"Czy to normalne, że noworodek...?". Nowa mamo, tymi 10 rzeczami absolutnie się nie przejmuj!

Pierwsze dziecko, w głowie teoria, ale gdy stawiamy czoła praktyce - pojawia się panika. Przerażenie nie sprzyja jednak ani mamie, ani noworodkowi. Poniżej zebrałyśmy kilka typowych zmartwień, które mogą świeżą mamę przestraszyć - a tak naprawdę nie są żadnym problemem.

noworodek

i

Autor: Getty Images Czy to normalne, że noworodek tak robi? Odpowiadamy na wasze wątpliwości!

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest wyjątkowy. Tempo, w jakim zmienia się noworodek, jest niesamowite, a świeżo upieczeni rodzice obserwują te zmiany pełni zdumienia. Zanim jednak maluszkowi stuknie pełny miesiąc, świeżo narodzone dziecko może wyglądać i zachowywać się niepokojąco.

Nic dziwnego, że pojawiają się wówczas pytania - "czy z moim dzieckiem wszystko w porządku?", "czy jest zdrowe?". Rozwiewamy klasyczne wątpliwości młodych rodziców. Tymi rzeczami nie warto się martwić - są zupełnie normalne. 

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Dziwny wygląd noworodka

  • Niekształtna główka

Noworodki muszą przecisnąć się przez kanał rodny. Co prawda na szkole rodzenia mamy słyszą, że główka dziecka nie będzie kształtna, ale słowa nie zawsze przygotowują ja ten widok. W rzeczywistości główka maleństwa może być tak nienaturalnych kształtów, że będzie się wydawała zdeformowana i wskazująca na chorobę. Spokojnie, może przyjmować kształt kasku, stożka. Gwarantujemy, że już za miesiąc nie będzie tak wyglądać.

Dowiedz się: Jak wygląda noworodek? Zobacz zdjęcia maluszków do ukończenia 4. tygodnia życia

  • Utrata wagi

To fizjologiczny objaw, który przytrafia się wszystkim noworodkom. Zazwyczaj wypisywane ze szpitala są z niższą wagą niż ta urodzeniowa. Dziecko traci zatrzymaną w życiu płodowym wodę z organizmu, więc utrata wagi to tak naprawdę nie utrata tkanki tłuszczowej. 

  • Łuszczenie się skóry

Skóra noworodka adaptuje się do nowych warunków. Może się łuszczyć - zwłaszcza na dłoniach i stópkach. Właśnie dlatego zaleca się smarowanie noworodka oliwką w pierwszych dniach życia. 

  • Zimne rączki i stópki

Nowonarodzone dziecko może mieć wręcz lodowate dłonie i stopy. Mamy wtedy zamartwiają się, że jest mu zimno. Maluszek ma jeszcze niedojrzały układ krążenia. Właśnie dlatego, to czy jest mu zimno, czy może wprost przeciwnie - za gorąco, sprawdzamy po temperaturze karku. 

Dowiedz się: Noworodek w domu: 19 porad dla mamy

  • "Cętkowata" skóra

To kolejny objaw wynikający z niedojrzałości układu krążenia. Czerwone plamki na nóżkach pojawiają się u wielu noworodków i niemowląt mniej więcej do 6. miesiąca życia. Jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, nie warto się przejmować. Taki wygląd skóry zdarza się np. gdy dziecko intensywnie płacze. 

Dziwne zachowanie noworodka

  • Drgawki

Takie zachowanie to wynik niedojrzałości układu nerwowego. Te ruchy ustępują dzieciom z wiekiem. Jeśli jednak drgawki są intensywne, warto skonsultować się z lekarzem. Klasyczne odruchy noworodkowe, jak odruch moro - odruch obejmowania, to reakcja "obronna" na nagłe bodźce, zanika dopiero koło 3 miesiąca życia. 

  • Częste i rzadkie kupy

Niektóre noworodki robia nawet 6-8 kup dziennie. Większość jednak mieści się w przedziale 5-6 kup. Wszystkie są rzadkie i mają kolor musztardy. Mamy myślę niekiedy, że to rozwolnienie. Spokojnie, to całkowicie normalne, gdyż noworodek żywi się jedynie mlekiem, a do tego jego układ trawienny dopiero ćwiczy. 

Sprawdź: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

  • Sen w nocy, aktywność w dzień

A mamy boją się, że tak będzie już zawsze. To następstwo życia płodowgo. Gdy w ciągu dnia dużo chodziłaś, kołysałaś dziecko, będące w twoim brzuchu. W nocy często bywało aktywne i nie dawało ci spać, bo brak kołysania je wybudzał. Teraz maluch musi nauczyć się odróżniania nocy od dnia. Spokojnie, wiekszości dzieci zajmuje to 2-3 tygodnie. 

  • Zasypianie przy jedzeniu

Bliskość mamy, dźwięk bicia jej serca, wycisza i usypia dzieci. Poza tym noworodek po prostu dużo śpi, bo potrafi przespać nawet 20 godzin na dobę. Nic więc dziwnego, że zasypia przy piersi. Warto poznać więc techniki, by rozbudzić go na czas posiłków. 

Dowiedz się: Co robić, gdy dziecko zasypia podczas karmienia piersią? [WYWIAD Z KONSULTANTKĄ SNU]

  • Kichanie

To nie znaczy, że noworodek jest podziębiony, lub, że ma alergię. Kichanie i sapka to efekt małych przegród nosowych u noworodka. Nie jest to objaw chorobowy. 

Dowiedz się: Co powinno cię zaniepokoić w wyglądzie noworodka?

Jak wygląda noworodek tuż po urodzeniu? [GALERIA]