Dlaczego noworodek kicha? Kichanie jest naturalnym odruchem obronnym, mającym na celu oczyszczenie błony śluzowej nosa. Odruch ten występuje u człowieka od urodzenia, a więc także u noworodków. Pomimo, iż kichanie może wzbudzić niepokój u rodzica, tak naprawdę w większości przypadków jest to pozytywny objaw świadczący o prawidłowych odruchach obronnych u dziecka.
Spis treści
- Czy noworodki kichają?
- Kiedy kichanie powinno zaniepokoić?
- Co powoduje, że noworodek kicha? Alergia
- Co powoduje, że noworodek kicha? Abstynencja noworodkowa
Czy noworodki kichają?
Noworodki kichają często, kichnięcia mogą być pojedyncze lub występować seriami, w ten sposób noworodek przystosowuje się do nowej otaczającej go rzeczywistości, usuwając zanieczyszczenia, kurz i pyły. Pamiętajmy, że dla noworodka oddychanie powietrzem atmosferycznym jest nowością, dlatego powinniśmy dać mu czas, aby się do niego przyzwyczaił.
W miarę upływu czasu, kiedy niemowlę przyzwyczai się do otaczającego go świata ilość kichnięć ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Niemowlę kicha dużo częściej z powodu niedojrzałości struktur w obrębie nosa – nos noworodka jest po prostu mniejszy, z czego wynika potrzeba częstszego kichania.
Dodatkowo w związku z niedojrzałością struktur anatomicznych do nosa dziecka w trakcie karmienia piersią może dostawać się pokarm, co również wyzwala odruch obronny jakim jest kichanie.
Kiedy kichanie powinno zaniepokoić?
Kichanie powinno zaniepokoić przede wszystkim wtedy, kiedy towarzyszą mu inne objawy. Uwagę rodzica powinien zwrócić przede wszystkim kaszel, gorączka, osłabienie apetytu czy niepokój dziecka. Kichanie z towarzyszącą gorączką czy niepokojem może świadczyć o infekcji toczącej się w organizmie noworodka.
Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza, w celu ustalenia przyczyny infekcji oraz jej leczenia. Niezwykle ważne jest, by podczas infekcji monitorować temperaturę dziecka – noworodki mają tendencję do szybszego niż dorośli odwodnienia, co stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia.
Jeśli kichaniu towarzyszy katar u noworodka bardzo ważne jest, by obserwować jego charakter. Jeżeli kichaniu towarzyszy gęsta, zielona lub żółta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, którą trudno usunąć z nosa dziecka należy skontaktować się z lekarzem. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej nosa i zatok, która wymaga włączenia antybiotyku.
Co powoduje, że noworodek kicha? Alergia
Noworodek kicha bardzo często, ale należy zwracać uwagę na to, czy częstość kichania nie jest większa niż zwykle i czy dziecko nie kicha tzw. „salwami”, czyli kilka lub kilkanaście razy pod rząd. Taki objaw zwykle towarzyszy alergii. Reakcja alergiczna może wystąpić w odpowiedzi na alergeny wziewne np. kurz, pleśnie, grzyby, kontaktowe (np. nowy środek do prania) lub pokarmowe np. uczulenie na białko mleka krowiego u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Reakcji alergicznej może towarzyszyć wysypka lub pocieranie oczu z towarzyszącym łzawieniem lub zaczerwienieniem oka. Ważne jest wówczas zidentyfikowanie alergenu i usunięcie go, co najczęściej prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów. Niekiedy jednak reakcja alergiczna wymaga leczenia.
Jeśli kichanie pojawiło się nagle, towarzyszy mu obrzęk okolicy ust, widoczna duszność czy świsty oddechowe należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.
Co powoduje, że noworodek kicha? Abstynencja noworodkowa
Jedną z rzadszych przyczyn kichania u noworodka jest zespół abstynencji noworodkowej (NAS). Choroba ta występuje u dzieci matek, które w ciąży zażywały narkotyki, głównie heroinę lub leki przeciwbólowe z grupy opioidów (np. morfina). Substancje te wnikają przez łożysko do organizmu płodu, wywołując u nich objawy uzależnienia.
Po urodzeniu dziecko przestaje być narażone na działanie leków, co wywołuje u nich zespół odstawienny, typowy dla uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Noworodek z zespołem NAS prezentuje objawy takie jak drżenie, trudności z karmieniem, a także katar i kichanie.
Nasilenie zespołu NAS u noworodka zależy od rodzaju zażywanych przez matkę substancji, oraz tego w jakiej dawce i przez jaki czas były one przyjmowane.
Leczenie zespołu NAS zależy od stopnia nasilenia choroby. Jeśli objawy nie są bardzo nasilone leczenie rozpoczyna się od metod niefarmakologicznych – redukcji hałasu, wyciemnienia pomieszczenia, delikatnej pielęgnacji noworodka i karmienia na żądanie. W przypadku dużego nasilenia objawów należy wdrożyć odpowiednie leczenie na oddziale noworodkowym.
Leczenie ma na celu minimalizowanie objawów zespołu abstynencyjnego i powolną redukcję uzależnienia od substancji psychoaktywnej.
Każda substancja psychoaktywna – narkotyki, alkohol czy nikotyna wpływa negatywnie na rozwój dziecka, dlatego w ciąży należy unikać narażenia na tego typu substancje. Jeżeli choroby towarzyszące kobiecie w ciąży wymagają leczenia lekami mającymi wpływ na rozwój płodu należy przyjmować je pod ścisłą kontrolą lekarza.
Kichanie u noworodka w większości przypadków nie jest niepokojącym objawem, jednak zawsze należy obserwować dziecko, ponieważ niekiedy może ono świadczyć o infekcji lub alergii, którą należy leczyć pod kontrolą lekarza.