźna?
Ginekolog-położnik Ewa Kurowska-Mroczek odpowiada na najczęstsze pytania związane z cytomegalią - jakie są jej objawy, jakie są skutki zarażenie cytomegalią w ciąży. Obejrzyj koniecznie.