Zez u noworodka nie jest dziwnym zjawiskiem - w pierwszych tygodniach życia dziecko nie widzi jeszcze dobrze i nie potrafi skupiać wzroku na jednym przedmiocie. Zezowanie u noworodków jest normalnym, fizjologicznym zjawiskiem (zez fizjologiczny), które może trwać nawet do kilku miesięcy po urodzeniu.
Wszystkiemu winne są zbyt słabe mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych u noworodków, którym trudno utrzymać wzrok równoległy. Oczy, które pracowały dotąd w zupełnie innych warunkach płodowych, muszą nauczyć się nowej rzeczywistości.
Spis treści
- Zez u noworodka: diagnostyka
- Kiedy zez u dziecka staje się problemem?
- Przyczyny zeza u noworodka
- Leczenie zeza u noworodków
Zez u noworodka: diagnostyka
Zez u noworodka - na początku noworodek ma problem z odpowiednią fiksacją (ustawieniem gałek ocznych) przy obserwowaniu jakiś przedmiotów. Wówczas jedno oczko „ucieka” na boki, dając wrażenie, że niemowlę zezuje.
Zwykle pełna dojrzałość gałek ocznych do wodzenia za przedmiotem pojawia się w okolicach 3 miesiąca życia dziecka, wtedy niemowlak nie powinien mieć już problemów z zezowaniem.
Inną kwestią jest zez u noworodka spowodowany bliskością oglądanego przedmiotu. Gdy dziecko patrzy na rzecz blisko swojej twarzy, jego gałki oczne mogą zbaczać do wewnątrz. Właściwego skupiania wzroku na zbliżonym przedmiocie niemowlę nauczy się dopiero w okolicach swoich pierwszych urodzin.
Czytaj: Kiedy pójść do okulisty, gdy dziecko ma zeza?
Kiedy zez u dziecka staje się problemem?
Zazwyczaj rozbieżny zez u noworodka powinien całkowicie zaniknąć do 6. miesiąca życia. Później dziecko ma prawo jeszcze zezować, ale tylko przy obserwowaniu przedmiotów zbliżonych do twarzy.
Warto mimo wszystko skontrolować oczy dziecka, gdy skończy pół roku, gdyż już wtedy można sprawdzić, czy zezowanie wynika z naturalnych przyczyn, czy jednak przyczyną jest jakaś wada wzroku. Wówczas mamy do czynienia z zezem towarzyszącym.
Warto również obserwować inne objawy towarzyszące zezowaniu u dzieci. Jeśli niemowlę patrząc na coś, przekrzywia główkę lub mruży oczka, być może ma problem z prawidłowym widzeniem. Wówczas nie należy opóźniać wizyty u okulisty. Szczególnie szybko należy również reagować, gdy zez u dziecka pojawia się nagle.
Przyczyny zeza u noworodka
Poza fizjologicznymi przyczynami zeza u noworodka, istnieją przyczyny, dla których zez jest wadą. Na zeza bardziej narażone są noworodki, które urodziły się przedwcześnie lub przeszły bardzo trudny poród. Czasem zez u dziecka ujawnia się na skutek urazu lub stanu zapalnego, który opanował organizm dziecka.
Niekiedy jest to wada wrodzona u noworodków, dziedziczona np. po rodzicach. Przyczyną zeza u noworodków mogą być wady w budowie oczu lub zaburzenia neurologiczne.
Czytaj: Badania przesiewowe wzroku u noworodków: jak i kiedy się je wykonuje?
Najczęściej występujące WADY WRODZONE u dzieci
Leczenie zeza u noworodków
Najważniejsze jest zdiagnozowanie wady - zeza u noworodka i ustalenie jej przyczyny. Wówczas lekarz może podjąć właściwą decyzję o skutecznym leczeniu zeza. Jeśli za zezowanie odpowiedzialne są mięśnie gałek ocznych, czasem potrzebny jest zabieg chirurgiczny, który przywraca równowagę mięśniom.
Gdy zez wynika z problemów z widzeniem (to najczęstsza przyczyna zeza), leczenie polega na korekcji wady wzroku. Tu decydujący jest okulista, który dobiera właściwe szkła korekcyjne i zaleca zasłanianie zdrowego oczka, by drugiemu przywrócić właściwe ustawienie.
Zwykle podjęcie leczenia korygującego wadę wzroku jest bardzo skuteczne, bo u dzieci proces widzenia kształtuje się do 6 roku życia. Istnieje więc ogromna szansa na całkowite wyleczenie dziecka z zeza.