Wysypka na skórze noworodka

2014-02-23 1:32

Skóra noworodka często pokryta jest wysypką lub jest podrażniona. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka jego nie wygląda nieskazitelnie, gdyż adaptuje się do nowych warunków życia poza brzuchem mamy. Zazwyczaj zmiany skórne u noworodków nie są jednak groźne i mijają samoistnie.

Wysypka u noworodka

i

Autor: thinkstockphotos.com Zmiany skórne u noworodków zazwyczaj nie są groźne i mijają samoistnie.

Spis treści

  1. Skóra noworodka a skóra dorosłych
  2. Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film
  3. Wysypka u noworodka: przyczyny i sposób postępowania
  4. Polecamy wideo: wygląd noworodka

Skóra noworodka a skóra dorosłych

Skóra noworodków różni się pod wieloma względami od skóry dorosłych, a nawet starszego o kilka lat rodzeństwa. Jest nie tylko cieńsza i delikatniejsza, lecz łatwo też reaguje na wszelkie bodźce. np. zmianę temperatury, uraz, czynniki drażniące czy nawet dotyk. Poza tym narodziny to dla skóry dziecka szok związany ze zmianą środowiska. Potrzeba czasu, aby tę zmianę zaakceptować. Dlatego w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka niemal zawsze wygląd skóry noworodka pozostawia wiele do życzenia. Często na skórze noworodka pojawia się wysypka i podrażnienia. Większość zmian jest zupełnie niegroźna.

>> Jak dbać o skórę wcześniaka? 9 sprawdzonych porad położnej

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Wysypka u noworodka: przyczyny i sposób postępowania

Wysypka u noworodka wzbudza natomiast niepokój rodziców, którzy podejrzewają alergię lub zakażenie bakteriami. Są jednak zmiany skórne, których nie powinny niepokoić. Są stanem przejściowym i mina, kiedy skóra dziecka przyzwyczaji się do nowych warunkow. Zatem jakich zmian na skórze noworodka nie trzeba się obawiać?

>> Skóra niemowlaka: wysypka, krostki - czy to może być AZS (atopowe zapalenie skóry)?

  • Prosaki u noworodka

Mają wielkość 1–3 milimetrów. To grudki z perłowym lub żółtawym czubkiem. Zwykle pojawiają się na twarzy w okolicy czoła i brody, czasem na tułowiu, rzadko na ramionach noworodka. Zwykle są dość liczne, ale mogą występować też pojedynczo. Nie są groźne. Ustępują same po kilku tygodniach.

  • Trądzik u noworodka

Czerwone grudki i krostki podobne do tych, jakie występują u młodzieży, choć mniejsze i często z białą końcówką, pojawiają się na twarzy, czasem na tułowiu, zwłaszcza w okolicy klatki piersiowej niemowlaka.

>> Co powinno nas zaniepokoić w wyglądzie noworodka?

  • Zmiany łojotokowe u noworodka

Gruczoły łojowe niemowląt czasem po prostu „szaleją”, powodując powstanie niegroźnych żółtawych grudek na twarzy, głównie na nosie i policzkach, czasem też czole. Grudki są wielkości 1–2 milimetrów, ale czasem jest ich tyle, że tworzą całe skupiska, sprawiając wrażenie plamy o nierównych granicach.

  • Potówki u noworodka

To delikatne, maleńkie, 1–2 milimetrowe pęcherzyki na zaczerwienionym podłożu albo równie małe grudki lub krostki na twarzy lub tułowiu. Pojawiają się najczęściej po nocy w miejscu, gdzie skóra dziecka jest osłonięta ubraniem.

Polecamy wideo: wygląd noworodka

miesięcznik "M jak mama"