Noworodek w czasie pandemii. Najważniejsze pytania młodych mam

2020-05-10 19:43

Jesteś młodą mamą i urodziłaś w czasach #korony? Na pewno masz wiele pytań, jak przeżyć pierwsze dni macierzyństwa w tym dziwnym czasie. Oto nasze odpowiedzi.

Noworodek w czasie pandemii. Najważniejsze pytania młodych mam

i

Autor: Getty images

Pierwsze dni, tygodnie i miesiące bycia mamą są pełne znaków zapytania i wątpliwości. Przeżywanie początków macierzyństwa w czasie pandemii rodzi jeszcze więcej nowych pytań. Jak zajmować się noworodkiem w czasie pandemii? Spróbujemy odpowiedzieć na te najczęściej przez was zadawane.

Spis treści

  1. Czy zgodzić się na zaszczepienie noworodka w szpitalu?
  2. Czy wyjdę wcześniej ze szpitala?
  3. Czy przyjdzie do mnie położna środowiskowa?
  4. Czy wyjść na spacer z noworodkiem w czasie pandemii?
  5. Czy zapisać się na pierwszą wizytę po połogu?
  6. Czy iść do pediatry na pierwszą wizytę z noworodkiem?
  7. Czy mogę karmić piersią, skoro nie miałam robionych testów na koronawirusa?
  8. Czy mogę zaprosić gości, żeby zobaczyli nowo narodzone dziecko?
  9. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego przy depresji poporodowej?

Czy zgodzić się na zaszczepienie noworodka w szpitalu?

Zdecydowanie tak. Nawet w momencie, kiedy szczepienia zostały chwilowo wstrzymane, nie dotyczyło to tych dla noworodków i wykonywanych na oddziałach położniczych.

Odroczenie szczepień u dzieci wiązało się z koniecznością ograniczenia kontaktu niemowlęcia z osobami w przychodni, które potencjalnie mogły być nosicielami koronawirusa, a nie z jakimkolwiek ryzykiem spowodowanym wykonaniem zastrzyku.

W szpitalu położniczym, na którym przebywa noworodek jest bezpieczny, dlatego rekomendacje Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultantów krajowych mówią, że na oddziałach noworodkowych dzieci powinny zostać zaszczepione szczepionką BCG i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Czytaj: Kalendarz szczepień - sprawdź wykaz szczepień obowiązkowych  

Zabieg Credego - czy konieczny u noworodka? Wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Czy wyjdę wcześniej ze szpitala?

Wiele szpitali stara się wypuścić mamę i noworodka ze szpitala jak najwcześniej, aby zmniejszyć potencjalne narażenie rodzin na COVID-19.

Na pewno jednak dziecko i mama nie zostaną wypisani, jeśli nie zostaną dopełnione wszystkie procedury (przesiewowe badania, szczepienia itd), czy jeśli stan matki lub dziecka będzie zły. Żółtaczka fizjologiczna, a także zbyt duża utrata wagi po urodzeniu mogą skłonić personel do pozostawienia maluszka na oddziale.  

Czy przyjdzie do mnie położna środowiskowa?

Konsultanci krajowi w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego  zalecają, aby pierwsza wizyta położnej środowiskowej odbyła się "bezwzględnie w miejscu pobytu matki i dziecka nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania przez położną zgłoszenia urodzenia dziecka".

Wszystkie kolejne wizyty, do których młoda mama ma prawo, mogą odbywać się za pośrednictwem internetu lub telefonu, ale tylko wtedy, jeśli stan zdrowia mat i dziecka nie budzi niepokoju.    

Czy wyjść na spacer z noworodkiem w czasie pandemii?

Pierwszy spacer z noworodkiem o tej porze roku, czyli wiosną może odbyć się (po werandowaniu) w drugim tygodniu życia dziecka. Czas pandemii nie zmienił tych zaleceń, ważne jednak, aby wybrać odpowiednie miejsce na taką wyprawę, najlepiej do parku lub w miejsce, gdzie będzie można spacerować z dala od ludzi.

Czy zapisać się na pierwszą wizytę po połogu?

Oczywiście. Pierwsza wizyta powinna odbyć się po 6 tygodniach od porodu. Jest bardzo ważna dla zdrowia kobiety – lekarz sprawdza w czasie badania, czy macica obkurczyła się i powróciła do rozmiarów sprzed ciąży, oceni bliznę po nacięciu krocza lub operacji cesarskiego cięcia.

Takiej wizyty nie da się odbyć zdalnie, dlatego nie wahaj się i zadzwoń do gabinetu, aby się zapisać. Obecnie przychodnie zachowują środki bezpieczeństwa – umawiają wizyty na konkretne godziny, tak aby w poczekalni nie było więcej niż dwie-trzy osoby.    

Czytaj: Nowa metoda ciecia cesarskiego FAUCS jest już stosowana w Olsztynie!

Połóg patologiczny: problemy okresu połogu

Czy iść do pediatry na pierwszą wizytę z noworodkiem?

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii mówią, że w czasie pandemii jak najwięcej wizyt powinno odbywać się zdalnie, nie dotyczy to jednak noworodków i niemowląt poniżej 12. tygodnia (bezwzględnie u gorączkujących powyżej 38°C).

Oznacza to, że rodzice muszą koniecznie zapisać siei zgłosić na pierwsza wizyta z noworodkiem u pediatry. Taka wizyta powinna odbyć się ok. 4  tygodnia życia dziecka.

Specjaliści zaznaczają również, że opiekę nad noworodkiem i niemowlęciem w pierwszych dwóch latach życia muszą być traktowane priorytetowo. Wizyty profilaktyczne powinny być poprzedzone wywiadem epidemiologicznym i łączone ze szczepieniami ochronnymi.

Czy mogę karmić piersią, skoro nie miałam robionych testów na koronawirusa?

Zarówno WHO, jak i wszystkie ważne instytucje zajmujące się rozwojem dzieci mówią, że karmienie piersią w pierwszych miesiącach życia dziecka jest najlepszym rozwiązaniem, także w trakcie pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że koronawirusa nie znaleziono w mleku matki. 

Jeśli mama podejrzewa, że może być nosicielką groźnego patogeny, powinna zgłosić się do lekarza, ale zanim zrobi test, musi opiekować się i karmić noworodka z zachowaniem jak największej ostrożności – w maseczce, rękawiczkach itd.

Czy mogę zaprosić gości, żeby zobaczyli nowo narodzone dziecko?

Zbyt wczesne wizyty u noworodka są odradzane nie tylko w czasie trwania pandemii. Osoby z zewnątrz mogą przynieść do domu maluszka koronawirusa, ale i wiele innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jednak szczególnie w tym trudnym dla świata czasie warto dołożyć wizyty gości na późniejszy, bezpieczniejszy czas. 

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego przy depresji poporodowej?

W tej chwili większość przychodni psychologicznych jest zamknięta, jest jednak możliwość uzyskania teleporady lub konsultacji z psychologiem on-line. Nie rezygnuj z takiego rodzaju wsparcia, jeśli podejrzewasz u siebie depresję poporodową. To poważna choroba, którą trzeba leczyć.

Wsparcie psychologa uzyskasz w Telefonicznej Informacji Pacjenta, działającej pod bezpłatnym numerem 800-190-590 lub na infolinii Centrum Wsparcia Dla Osób W Stanie Kryzysu Psychicznego całodobowo, 7 dni w tygodniu pod numerem 800-70-2222.

Czy wiesz jak zadbać o noworodka?

Pytanie 1 z 10
KIEDY PO RAZ PIERWSZY MOŻNA WYKĄPAĆ DZIECKO?
Zdjęcie