Chociaż mówi się, że noworodki głównie śpią i jedzą, to jednak czasem wydaje nam się, że drzemki maluszka są dłuższe niż powinny. I od razu zaczynamy się denerwować, bo czy to normalne, że nowo narodzone dziecko tylko śpi i śpi? Czy niemowlę może spać za dużo i za długo? Specjaliści uspokajają. W 99 procentach długi sen noworodka nie jest niczym złym czy niepokojącym, ale może wymagać twojej interwencji.
Spis treści
- Czy noworodek może spać zbyt dużo?
- Czy zbyt długi sen noworodka może być problemem?
- Ja długo budzić noworodka na karmienie?
- Jak obudzić śpiącego noworodka na karmienie?
- Kiedy iść do lekarza z noworodkiem, który śpi za długo?
Czy noworodek może spać zbyt dużo?
Maluszki w pierwszych tygodniach i miesiącach po narodzinach śpią długo, bo tego wymaga ich organizm. Ich mózgi potrzebują 14-17 godzin wypoczynku, ale i 20, ponieważ wzorce snu dziecka w tym wieku są rożne. Są też zwykle nieregularne: raz malec śpi przez kilka godzin, innym razem budzi się co 20 minut. I obie sytuacje są prawidłowe, bo wzorce snu i potrzeby każdego dziecka są inne.
Im dłużej śpi noworodek, tym więcej odpoczynku i snu mają jego rodzice. Ale – w przypadku noworodka - długi sen może być dla rodzica problemem. Chodzi bowiem o to, że gdy dziecko śpi, to nie je, a w wieku kilku tygodni regularne spożywanie mleka z piersi czy modyfikowanego jest kluczowe dla jego rozwoju.
Czytaj również: Jak często kłaść niemowlę na drzemkę? Konsultantka snu pokazała przykładowy grafik
Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?
Czy zbyt długi sen noworodka może być problemem?
Noworodek ma malutki żołądek, a pokarm kobiecy jest łatwy i szybki do strawienia, dlatego dziecko powinno jeść często. I choć kuszące dla każdego rodzica jest pozwolenie maluszkowi na dłuższy sen, to jednak przez pierwsze 2-3 tygodnie życia dziecka powinno się je budzić je na jedzenie.
Dzieci na mleku mamy nie powinny mieć przerwy między karmieniami dłuższej niż dwie do czterech godzin, a dzieci butelkowe - dłuższej niż trzy-cztery godziny. Dłuższy okazjonalny sen – to nie problem, ale jeśli dziecko będzie regularnie przegapiało ssanie, może mniej przybierać na wadze i mieć niedobory pewnych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju i wzrostu. Noworodek powinien jeść ok. 6-8 razy i moczyć ok. 10 pieluch na dobę.
Ja długo budzić noworodka na karmienie?
Jeśli w pierwszych 3 tygodniach życia noworodek śpi więcej niż trzy godziny na raz i nie przybiera na wadze w prawidłowym tempie, czyli ok. 200-230 g na tydzień, trzeba budzić go na karmienie.
Podczas pierwszej wizyty u pediatry, która powinna odbyć się pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka, lekarz zważy i zmierzy dziecko, a potem da zielone światło – lub nie – do tego, aby pozwalać dziecku spać dłużej lub omijać niektóre nocne karmienia, co będzie oznaczało trochę więcej snu w nocy także dla rodziców.
Zdrowego 2-3 miesięcznego niemowlaka nie trzeba już budzić na karmienie. Ale warto dbać o jego regularny rytm dnia. Dziecko powinno mieć stałą liczbę dziennych drzemek, o określonej długości, a nocny wypoczynek powinien zaczynać się i kończyć o zbliżonej do siebie porach. To pozwala dziecku na wartościowy wypoczynek i jest dla niego dobre – regularne pory snu czy posiłków porządkują jego życie, dają niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają zasypianie.
Jak obudzić śpiącego noworodka na karmienie?
Obudzenie śpiącego noworodka do jedzenia może być czasami trudne. Najlepiej robić to podczas lekkiej fazy snu REM (kiedy malec porusza rączkami lub nóżkami, robi grymasy buzi i mruga oczami).
Jeśli dziecko nie daje się obudzić, można spróbować kilku trików:
- zacznij przewijać noworodka, odkryj go, rozbierz - gdy poczuje chłód, otworzy oczy
- połóż dziecko na twardej powierzchni, np. na macie na podłodze
- włóż malca do wanienki z wodą - kąpiel zwykle rozbudza malca
- pogłaszcz dziecko po pleckach - przesuwanie palcami w górę i w dół kręgosłupa malca skutecznie je rozbudzi
- delikatnie dmuchnij w twarz noworodka.
Gdy już uda ci się rozbudzić dziecko, wykorzystaj to i nakarm je porządnie. Gdy będzie usypiało podczas ssania, rozbudź je ponownie i postaraj się, aby opróżniło pierś lub butelkę.
Czytaj również: "Czy moje dziecko się wysypia?". Ile snu potrzebuje maluch i do kiedy powinien mieć drzemki?
Kiedy iść do lekarza z noworodkiem, który śpi za długo?
Nadmierna senność u noworodka, trudności z dobudzeniem go na karmienie (np. przegapiania dwóch-trzech karmień z rzędu) powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. idź też do pediatry, gdy niemowlę w czasie czuwania jest ospałe i nie ma apetytu. W pierwszych dniach lub tygodniach życia malec narażony jest na wiele infekcji i zaburzeń metabolicznych lub genetycznych, dlatego koniecznie powinien go zbadać specjalista.
W przypadku noworodków należy również wezwać lekarza, jeśli senności towarzyszy letarg, kłopoty z obudzeniem czy objawy odwodnienia (mniej mokrych pieluch, ciemny kolor moczu, płacz bez łez).