Dr Dauer prowadzi bardzo wartościowy profil na TikToku, w którym propaguje wiedzę medyczną. W jednym ze swoich ostatnich nagrań zwróciła wszystkim swoim obserwatorom uwagę na ważny temat. Mowa o odwiedzinach noworodka. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że tego typu wizyta powinna przebiegać według ściśle określonych zasad bezpieczeństwa.
Pediatrka radzi, jak się zachować na wizycie u noworodka [Lista]
„To są moje rady dla ciebie, jeśli chcesz odwiedzić noworodka” – tymi słowami zaczyna lekarka swoje nagranie. W dalszych słowach zaś podkreśla, że maluszki (szczególnie te do 21. dnia życia) nie mają jeszcze odporności i są przez to bardzo podatne na choroby. W związku z tym odwiedzając je należy zachować szczególną ostrożność.
1. Pierwszą i zarazem kluczową zasadą powinno być to, by zapytać świeżo upieczoną mamę, czy możemy dziecko. Tata może w euforii wykrzyczeć „tak”, ale to nie jego zdanie w tym momencie powinno się liczyć. To pytanie powinno być zadane mamie, bo ona właśnie wydała na świat maleństwo i może po prostu nie czuć się na siłach, by przyjmować gości.
2. Dopiero jeśli uzyskasz zgodę mamy, możesz przyjść i zobaczyć nowo narodzone maleństwo.
3. Zanim przekroczysz próg pokoju, w którym przebywa maluszek, umyj dokładnie swoje ręce.
4. Jeśli chcesz się zbliżyć do dziecka lub wziąć je na ręce, wcześniej zapytaj o pozwolenie jego mamę.
5. Jeśli dostaniesz pozwolenie, pamiętaj, by założyć maseczkę ochronną na twarz. Ta zasada w przypadku noworodków obowiązuje wszystkich zawsze, gdy się chce podejść do dziecka na odległość 2 metrów lub bliżej.
„Prośba o założenie maseczki dla dziadka i babci może być bulwersująca”
Pediatrka podkreśla, że choć prośba o założenie maseczki może oburzyć niejedną babcię i niejednego dziadka, z medycznego punktu widzenia jest konieczną procedurą. „Pamiętaj, że to zupełnie nieodporne dziecko, bardzo wrażliwe na infekcje, dlatego niech cię nie zdziwi, że mama nie zezwoli ci na bliski z nim kontakt” – podkreśla dodatkowo.
Maseczka jest konieczna, by chronić maleństwo przed infekcjami, które możemy przechodzić zupełnie nieświadomie. Przykładem tego może być wirus opryszczki (bardzo groźny dla małych dzieci), którym możemy dziecko zarazić nawet wtedy, gdy na skórze nie mamy żadnych widocznych zmian. Nawet mały katar u dorosłego, może skończyć się gorączką u noworodka.
W przypadku gorączki u noworodka konieczna jest hospitalizacja dziecka i wykonanie wielu badań – w tym niektórych bolesnych i stresujących dla maluszka.
„Jeśli masz katar lub jesteś na cokolwiek chory, z wizytą u maluszka musisz poczekać. Odczekaj aż maluch skończy 2 miesiące a nawet dłużej” – prosi lekarka.
Ile zarabia opiekunka do dzieci w 2024 roku? Tu wynagrodzenie wynosi najwięcej i najmniej