Spis treści
Gazometria krwi u noworodka jest to badanie pozwalające na sprawdzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, a więc określenie PH organizmu oraz ocenę wymiany gazowej, czyli poziomu tlenu i dwutlenku węgla we krwi. U nowonarodzonych dzieci wykonywana jest przede wszystkim w celu oceny wydolności procesu oddychania i dobrania właściwego sposobu leczenia ewentualnych zaburzeń.
Gazometrię krwi u noworodka przeprowadza się na podstawie analizy laboratoryjnej krwi pępowinowej, pobranej zaraz po urodzeniu. Jeśli zaistnieje potrzeba, aby badanie to wykonać w następnych dniach życia dziecka, krew zostaję pobrana z tętnicy udowej, promieniowej, ramiennej lub z naczyń włośniczkowych w pięcie.
Gazometria krwi u noworodka: kiedy należy ją wykonać?
Gazometria krwi u noworodka jest badaniem wykonywanym rutynowo u dzieci z podejrzeniem zespołu zaburzeń oddychania (ZZO), który stwierdza się u ok. 10 proc. noworodków.
Zespół ten ma różne przyczyny w zależności od tego, czy dotyczy on dzieci urodzonych o czasie czy przed terminem, jednak u wszystkich noworodków objawia się podobnie.
U noworodka zaobserwować można:
- Oddech przyspieszony w odniesieniu do wieku dziecka
- Bezdech
- Przyspieszenie akcji serca
- Zaciąganie mostka, przestrzeni międzyżebrowych, wcięcia szyjnego, ruchy skrzydełek nosa
- Postękiwanie
- Sinicę
- Osłabione napięcie mięśniowe
Wszystkie powyższe symptomy, mogące świadczyć o wystąpieniu zespołu zaburzeń oddechowych, są obserwowane w 1., 5. i 10. minucie życia dziecka i odnotowywane przy użyciu skali Apgar. Stąd też standard postepowania stanowi wykonywanie gazometrii z krwi pępowinowej u dzieci, które w pierwszej minucie uzyskały wynik niższy niż 8 punktów w 10 punktowej skali Apgar.
Gazometria krwi u noworodka: wyniki badania
Przy pomocy badania gazometrycznego dostaniemy bezpośrednie oznaczenie następujących parametrów:
- ph – oznaczenie stężenia jonów wodoru, wskazujące na kwasowość bądź zasadowości krwi
- pO2 – ilość tlenu rozpuszczona we krwipCO2- ilość dwutlenku węgla rozpuszczona we krwi
- wysycenie O2 (saturacja tlenem) – ilość hemoglobiny transportującej tlen we krwi
- HCO2 – wodorowęglan, którego zwiększony poziom bezpośrednio wpływa na wzrost ph organizmu
- nadmiar/niedobór zasad (BE) – pomiar ten oznacza różnicę pomiędzy należytym a obecnym stężeniem zasad we krwi
Należy pamiętać, że interpretacji wyniku zawsze dokonuje lekarz i nie należy ściśle sugerować się podanymi w opisie badania normami, ponieważ są one zależne od wieku dziecka, a także od tego, czy diagnostyka bazowała na krwi tętniczej czy pępowinowej.