Czkawka u noworodka pojawia się kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, może trwać nawet godzinę. Czkawka to odgłos spowodowany mimowolnymi skurczami mięśni przepony i krtani. Takie zakłócenia pracy przepony są normalne, a czkawka zdarza się już w życiu płodowym. Z czasem czkawka pojawia się u dziecka coraz rzadziej, a u dorosłych praktycznie w ogóle nie występuje.
Spis treści
- Kiedy u noworodka pojawia się czkawka?
- Kiedy czkawka u noworodka może niepokoić?
- Sposoby na czkawkę u noworodka i starszego dziecka
Kiedy u noworodka pojawia się czkawka?
Czkawka u noworodka pojawia się zwykle w określonych sytuacjach: gdy dziecku jest zimno, jest podekscytowane albo nie odbiło mu się po jedzeniu. Może być spowodowana przejedzeniem lub nałykaniem się powietrza, np. podczas karmienia lub głośnego śmiechu.
Dlatego podczas karmienia piersią należy dbać o to, by dziecko chwyciło całą otoczkę brodawki, a jeśli karmisz butelką, by smoczek nie wypełniał się powietrzem. Zawsze po karmieniu zadbaj, by niemowlakowi się odbiło.
Czytaj: Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?
Zabawy i ćwiczenia manualne dla niemowląt
Jak przyspieszyć naukę mówienia?
Czkawka u noworodka powinna minąć po podaniu dziecku na chwilę piersi lub kilku łyków ciepłej wody. Możesz też przytulić dziecko lub okryć je kocykiem, jeśli podejrzewasz, że atak czkawki nastąpił w wyniku wychłodzenia. Pomóc może też położenie niemowlaka na brzuszku lub lekkie klepanie po plecach.
Jeśli ataki czkawki u dziecka powtarzają się bardzo często i dziecko się bardzo męczy, powiedz o tym pediatrze. Oceni on, czy czkawka może być objawem chorobowym.
Sprawdź: Płacz noworodka - dlaczego dziecko płacze? Sposoby na płacz u noworodków
Kiedy czkawka u noworodka może niepokoić?
Czkawka u noworodka, nawet kilkanaście razy dziennie, jest normalnym objawem i nie powinna być powodem do niepokoju. U dziecka zwykle powoduje wesołość, ponieważ maluch jest zaskoczony tym, co się z nim dzieje. Bywa jednak, że noworodek jest zmęczony czkawką, uniemożliwia mu ona jedzenie lub sen, lub trwa ona po kilka godzin. Wtedy należy zgłosić się do pediatry.
Czkawka u noworodka może być też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego (wtedy towarzyszą jej też inne symptomy tej dolegliwości: ulewanie, utrata masy ciała, nocne duszności, zaburzenia połykania, odpluwanie jedzenia). To powszechna dolegliwość u niemowląt spowodowana niewydolnością dolnego zwieracza przełyku. Rzadko czkawka u noworodka może wiązać się z problemami neurologicznymi, zapaleniem płuc u dziecka, schorzeniami układu pokarmowego, zaburzeniami metabolicznymi, urazami klatki piersiowej.
Czytaj: Ile powinno przybierać na wadze niemowlę?
Czy twoje dziecko ma prawidłową wagę? Sprawdź siatki centylowe
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt
Sposoby na czkawkę u noworodka i starszego dziecka
- przepojenie dziecka, przystawienie do piersi lub podanie butelki z mlekiem lub wodą
- ogrzanie dziecka, poprzez otulenie kocykiem i przytulenie do naszego ciała (działa w przypadku czkawki spowodowanej wychłodzeniem)
- leżenie na brzuszku, zawsze pod okiem rodzica lub opiekuna
- delikatne klepanie po pleckach, dłonią złożoną tak, aby w środku znajdowało się powietrze. Nigdy nie klepiemy dziecka otwartą ręką!
- stosowanie butelek z systemem antykolkowym, które zapobiegają połykaniu powietrza podczas jedzenia
- przystawianie dziecka do piersi - tej, z której jadło poprzednio. Niemowlak nie będzie zachłystywał się dużą ilością mleka i nie połknie dużej ilości powietrza. Gdy dziecko zacznie spokojnie ssać i zaspokoi największy głód, wtedy zmieniamy pierś.
- starsze dziecko możemy poprosić, aby na chwilę powstrzymało oddech
- dzieciom powyżej 3. roku życia możemy dać do powąchania olejek cytrynowy lub rumiankowy.