Twoje dziecko urodzi się we wrześniu? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać, przygotowując się do jesiennego porodu.
Spis treści
- Pakowanie walizki na jesienny poród
- Przedszkolne początki
- Pierwsze spacery z noworodkiem
- Łap słońce!
- Korzystaj z darów natury
Pakowanie walizki na jesienny poród
Ostatnie dni przed porodem wykorzystaj na uzupełnienie lub przepakowanie torby do szpitala. Prognozy pogody układane z tygodniowym wyprzedzeniem powinny być dość wiarygodne, dlatego sprawdź, czy w okolicach terminu porodu będzie ciepło, czy zimno i deszczowo.
Od tego powinnaś uzależnić dobór ubranek dla malca: może zamiast kurteczki powinnaś włożyć do walizki body z krótkimi rękawkami, a może odwrotnie? Pomyśl też o sobie: jeśli pogoda okaże się typowo jesienna, zamień cienką koszulę na tę z długimi rękawami (na guziki, by móc karmić piersią).
Zapakuj do torby grube skarpety – przydadzą się, gdy będziesz rodzić, a także potem na sali, gdy będziesz się krzątać koło noworodka.
Czytaj również: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny
Torba do szpitala – jaką kupić? Szukamy tych praktycznych, ładnych i zgodnych z wymogami
Przedszkolne początki
Wrzesień to czas przedszkolnych debiutów. Jeżeli twój poród przypadł na moment, kiedy starsze dziecko zaczyna swoją edukację, przygotuj się do tych wydarzeń już wcześniej. Szykując wyprawkę dla noworodka, nie zapomnij o wyprawce dla przedszkolaka (pościel, kapcie itd.).
Pamiętaj też, że twoje starsze dziecko będzie przeżywało podwójny stres związany z rozstaniem z tobą i pojawieniem się nowego członka rodziny. Musisz więc poświęcić mu teraz dużo uwagi: czytajcie razem książeczki, dużo się przytulajcie, chodźcie na spacery po jego powrocie z przedszkola.
Nie rezygnuj też z rytuałów, które mieliście (np. z usypiania przy bajce), by kilkulatek nie poczuł się odrzucony i zapomniany.
Pierwsze spacery z noworodkiem
Maluszki nie lubią upału, ale nie lubią też zimna, bo ich ciało ma jeszcze słabo rozwiniętą termoregulację. Jesień to idealny moment na pierwsze wyjścia z domu, ale trzeba pamiętać, że poranki i wieczory są o tej porze roku już chłodne.
Na pierwsze spacery z noworodkiem (oczywiście po obowiązkowym tygodniowym werandowaniu) wybieraj się z dzieckiem ok. godziny 12 lub po południu – wtedy jest najcieplej. Mimo ładnej pogody okrywaj dziecko kocykiem, bo w czasie snu spada temperatura ciała. Jeśli zaś nie będziesz mieć szczęścia i wrzesień w twojej okolicy będzie deszczowy – zawsze zabieraj ze sobą folię na wózek.
Łap słońce!
Ostatnie dni ciąży zapewne spędzisz w domu, odpoczywając i szykując się do porodu. Jak najwięcej korzystaj jednak – jeśli możesz – ze świeżego powietrza. To doskonała okazja (ostatnia w tym roku) do złapania kilku promieni słonecznych.
Ale mimo przebywania na słońcu pamiętaj o codziennym przyjmowaniu witaminy D w tabletkach – kobiety w ciąży powinny ją suplementować bez względu na porę roku. Zalecana dawka to 2000 IU, czyli 50 μg dziennie.
Witamina D jest potrzebna dziecku do rozwoju, ale przyda się również tobie – zmniejsza ryzyko depresji poporodowej i wpływa pozytywnie na odporność.
Korzystaj z darów natury
Jesień to w Polsce czas zbiorów. Wszystkie sezonowe owoce i warzywa mogą się znaleźć zarówno na talerzu przyszłej mamy, jak i mamy karmiącej. Są zdrowe, smaczne, pełne witamin i minerałów, także żelaza. Ten ostatni składnik jest bardzo potrzebny w diecie karmiącej mamy, która po ciąży startuje zazwyczaj z niskim poziomem tego pierwiastka w organizmie.
Warto to zmienić, dbając o „żelazną” dietę, czyli jedząc jesienne specjały: fasolę, soczewicę (i inne warzywa strączkowe), pestki dyni i słonecznika, natkę pietruszki itd.
Czytaj również: Jednorazowe koszule do porodu i bielizna do połogu - czy są lepsze od zwykłych? Przegląd
Płacz noworodka zgodny z naturą - dlaczego nowo narodzone dziecko płacze?